E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıTepki alımlarının tekrar satış fırsatı olarak kullanılma riski var ---

Tepki alımlarının tekrar satış fırsatı olarak kullanılma riski var

Tepki alımlarının tekrar satış fırsatı olarak kullanılma riski var
23 Eylül 2020 - 09:21 www.borsagundem.com

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende endeksin güne alıcılı bir başlangıç yapması ve gün içinde tepki yükselişi eğilimini devam ettirmesi bekleniyor.

Güne hafif pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi tepki yükselişi gerçekleştirerek günü %0,84 yükselişle 1.096,16’dan kapattı.

Yurtdışı borsalar ve özelikle ABD borsaları BIST kapanışı sonrası Powell’den gelen açıklamalar ve ABD teşvik paketine ilişkin anlaşma sağlandığı haberleriyle günü yükselişle kapattı. Vaka sayılarındaki artış, İngiltere dahil bir çok majör ekonominin yeni tedbirler almaya hazırlanması ve ekonomik toparlanmaya ilişkin endişeler nedeniyle kısa vadede risk iştahındaki zayıf seyir devam edebilir. Majör borsalarda tepki alımlarının tekrar satış fırsatı olarak kullanılma riskinin yüksek olduğunu düşünüyoruz. TL’deki değer kayıpları devam ederken, dolar karşısında tarihi düşük seviyeleri test etmeye devam ediyor.

BIST güçlü satışlar sonrası tepki alımları gerçekleştirse de TL’deki değer kayıpları devam ettikçe yükselişlerin belli seviyelerde satış fırsatı olarak kullanılması beklenmektedir. Türkiye’nin, Yunanistan ile görüşmelere devam edecek olması ve Fransa Cumhurbaşkanı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telefon görüşmesi gerçekleştirmesi sonrası BIST’in yurtdışındaki pozitif seyrin de desteğiyle tepki alımlarını devam ettirmesi beklenmektedir. VIX endeksi 26 seviyeleri üzerinde seyrederken başta ABD borsaları olmak üzere volatilite ve satış baskısının sona erdiğinin teyidi için endeksin 26 seviyesine altına gelerek kalıcı olması gerektiğini düşünüyoruz. Geçen hafta 500’lü seviyelere kadar gerileyen CDS’ler ise 560 seviyeleri üzerine çıkarken, TL varlıklara yönelik risk algısının tekrardan yükseldiğine işaret ediyor. TL’deki değer kayıpları durmadıkça BIST’te tepki yükselişlerinin satış fırsatı olarak kullanılabileceğini düşünüyoruz.

Bugün Almanya’da açıklanacak PMI verileri takip edilecek. ABD vadeli endeksleri BIST kapanışına göre %1,5’lara yaklaşan yükselişle seyrederken, Asya borsalarında genel olarak pozitif eğilim var.
Endeksin güne alıcılı bir başlangıç yapmasını ve gün içinde tepki yükselişi eğilimini devam ettirmesi beklenmektedir. 

Kısa vadede tepki alımlarının devamı ile oynaklık artabilir

Küresel piyasalar imalat sanayi verilerine odaklandı

Salgın endişeleri yerini korurken, öncü PMI rakamları izlenecek

Piyasalarda öne çıkan gündem ve seviyeler

Global piyasalarda yön arayışı devam ediyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)