E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaTCMB Resmi Rezerv Varlıkları 90.9 milyar dolara yükseldi---

TCMB Resmi Rezerv Varlıkları 90.9 milyar dolara yükseldi

TCMB Resmi Rezerv Varlıkları 90.9 milyar dolara yükseldi
26 Haziran 2020 - 10:11 www.borsagundem.com

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Resmi Rezerv Varlıkları, mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 5,3 artarak 90,9 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Merkez Bankası'nın resmi rezerv varlıkları mayıs ayında yüzde 5,3 arttı ve 90,9 milyar dolara ulaştı. Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre, bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 5,4 artarak 52,8 milyar dolar olarak kaydedilmiş, altın cinsinden rezerv varlıkları da yine yüzde 5,4 artarak 36,7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 0,2 azalarak 22,2 milyar dolara geriledi. Bu tutarın 17,2 milyar dolar anapara, 5 milyar doları faizden oluştuç

Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 55,3 milyar dolar olup, söz konusu tutarın 20,1 milyar dolar bir ay vadelidir.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 8,5 azalarak 27,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Yabancı ekonomistler TCMB faiz kararını sürpriz buldu

Merkez Bankası faiz indirimlerinin sonuna mı geldi?

TCMB faizi sabit bıraktı

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)