E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıTemkinli bekleyiş---

Temkinli bekleyiş

Temkinli bekleyiş
26 Eylül 2022 - 08:35 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende küresel piyasalar mercek altına alınıyor.


Merkez bankaları ve hükümetlerin enflasyonla mücadelelerini hızlandırmasıyla birlikte, küresel piyasaların genelinde varlık fiyatlarında sert satışlar gördük. Şimdi soru bir durgunluğa girip girmediğimiz değil, durgunluğun ne kadar derin olacağı ve bir tür finansal kriz ve büyük bir küresel likidite şoku yaşayıp yaşamayacağımızdır.

Japonya 1998'den bu yana ilk kez Yen'i desteklemek için müdahale ederken, Federal Rezerv üst üste üçüncü yetmiş beş baz puanlık faiz artırımını gerçekleştirdi. İngiltere, İsviçre, Norveç 50 baz puanlık
artışlar yapıyordu. Amaç artık beklenti enflasyonunu değil cari enflasyonda düşüş görmekti.

2/3 haftadır ağırlık vererek belirtiğimiz gibi artık, Neyin nerede ve ne zaman kırılacağını tahmin etmek daha zor çünkü piyasaların şirket kar tahminlerinde; durgunluğun kısa ve sığ olacağı düşüncesi vardı.
Şimdi ise portföylerini kalıcı enflasyon ve artan faiz oranlarına göre yeniden ayarladıkça, hisse senetleri her yerde düşüyor ve Piyasanın dibe vurduğuna dair işaretler görene kadar hisse senetlerinde uzun vadeli hareket etme konusunda önümüzde bence hala zaman ve alan var.

Zaten ABD 10 yıllık tahvillerin getirisi geçen hafta %3.47'den %3.77'ye yükselirken, getiri eğrisi, 2 yıllık vadede %4.24’lerde seyrediyordu. Oynaklık açıkça yoğunlaştı, bu da piyasa katılımcılarının tedirginliğinin kanıtı ki bu olgunun, üçüncü çeyrek k/z sezonu yaklaştıkça önümüzdeki haftalarda da devam etmesi beklemek sürpriz olmaz.

Euro, Rusya'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez yedek askerlerini çağırmasıyla önce 0,9807 $'a ardından da ABD’de öncü PMI’ların tamamı beklentilerden güçlü gelirken, Euro Bölgesi, Almanya ve İngilterede ise yine beklentilerin altında kalınca Euro/usd 0,9686’lara kadar düşebiliyordu ki yine bizi takip edenler için bu seviyeler sürpriz değil.

FED’in yine 75 baz puanlık artış yapmasıyla ki bu art arda üçüncü artıştı ve yetkililer oranların bu yıl %4,4'e ulaşmasını öngördüklerini açıklıyordu bu piyasaların toplantıdan önce fiyatlandırdığından daha
yüksek ve Fed'in aylar önce öngördüğü tahmininden de 100 baz puan daha yüksekti. Bu veriler sonucundan dolar endeksi önce 111.72'ye çıkmıştı ki Avrupa kıtasından gelen beklentilerin altındaki PMI’lar ile dolar endeksi 113 seviyesine kadar çıkarak beklentimiz olan 120 yolcuğuna devam ediyordu.

Küresel ekonomide resesyon endişeleri ve güçlü ABD doları petrol fiyatlarını aşağı çekmeye devam ediyor ve Brent petrol 86 dolar seviyesine gerilerken, benzer şekilde altının onsu da 1643 seviyesine
kadar düşüyordu ki bu seviyelerin görülmesi de bizi takip edenler için sürpriz değildi.

Bu haftanın gündemine baktığımızda; ABD'de, Salı günü; Dayanıklı Mal Siparişleri ve Tüketici Güveni, Cuma günü PCE enflasyonu,

Avrupa'da ise pazartesi Almanya iş ortamı endeksi, Cuma günü de öncü Eylül enflasyon verisini takip edeceğiz.

Asya borsaları yeni haftada düşüşte

 

Düşen piyasada hisselerine sahip çıkan patronlar

 

Dolar güçlenmeye devam ediyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)