E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTesti pozitif çıkanlar hangi ilacı kullanmalı?---

Testi pozitif çıkanlar hangi ilacı kullanmalı?

Testi pozitif çıkanlar hangi ilacı kullanmalı?
29 Kasım 2020 - 10:25 www.borsagundem.com

Korona virüs tedavisinde kullanılan iki ilaç var: Hidroksiklorokin ve Favipiravir. Ancak bu iki ilaç da tartışma konusu oldu. Peki uzmanlara göre, testi pozitif çıkanlar hangi ilacı kullanmalı?

Dünyada ve Türkiye’de korona virüs tedavisinde kullanılan Hidroksiklorokin ve Favipiravir'in bazı ciddi yan etkileri ve tedavide işe yaramadığı iddiaları gündeme geldi.Bu iddialar, yeniden bu iki ilacın kullanımı konusunda tartışma yarattı. 

Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in haberine göre, uzmanlar, testi pozitif çıkanların, doktorun verdiği ilaçları mutlaka kullanmaları gerektiğini belirtti. 

Prof. Dr. Levent Akın, konuyla ilgili "Şu anda Hidroksiklorokin ile ilgili çok çeşitli yayınlar var. Bu yayınların çoğunda etkili olmadığı söyleniyor. Çok sayıda yayın kalp rahatsızlığı olanların dikkatli kullanması ya da kullanmaması gerektiğinin altını çiziyor. Kalbin ritmini etkileyecek, zarar verecek etkileri olabiliyor, bu nedenle yakından takip şart. Favipiravir etkisinin ise kısıtlı olduğu düşünülüyor. Ancak Favipiravir virüsün sayısını da hastalığın şiddetini de azaltabiliyor. Tabii ki hastaya uygun dozda verilmeli ve hastalar bu ilacı doğru kullanmalı. Zaten dünyada korona virüsü doğrudan etkileyen bir ilaç yok" dedi.

Prof. Güner Sönmez, "En çok sorulan sorulara kısa cevaplar, Favipiravir verildi, kullanayım mı? Evet. Etkili bir antiviral. Bu sıtma ilacı değil, karıştırmayalım. İlk gün 8+8 şeklinde uygulanır. Kalp krizine neden olmaz. Sadece karaciğer enzimlerini ve üreyi geçici olarak bir miktar yükseltir" ifadelerini kullandı. 

Prof. Dr. Ateş Kara ise "Bugün dünyada ve Türkiye’de korona virüse karşı yüzde yüz etkili ilaç yok. Aslında tüm virüsler için ilaç sayısı zaten az. Ama ‘ilaçların farklı özelliklerini inceleyip, acaba koronadan korur mu, hücreye girişini azaltabilir miyiz, çoğalmasını azaltabilir miyiz’ diye bakıyoruz. Tüm ilaçlar bunları kısıtı oranda yapıyor. Bu ilaçları yüzde yüz etkili diye düşünmeyelim ama doktor öneriyorsa kullanılması lazım. İlaçların yan etkilerine ve kullanacak kişilerin altta yatan hastalıklarına bakarak öyle kullanılmalı. Örneğin, kalpte ritim problemi varsa Hidroksiklorokin kullanılmamalı, kişi gebe ya da emziriyorsa doktora sormalı" dedi.

Bakan Koca: Kovid-19 aşısı ile ilgili ilk anlaşmaları yaptık

 

DSÖ: Kovid-19 tedavisinde tek etkili ilaç 'Deksametazon'

 

Çin'de bir ilaç firması korona aşısı rezervasyonlarına başladı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)