E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriTekfen'in Libya'daki alacaklarına ilişkin görüşmeler sürüyor---

Tekfen'in Libya'daki alacaklarına ilişkin görüşmeler sürüyor

Tekfen'in Libya'daki alacaklarına ilişkin görüşmeler sürüyor
18 Şubat 2020 - 20:25 www.borsagundem.com

Tekfen İnşaat’in yüzde 67 pay sahibi olduğu Tekfen-TML Ortak Girişimi'nin (TTJV) Libya’da Büyük Nehir Projesi’nden alacakları için görüşmelerin sürdüğü bildirildi

Tekfen Holding iştirakinin Libya'daki alacaklarına ilişkin başlatılan ve ilk aşamada şirket lehine 45.5 milyon dolar ödenmesi kararı verilen uluslararası tahkim sürecinde, ikinci tahkim davasında alınan karara ilişkin şu aşamada herhangi bir tenfiz süreci başlatılamadığını duyurdu.

Reuters’in haberine göre tenfiz, yabancı mahkeme kararlarının verildiği ülke dışında kabul edilmesi, hüküm ve sonuç doğurması kararın tanınması için gereken aşama olarak tanımlanıyor. Tekfen ayrıca, şirketin devam eden yargısal süreçlere ek olarak, Türk müteahhitlerin alacaklarının tahsiline ilişkin Türkiye ve Libya arasında devam eden devletlerarası sürece de aktif olarak katılım sağladığını belirtti.

Tekfen Holding’in bağlı ortaklığı Tekfen İnşaat’in yüzde 67 pay sahibi olduğu Tekfen-TML Ortak Girişimi (TTJV) Libya’da Büyük Nehir Projesi’ni üstlenmiş ancak proje Şubat 2011’de ülkede çıkan olaylar nedeniyle belirsiz bir süre için durdurulmuştu.

Bunun üzerine Tekfen, projedeki hak ve alacaklarının tazmini için Uluslararası Tahkim yoluna gitmişti. Tahkim heyeti projedeki işveren Libyan Man-Made River Authority’nin (MMRA) TTJV’ye 45.5 milyon dolar ödemesine karar vermiş; TTJV’nin bahsi geçen rakamlar için tenfiz sürecini başlatacağı belirtilmişti.

Ayrıca Türkiye-Libya arasındaki Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması’na (YKTK) dayanarak ICC nezdinde ikinci bir tahkim davası başlatılmıştı. Bu davada ise tahkim heyeti, YKTK veya uluslararası teamül hukuku altında Libya’nın korumaya ve eşit davranmaya dair yükümlülüğünü ihlal etmediğine karar vermiş ve TTJV’nin Libya’ya yargılama masraflarına istinaden 2.7 milyon İngiliz sterlini yükümlülüğü bulunduğuna olduğuna hükmetmiştir.

Söz konusu süreçteki gelişmelerle ilgili Tekfenden KAP’a yapılan açıklamada, söz konusu tutarın TTJV lehine hükmedilen tazminat miktarından mahsup edilmesine dair girişimlere başlatıldığı hatırlatılarak şöyle denildi:

* Sözleşmeye dayalı tahkim kararının tahsili için ilgili Libya’lı idare olan MMRA ile görüşmeler de devam etmektedir. Bu görüşmeler devam etmekte olduğu için şu aşamada herhangi bir tenfiz süreci başlatılmamıştır.

* Bu yargısal süreçlere ek olarak TTJV, Türkiye Cumhuriyeti ile Libya Devleti arasında devam eden Türk müteahhitlerin alacaklarının tahsiline ilişkin devletlerarası sürece de aktif olarak katılım sağlamaktadır.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 13,49
En Yüksek: 13,65
En Düşük: 13,39
Değişim 0,52 %
FK: 3,51
PD / DD: 0,92
İşlem Hacmi 45.075.145
Toplam Adet: 3.326.924
Ağırlıklı Ort.: 13,55
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Yorumspor18 Şubat 2020 20:46

    Tekfen holding, Libya'dan 83 milyon USD alacagi bulunuyordu. Mahkeme 45.5 milyon ödemeye kararı vermiş ayrıca mahkeme masrafları olan 2.7 miyim sterlini bu alacaklarda düşme kararı almıştır. Tekfen olayı hükümete gerekirse tekrar tahkime taşıma peşinde ancak olay artık kapanmış gibi görünüyor.