E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıTL varlıklardaki yangın kontrol altına alınıyor---

TL varlıklardaki yangın kontrol altına alınıyor

TL varlıklardaki yangın kontrol altına alınıyor
10 Ağustos 2020 - 09:40 www.borsagundem.com

İş Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’da ABD vadelileri ve Asya borsalarına paralel hafif alıcılı bir açılış bekleniyor

Türkiye varlıklarındaki yangın kontrol altına alınıyor. MSCI Türkiye endeksi, ekonomi yönetiminin attığı adımlar sonrası kurun dönmeye başlamasıyla, Cuma gününü %3 yukarıda kapattı. Ancak, hasar çok büyük. Onarılması zaman alacak. Satışların arkasında rezervlerdeki erime endişesi yatıyor.
Pandeminin yarattığı hasarı onarmak için uygulanan genişleyici maliye ve para politikaları, kamu bankalarının agresif fiyatlaması, aktif oranıyla desteklenen kredi büyümesi ve finansal baskılama cari dengeyi bozarak ve portföy çıkışını tetikleyerek rezervlerin erimesine yol açıyor.

Durumun ciddiyetinin geç de olsa farkına varan Ankara uygulanan politikalari normalleştirilerek piyasalara güven vermeye ve Türk lirasını yeniden cazip hale getirmeye çalışıyor. Bu konuda ilk adım bankaların ucuz fonlama imkanları yarı yarıya düşürülerek ve haftalık repo ihalesi açılmayip 1.5 puan daha yüksek olan gecelik borc verme faizinden piyasalara para verilmesi ile atıldı.

Ankara’dan piyasaya yayılan istihbarat, yakında “aktif oranı parametrelerinin" kredi genişlemesini ve finansal baskılamayı normalleştirilecek şekilde değiştirileceğine işaret ediyor. Doğru yönde atılan bir adım olur. Piyasalar olumlu tepki verir.

Piyasalardaki yangın kontrol altına alınamazsa Merkez Bankası PPK öncesi faiz silahını kullanmak zorunda kalabilir. 2019 yılında olduğu gibi geç likidite penceresinden fonlama yaparak faizleri fiilen 300 baz puan artırabilir.

2018 döviz şokunda ekonomi yönetimi uzunca bir süre sözel müdahale ile zaman kaybetmişti. Ekonominin iyi durumda olduğu anlatılmaya çalışılmış ama piyasalar ikna edilememisti. Güvenin sağlanması icin sonunda 625 baz puan faiz artisi gerekmişti.

Bu kez aynı hatanın yapılmaması için 20 Ağustos’daki PPK toplantısında güçlü bir faiz artışı yapılması gerekiyor. Ne kadar erken ve güçlü vurursa o kadar az sıkılaşma ile durumu kontrol altına alırız. Küresel risk iştahına bağlı olarak 200bp - 300 bp arasında bir faiz artışı yeterli olabilir.

Borsa İstanbul’da ABD vadelileri ve Asya borsalarına paralel hafif alıcılı bir açılış bekliyoruz. Son beş haftada dünyadan %18 negatif ayrıştık. Yangın kontrol altına alınırsa bunun bir kısmını kademeli olarak geri alırız. İkinci çeyrek karı güçlü gelen Kordsa’nın piyasaya göre hafif güçlü olmasını bekliyoruz.

Haberler & Makro Ekonomi

BDDK aktif rasyoyu gevşetti
Piyasalarda gündeme gelen sıkılaştırma politikalarına paralel olarak BDDK mevduat bankaları için aktif rasyo oranını %100’den %95’e, katılım bankaları için %80’den %75’e indirdi. Banka hisseleri için pozitif."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)