E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTemsilciler Meclisi'nde Trump'a şok! Suçlamalar kabul edildi---

Temsilciler Meclisi'nde Trump'a şok! Suçlamalar kabul edildi

Temsilciler Meclisi'nde Trump'a şok! Suçlamalar kabul edildi
19 Aralık 2019 - 04:30 www.borsagundem.com

ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda yapılan oylamada, Başkan Donald Trump'ın azline yönelik iki suçlamayı içeren dava dosyası onaylanarak, yargılama için Senato'ya gönderildi

Temsilciler Meclisi tarihi oylamada Başkan Donald Trump’ın azledilmesi yönünde oy kullandı. Görevi kötüye kullanma ve Kongre’nin görevini engelleme suçlamalarıyla itham edilen Trump, ABD siyasi tarihinde görevden alınması talebiyle Senato’da yargılanacak üçüncü başkan olacak.

Temsilciler Meclisi’nde ilk olarak “görevi kötüye kullanma” suçlaması daha sonra da “Kongre’nin görevini yerine getirmesini engelleme” suçlamasına ilişkin oylama yapıldı. "Görevi kötüye kullanma" suçlaması 197'e karşı 230, "Kongre'nin engellenmesi" suçlaması da 198'e karşı 229 oyla kabul edildi.

Trump’ın azledilmesi süreci bu oylamanın ardından Cumhuriyetçiler'in çoğunlukta olduğu Senato’ya taşınacak.

"Başkan Senato'da temize çıkacağından emin"

Beyaz Saray'dan oylamanın ardından ilk gelen açıklamada "Başkan Trump bir sonraki aşamaya hazır. Senato'daki yargılamada temize çıkacağından emin" ifadeleri kullanıldı.

Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham yaptığı yazılı açıklamada "Bugün Temsilciler Meclis'nde yaşananlar ulusumuzun tarihinde en utanç verici siyasi dönemlerinden biri olarak kayda geçmiştir. Tek bir Cumhuriyetçi'nin oyunu almadan ve herhangi bir kanıt göstermeden, Demokratlar Başkan hakkında gayrımeşru azil gerekçelerini kabul etmiştir" dedi. "Başkan Senato'nun Temsilciler Meclisi'nde görmezden gelinen düzen, hakkaniyet ve hukuki sürecin tesis edileceğinden emin" ifadelerini kullandı.

Trump: “ABD’ye yönelik bir saldırı”

Başkan Donald Trump, Temsilciler Meclisi’nde oturum devam ederken sosyal medyadan sık sık mesaj ve Fox News’da görüşlerini dile getiren yorumcuların söylediklerini paylaştı. Trump azil oylamasını ABD’ye yönelik bir saldırı olarak niteledi.

Temsilciler Meclisi’nde oylama oturumu sürerken, Başkan Trump Michigan’da mitingdeydi. Bölgede otobüsle seçim turunda olan Başkan Yardımcısı Mike Pence de mitinge katıldı. Miting öncesinde konuşan Mike Pence, Trump’ın görevde olduğu dönemde ekonomide elde edilen başarıların altını çizdi, “Bu başkanı 2020’de yenemeyeceklerini bildikleri için azletmeye çalışıyorlar” dedi.

Temsilciler Meclisi’ndeki oylamanın ardından yargılama ayağının yürütleceği Senato’da Cumhuriyetçiler’in lideri Mitch McConnell, yargılama sürecinde başka tanıkların çağrılmasının beklenmediğini söyledi, sürecin mümkün olan en kısa sürede tamamlanacağını belirtti.

Başkan Donald Trump’ın bundan sonraki aşamada Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Senato’da yargılama sürecinin başlaması bekleniyor. Trump’ın görevden alınabilmesi için Senato’nun üçte ikisinin oyu gerekiyor, bu da Cumhuriyetçiler’in 20 fire vermesi gerektiği anlamına geliyor. Ancak bugüne kadar Trump’ın görevden alınması yönünde oy kullanacağını belirten bir Cumhuriyetçi Senatör olmadı.

Azil oturumunda neler yaşandı?

Oturumda Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasındaki derin görüş ayrılıkları daha da su yüzüne çıktı. Hararetli geçen oturumda Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, ABD anayasasına bağılık yemininin metnini okudu.

Demokrat Partili Kongre üyelerinden yoğun alkış alan Pelosi, Başkan Trump’ı ABD demokrasisi ve ulusal güvenliğine yönelik bir tehdit olarak niteledi,“Demokrasiyi savunmak için buradayız. Başkan bize başka seçenek bırakmadı” dedi.

Azil sürecine Hz. İsa benzetmesi

Cumhuriyetçi Kongre üyeleri ise Başkan Trump’ın hiçbir suç işlemediğini savundu. Cumhuriyetçi Kongre üyesi Barry Loudermilk, azil sürecinin adil ve meşru olmadığını söylerken, Hz. İsa örneğini verdi, “İsa’yı çarmıha gerdiren Roma valisi Pontius Pilatus bile, Demokratlar’ın Trump’a tanıdığı hakların daha fazlasını İsa’ya tanıdı” dedi. Cumhuriyetçi temsilcinin bu yorumunun ardından “Trump to Jesus” etiketi Twitter’da en çok paylaşılan etiketler arasına girdi.

Bir başka Cumhuriyetçi Kongre üyesi Fred Keller da, İncil’de, Hz İsa’nın çarmıha gerildiğinde ölmeden önce söylediği belirtilen ifadelere gönderme yaparak, “Tanrım, onları affet. Ne yaptıklarını bilmiyorlar” dedi. Başkan Trump da süreci 1600’lerde Massachusettes’de cadılıkla suçlananların yargılanıp infaz edildiği Salem cadı mahkemelerine benzetmişti.

Cumhuriyetçi Kongre üyesi Mike Rogers da azil soruşturmasının temelinde Başkan Trump’a duyulan nefretin yattığını savundu, “Bu süreç bir cadı avı, uydurma ve ABD’nin seçilmiş başkanına karşı bir darbedir” ifadelerini kullandı.

Trump’ın 2020 seçim kampanyası Temsilciler Meclisi’nde oturum devam ederken internet üzerinden yoğun bir bağış kampanyası başlattı. Seçim kampanyası ekibinden yapılan açıklamaya göre, kampanyaya yapılan katkılarda artış gözlemlendi.

Gallup anketi: ‘Trump’a destek azil soruşturmasından bu yana arttı’

Temsilciler Meclisi’nde azil oylamasının yapılacağı günün sabahında yayınlanan Gallup anketinde ise dikkat çekici veriler yer aldı.

Ankete göre, Trump’ın başkan olarak performansına ve icraatlarına yönelik desteğin oranı azil sürecinin başlamasından bu yana yüzde 39’dan yüzde 45’e yükseldi. Aynı ankete göre, Trump’ın görevden alınmasına destekse azil soruşturmasının başlamasından bu yana yüzde 52’den yüzde 46’ya düştü.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)