E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTHY çalışanlarının sendikadan aidat talebi---

THY çalışanlarının sendikadan aidat talebi

THY çalışanlarının sendikadan aidat talebi
07 Ağustos 2020 - 16:47 www.borsagundem.com

THY çalışanları, bağlı oldukları Hava-İş sendikasına temmuz ayı itibariyle yeniden aidat ödemeye başladı. Çalışanlar, korona virüs sürecinin getirisi olan ekonomik belirsizlik ve çıkmaz nedeniyle sendikadan bu dönemde aidat almamasını talep etti.

Dünya ekonomilerini de derinden sarsan Çinin Vuhan kentinde ortaya çıkan korona virüs pandemisi havacılık sektörünü büyük felce uğrattı. Yolcu sayılarında dünya genelinde büyük düşüşler yaşandı. Özellikle dünyada günlük uçuş trafiği 190 binlerden 46 bine kadar indiği günler oldu. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) de dünya genelinde pandeminin havacılığı nasıl etkilediğini duyurdu.

IATAnın verilerine göre havacılık sektöründe durumlar iç açıcı değil. Verilen bilgilere göre haziran ayında daha fazla uçuş vardı, ancak yine de talep 2019 seviyelerine göre 86,5 düştü. Havacılığın çok derin bir krizin içinde olduğunu belirten IATA yetkililerine göre ABD iç hat uçuşları da yüzde 80in altında kaldı. Birlik, uluslararası talebin hala 95'in üzerinde düşüşte olduğunu belirtti. IATA yaptığı açıklamada, bir iç araştırmaya atıfta bulunarak, çoğu havayolunun korona virüs krizi nedeniyle önümüzdeki 12 ay içinde personel sayısını azaltmayı düşündüğünü duyurdu.

GELİR KAYIPLARI İSTİHDAMI DA VURDU

Türkiye ve dünyada tarihin en zor günlerini geçiren havacılık sektöründe yolcu sayısındaki kayıplarla havayollarının gelirleri de büyük düşüşler meydana geldi.Planları alt üst olan havayollarının gelirlerindeki kayıp beraberinde istihdamı da olumsuz etkiledi. Uçakların yere inmesiyle beraber şirketlerde işten çıkarmalar, ücretsiz izinler arttı. Havacılık sektöründe belirsizliğin ne kadar süreceğiyle ilgili tarih verilmezken havacılık sektöründe şirketler ve çalışan sendikaları arasında maaşların yeniden düzenlenmesi üzerine görüşmeler devam ediyor. Türkiyede ise 20 bin kişinin üzerinde Türk Hava Yolları çalışanını temsil eden Türkiye Sivil Havacılık Sendikası(Hava-İş) ile THY yönetimi arasında sendika üyesi çalışanların maaşları üzerinde görüşmeler gerçekleşse de henüz bir anlaşma sağlanamadı.

ESKİ MAAŞIMIZA GÖRE AİDAT ALIYORLAR

Yaklaşık dört aydır İş-Kur tarafından sağlanan kısa çalışma ödeneği imkanından yararlanan Türk Hava Yolları çalışanları belirsizlik ortamı sürerken temmuz ayı itibarıyla yeniden sendika aidatı ödemeye başladı. Kısa çalışma ödeneği nedeniyle şirketten maaşlarının yarısını alabilen çalışanlar temmuz ayında Hava-İş Sendikasına 100-500 lira arasında değişen miktarlarda aidat ödediği öğrenildi. İsmini vermek istemeyen birçok çalışan, ekonomik açıdan zor bir süreç yaşadıkları bu günlerde Hava-İş Sendikasının eski maaşları oranına göre aidat almasına tepki gösterdi. Çalışanlar, Sendika bu dönemde bizden aidat almasın dediler. Türk Hava Yolları çalışanları Memur, Uzman, Kabin Memuru, Pilot gibi farklı pozisyonlarda görev alıyor ve sendikaya maaşlarının yüzde 2'sini aidat olarak ödüyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Itri07 Ağustos 2020 21:55

  Sendikada kaç kişi çalışıyor, bu kadar aidatı ne yapıyorlar?

 • FİNANSŞÖR07 Ağustos 2020 22:51

  eskiden Turkiş sendikası başkanı vardı ismi mustafa idi.adam gitti kıbrıs tamamen satın almış idi.

 • Kaçan Grup 07 Ağustos 2020 18:43

  thy yönetimi, çalışanlar ve sendika birbirinizi üzmeyin. para lazımsa yapın bir bedelli. o kadar.

 • Azad07 Ağustos 2020 17:08

  Aidat ödenen sendikanın , çalışanlarına ne gibi faydası oluyor , göremedik. Thy , kısa çalışma ödeneği süreci uzasın , ben çok cüz'i ödeme yapayım ,peşinde. Maaşları çok çok düşen çalışanlardan sendika aidatı kesilmesi neyin nesi. Sendika mı zenginleşmek istiyor. Sendikanın amacı nedir, üyelerinin  en iyi şartlarda çalışmalarına zemin hazırlamak, değil mi.  E hani nerede, bir de onların maaşlarını öğrenseydik  :(  :(