E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaTeknoloji hisselerinde satışlar ayı piyasasını başlatabilir---

Teknoloji hisselerinde satışlar ayı piyasasını başlatabilir

Teknoloji hisselerinde satışlar ayı piyasasını başlatabilir
25 Kasım 2021 - 11:40 www.borsagundem.com

Oanda Piyasa Analisti Jeffrey Halley, teknoloji hisselerinde son dönemde görülen satış dalgasının yıl sonu rallisini tehlikeye attığını söyledi. Satışlar devam ettiği takdirde, teknoloji hisseleri için ayı piyasası başlayabilir.

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Hisse vadelileri Şükran Günü tatili öncesi son günde kayıplara işaret ediyor. Düşüşler oldukça küçük olsa da yatırımcılar önümüzdeki hafta çarşamba günü büyük miktarda veriyi değerlendirmek zorunda kalacak. Hisselerde son dönemde görülen düşüşler, bazı yatırımcılar için yıl sonu rallisine yönelik beklentileri ortadan kaldırdı. Oanda Piyasa Analisti Jeffrey Halley de ABD’nin 30 yıllık Hazine tahvili getirilerine dikkat çekti.

Halley, “uzun vadeli ABD getirilerinde son dönemdeki kazançlar tersine dönene kadar, doların güç kazanma süreci sona ermeyecek. Aynı zamanda ayın geri kalanında ve yıl sonunda hisse piyasalarında ralli beklenmemeli” dedi. Yükselen tahvil getirileri teknoloji hisselerinde satış dalgasını beraberinde getiriyor.

Saxo Bank Sermaye Başkanı Peter Garnry Marketwatch’a salı günü yaptığı açıklamada, “eğer faiz oranları büyüme beklentilerinden daha hızlı yükselirse, mevcut değerler üzerindeki etkisi olumsuz olacak ve büyüme hisseleri geride kalacak” ifadesini kullandı. Garnry getirilerdeki yükselişin teknoloji hisseleri üzerindeki etkisini açıklamak için geçmiş verilere değindi.

Açıklamasında, “pazartesi günü tüm büyüme hissesi sepetlerimizde düşüş gördük. Oyun sektörü %2,3 düşerken, en kötü performans e-ticaret ile kripto ve blockchain sektörlerinden geldi. Sırasıyla %4,2 ve %5,1’lik düşüş görüldü” dedi. Devamında, “bu geçtiğimiz yıl mart ayında teknoloji hisselerinde görülen hassasiyeti anlatıyor ve bu nedenle de teknoloji hisselerinde %15 ila %20’lik düşüş beklentimiz var” ifadesini kullandı.

Hisseler genellikle zirve noktasından %20 düşüş gösterdiğinde, ayı piyasası alanında olarak değerlendiriliyor. Garnry bu yıl ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvilinin ulaştığı zirve noktası olan %1,749’un, “yeni bir yatırım ortamının oluşması için” kilit önem taşıdığını söyledi. Garnry aynı zamanda bu ayı piyasasının merkezinde popüler bir hissenin yer alacağını düşünüyor.

Açıklamasında, “Tesla hisselerindeki tüm vadeli aktivitesi, FTSE 100’deki hisselerin toplamındaki vadeli aktivitesini geride bırakıyor. Bu nedenle Tesla’nın teknoloji hisselerindeki yeni düşüşlerin merkezinde yer almasını bekliyoruz” dedi. borsagundem.com'un derlediği bilgilere göre Tesla hisseleri yıl başından bu yana %57 yükseliş gösterse de şirketin CEO’su Elon Musk hisse satmaya devam ediyor.

Musk yakın zamanda yaklaşık 1,05 milyar dolar değerinde hisse sattı ve satış yaptığı toplam hisselerin değeri 9,85 milyar dolara ulaştı. Garnry yatırımcıların teknoloji hisselerindeki kayıplardan kaçınmak için “büyüme ve değer hisseleri arasındaki dengeyi iyi kurmaları” gerektiğini söyledi. Şükran Günü öncesi verilerde, haftalık işsizlik başvuruları 1969 yılından bu yana en düşük seviyede gerçekleşirken, üçüncü çeyrek gayrisafi yurtiçi hasıla büyümesi %2,1 olarak açıklandı.

Dayanıklı tüketim ürünleri yeniden düşüşe geçerken, ABD’nin ticaret açığı daraldı. Kişisel bilgisayar patlaması ise halen güçlü bir şekilde devam ediyor. HP ve Dell hisseleri, güçlü satış açıklamalarının ardından tırmanışa geçti.

Dolarda oynaklık artarken, teknik öne çıkıyor

 

Elektrikli araçta 100 milyar dolarlık halka arz dalgası

 

Borsa İstanbul yükseliş seyrini bozmuyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis ;)25 Kasım 2021 11:51

    Yaa aşırı primlendi... Avrupa ve ABD de karşılıksız helikopter para her varlığı çok şişirdi... şişen varlıkların grafikler fibo ile bakılır oldu. eee ne olacak ?primli hisselere neden giresiniz? ucuz Türkiye varken, yaa Turkıye hadi usd/tl dengesizliği risk. ama başka gelişmiş ve gelişen ulkelerde kur riski olmayan ama çokkkkkkkkkk ucuzzzzzzzzzz hisseler var...ABD de bilindik hisseler yerine alternatifleri var... biraz o muhabbetler donuyor. haber ona dikkat çekiyor 3 haftadır boyle bir furya var yanı