E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıTL lehine pozitif görünüm korunuyor ---

TL lehine pozitif görünüm korunuyor

TL lehine pozitif görünüm korunuyor
22 Şubat 2021 - 09:02 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından hazırlanan günlük bültende BIST100 bu sabah açılış sonrasında yatay seyir bekleniyor

Geçtiğimiz hafta ABD tahvil getirilerinde yaşanan yükseliş nedeni ile küresel hisse senedi endekslerinde karışık bir seyir hâkimdi. ABD tarafında Dow Jones endeksi haftayı %0.11 yükseliş ile kapatmasının yanında S&P500 ve Nasdaq endeksleri sırasıyla %0.71 ve %1.57 değer kaybı yaşadı. Avrupa tarafında Euro Stoxx 600 endeksinde yatay fiyatlamalarken görürken Asya tarafında pozitif havanın daha belirgin olduğunu takip ettik. Böylelikle Çin Shanghai Composite endeksi %1.12 ve
Japonya Nikkei endeksi de %1.69 oranında artış ile haftayı pozitif bölgede kapattılar.

Yurtiçi piyasalarda ise Bist100 endeksinin geçtiğimiz hafta 1522 – 1575 bölgesinde hareket ederek %1.24 artış ile haftayı 1560 puanda kapattığını gördük. Bu fiyatlama ile endeksin benzerlerine göre pozitif ayrıştığını hatırlatalım. Mevcut fiyatlamalarda en önemli unsur TCMB’nin para politikası metnine %5 enflasyon hedefini ekleyerek ileriye yönelik sıkı duruş taahhüdünü güçlendirmesiydi. Bu paralelde Dolar/TL paritesinde 7.00 seviyesinin altında fiyatlamaların devam ettiğini ve TL lehine pozitif görünümün korunduğunu takip ediyoruz. 

Fitch’in Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne yönelik değerlendirmelerini izledik. Fitch'ten yapılan açıklamada, Türkiye'nin kredi notu "BB-" olarak teyit edildi. Kredi notunun görünümü ise "Negatif"ten "Durağan"a çıkarıldı. Kredi notunda değişikliğin sürpriz olmamasına karşılık not görünümünün durağana yükseltilmesini pozitif bir sürpriz olarak değerlendirebiliriz.

Global ölçekte ise ABD tahvil faizlerinde yaşanan yükseliş nedeni ile karışık bir seyrin yaşandığını belirtmiştik. Özellikle ABD perakende satışları ve ÜFE verilerinin beklentilerin bir hayli üzerinde açıklanmış olması ve bu gelişmeye ek olarak bölgesel FED başkanlarının enflasyonda yükseliş beklediklerine yönelik söylemleri uzun vadeli getirilerin yükselmesine neden oldu. Bu sayede ABD 10 yıllıkların getirisi haftayı %1.24 seviyesinde kapatırken 30 yıllıkların getiri ise %2.1350 seviyesine yükseliş kaydetti. Tahvil faizlerine yönelik fiyatlamalar ons altın tarafında satış baskısının hızlanmasına neden oldu. 1760 seviyesine kadar geri çekilmesine karşılık toparlanan sarı metal haftayı 1783 seviyesinde tamamladı ve geçtiğimiz haftayı %2.16 gerileme ile tamamladı.

Petrol fiyatlarında yukarı yönde hareketlerin geçtiğimiz hafta hızlandığını takip ettik. Son dönemde OPEC+ ülkelerinin üretim kısıntısının yanında ekonomik toparlanma beklentilerinin etkisinin yanında ABD’de soğuk havalar sonucu üretim kesintileri ve daha fazla enerji talebi sonrası 65 dolar seviyesine yaklaşan fiyatlamalar gördük.

Yeni haftaya başlarken veri akışının yoğun olmadığını görmekteyiz. Küresel ölçekte Almanya Şubat ayına ilişkin ifo iş iklimi endeksi piyasanın takibinde bulunuyor. Beklenti Ocak ayına kıyasla bu ay 90.1'd’n 90.5’e yükseliş kaydedileceği yönünde. 

Yurtiçi tarafta ise Aralık işsizlik oranı ve Şubat ayına ilişkin kapasite kullanım oranı ve imalat güven endeksi verilerini izliyor olacağız.

BIST100 bu sabah açılış sonrasında 1546 - 1582 arasında işlem aktivitesi bekliyoruz.

Günün önemli şirket haberleri 22/02/2021

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)