E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıTeknik resesyona giren ABD'de istihdam verileri de ön planda---

Teknik resesyona giren ABD'de istihdam verileri de ön planda

Teknik resesyona giren ABD'de istihdam verileri de ön planda
05 Ağustos 2022 - 09:18 www.borsagundem.com

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST 100 Endeksi’nin güne alıcılı bir açılışla başlaması bekleniyor.

Küresel piyasalarda, Fed üyelerinden gelen açıklamalar izleniyor. Birçok üye, faiz artışının devam edeceğini ve enflasyonu düşürmeye odaklı olduklarını yineliyorlar. Bugün ABD'de tarım dışı istihdam günü. Temmuz ayına yönelik açıklanacak veri en son 372 bin kişi artış kaydetmişti. Temmuz ayı için beklentiler 250 bin kişilik artışın görülmesi yönünde. Teknik resesyona giren ABD için bundan sonraki süreçte istihdam verileri de ön planda olacaktır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in bugün bir araya gelmesi bekleniyor. Liderlerden gelecek açıklamalar takip edilebilir.

Açıklanacak önemli ekonomik veriler

• 15:30 ABD – Tarım Dışı İstihdam Önem: Yüksek
• 15:30 ABD – İşsizlik Oranı Önem: Yüksek

BIST-100 güne başlangıç

Küresel hisse piyasalarda dün yumuşak inişe ilişkin beklentilerle risk iştahında güçlü seyir öne çıkarken, akşam saatlerinde ABD borsaları günü karışık tamamladı. BIST-100 Endeksi ise risk iştahının etkisi ve finansalların desteğiyle günü %1,46 oranında değer kazancıyla 2.723,67 puandan tamamladı. Dün güçlü olan risk iştahının bu sabah itibari ile gücünü koruduğu görülürken, açıklanacak tarım dışı istihdam rakamlarının ardından volatilitenin artış kaydettiği görülebilir. ABD vadelilerinde bu sabah hafif alıcılı bir seyir izleniyor. Asya piyasalarında yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 17,93 – 17,95 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 17,94’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 strateji

Tarihi zirvesini geçerek 2.700 – 2.750 aralığındaki ilk direnç bölgesine giren BIST 100’de bugün 2.750 takip ettiğimiz ilk direnç olacak. Saatlik grafiklerde teknik göstergelerde yorulmalar yaşansa da günlük grafiklerdeki güçlü görünüm korunuyor. Gün içinde 2.750 direncinde zorlanılsa bile, burası aşılacak olursa alımlar hız kazanabilir. Önceki günlerde de bahsettiğimiz gibi endekste yükseliş devam ettiği sürece iz süren stoplarla bu yükselişin takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Kısa vadeli stop için takip ettiğimiz ilk desteğimizi de daha önceki tarihi zirve olan 2.685 olarak güncelliyoruz. Bu seviye üzerinde kalındığı sürece geri çekilmelerin sınırlı düzeltmeler olarak kalacağını, bu nedenle de mevcut pozisyonların korunabileceğini değerlendiriyoruz.

Tüpraş ve Sönmez Filament sorusu

 

Piyasalar ABD'nin istihdam raporuna odaklandı

 

Borsada beş göstergeye göre durum

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)