E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıTL’de değer kayıpları kısmen sınırlı---

TL’de değer kayıpları kısmen sınırlı

TL’de değer kayıpları kısmen sınırlı
30 Mart 2020 - 09:20 www.borsagundem.com

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende TL’de tekrar değer kayıpları oluşsa da EM para birimlerindeki değer kayıplarına göre kısmen daha sınırlı kaldığı belirtiliyor.

Güne hafif pozitif eğilimle başlayan BIST-100 Endeksi yurtdışı borsalardaki satışlara paralel satışlarla karşılaşarak günü %3,72 düşüşle 88.125’den kapattı. Fed’den ve ABD hükümetinden gelen 2,2 trilyon dolarlık teşviklerin etkisiyle üç gün arka arkaya güçlü yükseliş gerçekleştiren ABD Borsaları, en fazla virüs yayılan ülke konumuna gelmesi sonrası tekrar satışlarla karşılaşarak haftanın son işlem gününü düşüşle kapattı.

BIST yurtdışı borsalardaki satıcılı seyre paralel günü satıcılı bir seyirle tamamladı. TL’de tekrar değer kayıpları oluşsa da EM para birimlerindeki değer kayıplarına göre kısmen daha sınırlı kaldı. CDS’ler ise tekrar yükselişe geçerek günü 494 seviyelerinden haftayı kapattı.

Korona virüs piyasalarda etkisini ne kadar hissettirecek

CDS’lerdeki yüksek seyrin devam etmesi TL varlıklara ilişkin risk algısının güçlü kalmaya devam ettiğine işaret ediyor. VIX Endeksi 65 seviyelerinde ve halen yüksek seyrini koruyor. VIX Endeksi’ndeki yüksek seyir devam ettirdikçe başta ABD Borsaları olmak üzere volatilitenin devam edeceğine ve borsalardaki olası tepki yükselişlerinin tekrar satış fırsatı olarak kullanılacağına işaret etmektedir. VIX Endeksi’nin 43-45 aralığı altına gelmesi borsalardaki volatilitenin azalarak tepki yükselişlerinin güçleneceğine yönelik önemli bir işaret olacaktır.

Beklentiler hisse piyasalarına toparlanma getirdi

Büyük miktarlı parasal ve mali teşvikler piyasalarda sınırlı toparlanmaya neden olsa da Covid-19 salgının artarak devam etmesi ve tedavi için bir ilaç bulunmadıkça piyasalardaki toparlanmanın sınırlı kalarak borsalardaki satış baskısının devam etmesi beklenmektedir.

BIST’in genel olarak yurtdışı borsalardaki seyre paralel hareket etmeye devam etmesi beklenmektedir. Yurtiçinde virüsün yayılma hızının artması ve devamına neden olabilir. Ancak diğer yandan petrol fiyatlarının 17 yılın en düşüğüne gerileyerek düşüşüne devam etmesi TL varlıkları pozitif ayrıştırmaya devam edebilir. BIST’in Cuma kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli endeksleri 08:30 itibarıyla sınırlı ekside seyrederken, Asya Borsaları’nda satıcılı seyir var.

Petrol fiyatlarında zayıf seyir gözleniyor

Endeksin güne negatif eğilimle başlaması ve gün içinde dalgalı seyrini devam ettirmesi beklenmektedir. BIST’te gün içinde satış baskısı devam etse de yurtdışı borsaların toparlamamasıyla birlikte tepki alımlarının devam etmesi beklenmektedir.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)