İntıra Bey

İntıra Bey

[email protected]

Temettü verimi ve getirisi yüksek hisseler

31 Ekim 2019 19:33

Borsa İstanbul’da hisse alımında seçici olma dönemi. Temettü verimi ve getirisi yüksek hisseler kazandırıyor.

Yatırımcılar çeşitli kriterleri göz önüne alarak getirilerini maksimize edecek portföyler oluşturur. Bu portföylere tercih edecekleri hisse senetlerini belirleyebilecekleri kriterler içerisinde en önemli değişkenlerden biri de çalışmanın konusunu oluşturan temettü verimidir. Bir hisse senedinin getirisi sermaye kazancına ve yıllık temettü kazancına bağlıdır. Bu açıdan bakıldığında hisse senedi getirilerinin en önemli belirleyicisi olarak temettü verimi (dividend / price ratio) oranı öne çıkmaktadır. Biz de bu çalışmada temettü verimi ve getirisi ile öne çıkan hisseleri belirledik.

Son 5 yılda yüzde 100’ün üzerinde kazandıran ve temettü verimi en yüksek olan borsa şirketi Adana Çimento (A) oldu. Adana Çimento (A)’nın temettü verimi yüzde 19,51 olurken son beş yıldaki getirisi yüzde 186,33 olarak gerçekleşti. Adana Çimento (A)’yı yüzde 18,94 temettü verimi ve son beş yılda yüzde 126,20 getirisi ile Ereğli Demir Çelik takip etti. Vestel Beyaz Eşya, T.Tuborg, İş Yat. Ort., Despec Bilgisayar, Alkim Kağıt, Sodaş Sodyum Sanayii, Akmerkez GMYO, Aksigorta, Panora GMYO ve Tüpraş temettü verimi 10’un üzerinde olan diğer borsa şirketleri oldu.

Listede yer alan 33 şirket arasında bilişim, diğer kimyasal ürünler, gayrimenkul yatırım ortaklığı ve metal işleme sektöründe faaliyet gösteren 3’er şirket yer aldı. Yine listede yer alan şirketler içerisinde son beş yılda yatırımcısına en fazla kazandıran şirket yüzde 517,28’lik getirisiyle İş Yatırım Menkul Değerler oldu. İş Yatırım’ı son beş yılda yüzde 447,38 getiri sağlayan Çelebi ile yüzde 306,10 getiri sağlayan Alkim Kağıt takip ediyor.

Son beş yılda yüzde 500'ün üzerinde kazandıran piyasa değeri 5 milyar TL’nin üzerinde olan borsa şirketlerini incelediğimizde 4 şirket karşımıza çıkıyor. Bu şirketler: T. Kalkınma Bankası, Sasa Polyester, Denizbank ve QNB Finansbank. Bu şirketler içerisinde piyasa değeri en büyük olan şirket 77 milyar TL ile Denizbank olurken son beş yılda yatırımcısına en fazla kazandıran şirket yüzde 3119 ile T. Kalkınma Bankası oldu. Bu dört şirket içerisinde fiyat/kazanç oranı en düşük şirket 6,80 ile Sasa Polyester. Sasa Polyester aynı zamanda faaliyet sektörü ile diğer üç şirketten ayrılıyor.

Yılbaşından bu yana yüzde 100’ün üzerinde kazandıran ve temettü verimi pozitif borsa şirketlerini incelediğimizde 6 şirket karşımıza çıkıyor. Bu şirketler içerisinde yılbaşından bu yana en iyi performansı gösteren şirket yatırımcısına yüzde 236,35 oranında getiri sağlayan Klimasan Klima oldu. Klimasan Klima son beş yıllık getirilerde de yatırımcısına yüzde 541,97 oranında getiri sağlayarak dikkat çekiyor. 6 şirket içerisinde piyasa değeri en yüksek olan şirket 3,5 milyar TL ile Selçuk Ecza Deposu olurken temettü verimi en yüksek olan şirket ise İş Yatırım Menkul Değerler oldu.

Yorumlar

DİĞER YAZILARI

E-bültenimize abone olarak en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.