E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaTL'deki düşüş gelişmekte olan ülkeleri nasıl etkiliyor?---

TL'deki düşüş gelişmekte olan ülkeleri nasıl etkiliyor?

TL'deki düşüş gelişmekte olan ülkeleri nasıl etkiliyor?
16 Mayıs 2018 - 09:23 www.borsagundem.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Londra'ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında Bloomberg televizyonuna yaptığı açıklamaların ardından Türk Lirası, gelişmiş ülke para birimlerine karşı güne değer kaybederek başladı

Erdoğan'ın röportajında düşük faizde ısrarcı olarak yeniden seçilmesi takdirinde ekonomi yönetiminde daha sıkı söz sahibi olacağını söylemesi Türk Lirası'nda satış baskısına yol açtı.

Gün içinde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in bir rapor yayımlayarak Türkiye'deki makro trendlerin ülkenin kredi notu için olumsuz olduğunu söylemesi satış dalgasının güçlenmesine yol açtı.

Dolar, Türk Lirası karşısında rekor seviyeye çıkarak 4,47'ye kadar yükseldi.

Böylelikle Türk Lirası'nın yılın başından beri Dolar'a karşı değer kaybı yüzde 17'ye yaklaştı.

Sterlin de 6 liranın üzerine çıkarak tarihi rekorunu kırdı.

Bir başka rekor da Euro/TL kurunda 5,30 ile geldi.

Dolar/TL

Türkiye, Arjantin'den sonra bu yılın başından beri dolara karşı en çok değer kaybeden ikinci gelişen ülke para birimi.

ABD ekonomisindeki toparlanma ve ABD Merkez Bankası Fed'in para politikasını sıkılaştıracağı beklentileri, Türkiye'yi de kapsayan gelişen ülkelerin para birimleri ve tahvilleri üzerinde uzun süredir satış baskısı yaratıyor.

Türk Lirası'ndaki bu hızlı değer kaybının gelişmekte olan diğer para birimleri üzerinde satış baskısı yaratıp yaratmayacağı merak edilen konulardan biri.

'Erdoğan bir kurşun attı'
Arjantin pesosu, Pazartesi günü dolara karşı yüzde 8 değer kaybederek tarihi düşük seviyelere indi.

Böylelikle Arjantin pesosu'nun son 12 günlük düşüşü yüzde 18'e çıktı. Yılın başından beri dolara karşı yüzde 35 değer kaybetti.

Bu yüzden Arjantin Merkez Bankası, üç olağanüstü faiz artırımını peş peşe yapmıştı. Üç faiz artırımıyla birlikte Arjantin'de faizler yüzde 27'den yüzde 40'a çıkarıldı.

Bazı analistler, Arjantin pesosundaki bu düşüşün Türk Lirası'ndaki düşüşle hızlandığını öne sürüyor.

Arjantin pesosu

Online döviz alım-satım sitesi olan Forex Time'dan Jameel Ahmad, Lira ile beraber gelen satış dalgasının diğer gelişmekte olan ülkeleri de etkilediğini söylüyor.

Ahmad, daha önce yatırımcıların Türk Lirası ve Arjantin Pesosu'ndaki gelişmeleri birbirinden bağımsız değerlendirdiğini, ancak son zamanlarda bu iki ülkedeki satış dalgasının diğer ülkeleri de etkilediğini gördüklerini öne sürüyor.

Ahmad'e göre Salı sabahı Erdoğan'ın yorumlarının ardından Türk Lirası'nda görülen satış dalgası, diğer gelişmekte olan piyasalarda da zayıflığa yol açtı.

TL

Bloomberg'in stratejistlerinden Mark Cudmore da Erdoğan'ın Bloomberg'e verdiği röportaj ile hem Türk Lirası'na hem de gelişmekte olan para birimlerine 'bir kurşun attığı' görüşünde:

"Zayıflık bulaşıcı olduğu için gelişmekte olan para birimlerinde satış dalgası aşamasına geldik; çünkü kayıplar da ABD kazançları da bütün sektörü baskılayacak kadar yüksek."

'Piyasa zayıf ülkeye ceza kesiyor'
Almanya merkezli yatırım şirketi Allianz'ın baş ekonomi analisti Mohamed El-Erian ise Twitter'dan gelişmekte olan ülkelerdeki bulaşıcılık riskine dair şunları söyledi:

"Evet, Türkiye ekonomik politikalar açısından ayrı bir duruma sahip. Ancak geçmişe bakarsak teknik sıçrayışlar göz ardı edilemez."

Twitter

New York merkezli özel banka Brown Brothers Harriman'ın gelişmekte olan ülkeler para piyasaları masasının başı olan Win Thin ise Türk Lirası'nın bir satış dalgası yaratmadığını söylüyor.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Win Thin, Türk Lirası'ndaki satışın Arjantin Pesosu'ndaki düşüşü tetiklemediği görüşünde.

Win Thin, tam tersine güçlenen dolar ile beraber gelişmekte olan para birimlerine satış geldiğini, bundan da en çok siyasi bir risk taşıyan Türk Lirası'nın etkilendiğini düşünüyor.

"Böyle stresli zamanlarda piyasalar daha çok zayıf göstergeleri olan ülkelere ceza kesmeye yatkın olur. Türkiye'nin durumunda da yüksek enflasyon, büyüyen cari açık ve sıcak para akışına duyulan yüksek ihtiyaç satış dalgası yarattı" diyen Win Thin, yatırımcıların gelişen ülke para birimleri gibi riskli varlıklardan kaçtığını belirtti. (Özge Özdemir/BBC)

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • şentürk günel19 Mayıs 2018 13:43

  Arkadaşlar özellıkle secim donemlerinde böyle belirsizlikler olabiliyor. Biliyorsunuz kı küresel güçler ülkemiz için özellikle ekonomi alanında türlü oyunlar oynamaktalar. Biz ülke olarak yoneticilerimizin yanında olmalıyız inanıyorum kı bu günlerde atlatılacak saygılar

 • lale16 Mayıs 2018 11:44

  egonomigh çogh eyi, gavurun lafına bakman.

 • vatandaş16 Mayıs 2018 11:38

  Galiba geleceğimiz Arjantin gibi olacak. 35 milyar dolar döviz çıkmış ancak bir yere girmemiş. Buda yatırımcıların dövizlerini alıp çıktığını veya yastık altına bıraktığını düşündürüyor. Daha seçime 40 gün var ve Erdoğan'ın inadı yüzünden faiz artırmakta gecikilmesi halinde doların ve faizlerin geleceği seviyeyi tahmin etmek çok güç

 • POLAT ALEMDAR16 Mayıs 2018 10:43

  böyle gider ise cumhurbaşkanı koltuğunu kayıp edebilir çünkü daha önce tansu ciller ve süleyman demirel zamanıda döviz hortlamış ve her ikiside iktidardan olmuş idi.cumhurbaşkanının inadı ve her kurumu karışması , kabadayı kabadayı hareketleri ülkeyi bu hale getirdi.

 • Bika16 Mayıs 2018 09:51

  Yabancı yatırımcıların Arjantin'le Türkiye'yi birlikte anması ve stresli piyasaların göstergeleri kötüleşen Türkiye'ye ceza kesmeye devam etmesi TL'ye değer kaybettiriyor.

 • BATURAYERSİN16 Mayıs 2018 09:31

  RESMEN DEVİLASYON OLUYOR BAŞKA İZAHI YOK DEVLET BATIYOMU ?