E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTerkoğlu, Pehlivan ve Kılınç'ın tutuklulukları devam edecek---

Terkoğlu, Pehlivan ve Kılınç'ın tutuklulukları devam edecek

Terkoğlu, Pehlivan ve Kılınç'ın tutuklulukları devam edecek
04 Nisan 2020 - 10:06 www.borsagundem.com

Odatv’de yayınlanan haber nedeniyle tutuklanarak cezaevine atılan gazeteciler Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç’ın tutukluluk incelemesini yapan mahkeme, gazetecilerin tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Cumhuriyet'in haberine göre, Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan gazeteciler Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç’ın tutukluluk incelemesini yapan 10. Sulh Ceza Hakimliği; 5 Nisan’da yapılması beklenen duruşmayı, koronavirüs tedbirleri gerekçesiyle 2 Nisan’a aldı ve duruşmalı inceleme yapılacağını avukatlara bildirmedi. 

İnceleme kapsamında gazetecilerin savunmalarını SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) yöntemiyle, avukatları olmadan alan heyet, “tutukluluk halinin devamına” karar verdi. Karar, avukatlara e-posta yoluyla tebliğ edildi.

'Beyanlar tutanaklarda eksik'

Terkoğlu ve Pehlivan’ın avukatlarından Yiğit Kazım Akalın ve Celal Ülgen, mahkemenin kararını Cumhuriyet’e değerlendirdi.

Avukat Akalın, tutukluk halinin incelenmesi için önceki gün dilekçe verdiklerini anımsattı. Duruşmalı inceleme hususunda kendilerine bilgi verilmemesinin “kabul edilemez” olduğunu dile getiren Akalın, “Savunmalar alınırken, Barış Pehlivan’ın beyanlarının önemli bir kısmı tutanaklara geçirilmemiş” dedi.

Tutukluluğa devam edilmesi kararının da eleştiren Akalın, “Zaten haberleştirilmiş bir konunun tekrar ifşası mümkün olamaz. Alınan karar hukuka da, mantığa da aykırıdır” değerlendirmesinde bulundu.

'Hukuku avukattan kaçırıyorlar'

Terkoğlu ve Pehlivan’ın avukatlarından Celal Ülgen ise, mahkemenin “kolaya kaçtığını” belirterek, şunları kaydetti:  

“Avukatları dinlemek yerine cezaevinde SEGBİS aracılığıyla ile salt şüphelinin dinlenmesi ve yetinilmesinin son derece yanlıştır. Bu tavır, hukuku avukattan kaçırmaktır. Avukatlara, ‘Sizin yazdıklarınızın ya da taleplerinizin bir önemi yok. Biz nasıl olsa değer bile vermiyoruz’ demektir. Adalet Bakanı, salgın günlerini fırsata çeviren hakim ve yargıçlarla ilgilenmelidir. Türkiye Barolar Birliği ise bu duruma kayıtsız kalmamalıdır.”

Karara itiraz edilecek
Avukatlardan Hüseyin Ersöz ise, sosyal medyadan yaptığı açıklamada “Barış’ların 3 avukatının da çağrılmadığı duruşmada verilen karara itiraz edeceğiz. Avukatların dışlandığı bu oldu-bitti anlayışını asla kabul etmiyoruz” dedi.  

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • gülayse05 Nisan 2020 03:13

    ne yani bilmemelimiydi halk ölenin kimligini? bilince ne degisti ki kozmik odayı actırıp TSK ni ifşaa edenleri niye tutuklamiyor ayni sistem ise ?

  • Ali 04 Nisan 2020 15:04

    Devletin orarsını burasını ısır sonra kaç demokrasinin arkasına sığın yok öyle sana bi açı yapmadsn göndermek yok

  • Hüseyin tosun04 Nisan 2020 13:39

    Adaletin kestiği parmak acımaz haberyapıyorum diye gizlilik ilkeleri ni ihlal etmezler