E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaTCMB faiz artışına gider mi? İşte uzmanların görüşleri...---

TCMB faiz artışına gider mi? İşte uzmanların görüşleri...

TCMB faiz artışına gider mi? İşte uzmanların görüşleri...
06 Ağustos 2020 - 22:37 www.borsagundem.com

Rezervlere dair endişeler, yabancıların ülkeden çıkışı ve yurt içinde artan döviz talebi dolar kurunu 7,30 ile yeni tarihi zirveye taşıdı. Paritenin de etkisiyle yükselişe devam eden Euro/TL 8,67 ile yeni rekora ulaştı.

Türk Lirasında güç kaybı yeniden hız kazandı. Dolar/ TL’nin haziran başından temmuz sonuna kadar devam eden 6,85’lerdeki yatay seyri ağustos ayı ile birlikte yukarı yönlü olarak kırıldı. Özellikle son iki gündür Londra piyasasında gecelik TL faizlerinde yaşanan volatil hareketler, kurda da oynaklık düzeyini oldukça artırdı. Dolar/TL dün 7,05 seviyelerinden 7,30 zirvesine ulaştı. Euro/TL ise iç dinamiklerin yanı sıra euronun dolar karşısında güçlenmesinin etkisiyle başladığı zirve yolculuğunda dün 8,67 zirvesine ulaştı.

Dünya'dan Hüseyin Koyuncuoğlu'nun haberine göre uzmanlar, Merkez Bankası'nın faiz artırımına gitmesinin şart olduğunu söylüyor.

Yıla 5,94 seviyesinden başlayan ancak salgının etkisiyle Mayıs’ta 7,26 ile tüm zamanların rekorunu kıran dolar/TL kuru, kamunun satışının da desteğiyle yaklaşık bir buçuk ay 6,85 seviyelerinde yataya döndü. Ağustos ile birlikte yeniden hareketlenen kur, özellikle son hafta yukarı yönlü hareketini kuvvetlendirdi.

Kademeli olarak yükselişe geçen dolar/TL dün 7,30’lara kadar geldi ve tüm zamanların en yüksek seviyelerini gördü. Böylece kurda yılbaşına göre yaklaşık yüzde 22 artış kaydedilmiş oldu.

Dolardaki son iki haftalık artış ise yüzde 5’in üzerinde. Euro/TL penceresinden ele aldığımızda da yılbaşına göre artış oranı yüzde 30. Euro, geçtiğimiz yılın son gününde 6,67 liradan el değiştiriyordu.

TL'yi zayıflatan etkenler

Küresel salgının yarattığı belirsizlikler birçok ülke ekonomisini olumsuz etkilerken Türkiye’nin de enflasyon, cari açık, turizm sektörünün tam anlamıyla sezona başlayamaması, ihracatın sekteye uğraması gibi unsurları bir arada bulundurduğu ve bunların risk unsuru taşıdığı belirtiliyor. Bununla birlikte kurda döviz rezervleri ile ilgili endişeler, enflasyonun gidişatı, düşük mevduat faizleri karşısında negatif reel faiz gibi etkenler yükselişlerin hız kazanmasına neden oldu. Analistlere göre swap faizleri de eski seviyesine indikten sonra TL’nin değer kaybı hızlandı.

DÜNYA Yazarı TUĞRUL BELLİ:
FAİZ ARTIŞI KAÇINILMAZ ANCAK YÖNTEM MERAK KONUSU

Son dönemde gelişmekte olan para birimlerinde ciddi bir baskı var ancak TL fazlasıyla negatif ayrışmış durumda. Dolarda ne kadar büyük bir taleple karşı karşıyayız bundan emin değilim. Rezervler açısından ele alındığında artık kullanılan her dolar önemli. Ancak döviz kurlarında içinde bulunduğumuz yükseliş sürecinde MB'nin ve kamu bankalarının ipin ucunu bıraktıklarını düşünüyorum. Bir süredir konuşulan devalüasyona müsaade ediliyor olabilir. Bilindiği üzere TL için yapılan birçok analizde denge kurunun 7,5 lira seviyelerinde olduğu vurgulanıyor. Aksi halde, TL üzerinde baskı yaratacak unsurlar eskisi kadar fazla değil. Cari açığı bir kenara koyduğumuzda finans hesaplarından bir baskı artık söz konusu olamaz. Çünkü yabancıların satacağı çok da fazla bir şey kalmadı. Dünyadaki en yüksek negatif reel faiz veren para birimi durumunda. Enflasyonda da istenilen ölçüde bir düşüş olmayacağı düşünüldüğünde TL için ödenen faizin artık çok düşük kaldığı ortada. Kurları ve piyasaları rahatlatabilmek adına TL faizlerde ciddi bir ayarlama yapılması gerekiyor. Faiz kaçınılmaz ancak bir diğer önemli husus da nasıl yapılacağı... İlk aşamada 50 baz puanlık artış ve verilecek güçlü mesajlar şeklinde olabilir ya da faizler indirilirken yapıldığı gibi tek hamlede 250 baz puan civarı bir artış yapılması tercih edilebilir. Faiz artışı dışında kredilerin ciddi bir şekilde yavaşlatılmasını sağlayacak adımlar da gündeme getirilmeli. Bankaları kredi vermeye teşvik eden aktif rasyo uygulamasının yeniden düzenlenmesi bunlardan bir olabilir.

İş Yatırım / SERHAT GÜRLEYEN:
FAİZ ARTIŞI GECİKTİKÇE DAHA FAZLA ARTIRILMASI GEREKECEK

Sorunun tek kelimelik cevabı var aslında; Faiz artışı. Bu hamle geciktikçe faizlerin daha fazla artırılması gerekecektir. Kura saldırının iki nedeni var. Birincisi aşırı genişleyici politikalar ve aktif rasyosu. Bunlar, dünya ekonomileri küçülürken Türkiye ekonomisinin daha az küçülmesine hatta belki de küçülmemeye teşvik ediyor. Bu nedenle de cari açığımız bozuluyor. Kura saldırı da ikinci gerekçe ise düşük faiz ortamı. Düşük faizler ve finansal baskılama, portföy tercihlerini değiştirerek finans hesabında bozulmaya ve rezerv kaybına sebep oluyor. Her iki gerekçe de rezerv kaybına neden olurken içerdeki yatırımcıların davranışlarını daha da agresfleştiriyor. Tüm bu sorunlara çözüm olarak, genişleyici politikalardan vazgeçildiğine dair işaret verilerek politikaların normalleştirilmesi ve faizlerin artırılması gerekiyor.

Alnus Yatırım / SONER KURU:
FAİZ ARTIŞI YA DA TL'YE SIKILAŞTIRICI HAMLE GEREKİYOR

Merkez Bankası'nın 29 Temmuz'da gerçekleştirilen enflasyon toplantısında enflasyon beklentileri yukarı yönde revize edilmiş olmasına rağmen para politikaları noktasında sıkılaşma yönünde bir cevap verilmemiş olması piyasanın kurda yukarı hareket beklemesine sebep oldu. Mevcut enflasyon ve faiz dengesi kur üzerinde baskı oluşturuyor. Hareketin normalleşmesi için merkez bankasının faiz arttırması ya da TL'yi sıkılaştırıcı hamleler yapması gerekiyor.

Tera Yatırım / MEHMET BİLAL BİRCAN:
FAİZ ARTIRIMI TEK ARAÇ, ANCAK ETKİSİ KISA SÜRELİ OLABİLİR

Kur tarafında başlayan yukarı yönlü hareketin yeni haftada Londra swap piyasasında yaşanan TL sıkışıklığı sonrasında daha da arttığını görmekteyiz. TL'deki sert değer kaybıyla Dolar/TL 7,27 ve Euro/TL ise 8,65 seviyesinin üzerini test ederek kendi rekorunu tazeledi. Enflasyonun artmaya devam ettiği böyle bir ortamda kurdaki ateşin sönmesini sağlayacak tek aracın faiz artırımı olduğu görülüyor. Ancak makroekonomik yapının hala bozuk olduğu dikkate alındığında faiz artırımının da etkisinin kısa süreli olacağını, bu sebeple bir an önce yapısal reformlara ağırlık verilmesi gerektiğini hatırlamalıyız.

İstanbul'da kritik 'likidite' zirvesi

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (21)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Düzceli 08 Ağustos 2020 12:28

  Arkadaşlar ben AKP li değilim ama gerçekleri görün. AKP den önce ülkemiz çok mu iyi yönetiliyordu ki, hayır. Aynısının devamı. Damat gitsin başkası gelsin, geldiler, onları da gördük, aynı. Enerjiye ülke ekonomisinin 40% gidiyor. Ben ekonomiden anladığım kadarıyla gidenden çok kazanırsan rahatlarsın. İşin özü ihracat yapmak, kasayı doldurmak. Bu işler benim gibi asgari ücretle çalışan (4 aydıy pandemiden dolayı çalışmayan) işçilerden vergi alarak olmaz. Sistemi adam gibi kur. Ona buna peşkeş çekerek bir yere kadar gidilir. Kanun, kanun, kanun. Herkes kanunlara ve düzene uyarsa yol alırız yoksa koltuğa kimin oturduğunun önemi yok, hepsi aynı.

 • Devran07 Ağustos 2020 22:09

  Az da olsa kesinlikle faiz artışı olacak...

 • buro07 Ağustos 2020 14:56

  faiz artışı gelmeyecek. burdaki güya uzmanların görüşlerine aldanmayın.

 • kenan07 Ağustos 2020 14:44

  bunlara göre faiz haram, ama gel gör ki, bankaların vatandaşa faizle verdiği para helal kabul edilir. vatandaşın bankaya verdiği mevduat için faiz haramdır.

 • Dış güçlermiş...07 Ağustos 2020 13:28

  Dış güçlerin oyunu diyenler, yemeyin aynı oyunu o zaman! 18 yıldır aynı oyunu yiyorsanız ne işiniz var orda... Dış güç diye diye Türk Lirası pul oldu. Aklımızla dalga geçmeyin ya...

 • dogrusu07 Ağustos 2020 11:38

  18 senede ülkenin içini boşalttılar buraya kadar dayandı neden anlalamak için ısrar ediyorsunuz. yapalıan bir dogru iş varmı ayasofya ıvır zıvır işler ile gündem doldurma.uyumaya devam 

 • GÜÇLÜ TÜRKİYE07 Ağustos 2020 09:44

  HEP DIŞ GÜÇLER YAPIYOR BUNLARI YİNE BOZACAĞIZ BUNLARIN OYUNUNU DOLAR DOLSA NE OLUR DOLMASA NEOLUR

 • GÜÇLÜ TÜRKİYE07 Ağustos 2020 09:42

  OLUR MU YÜKSEK FAİZ YÜKSEK ENFLASYON O ZAMAN DÜŞÜK FAİZ ÖYLE DEMİŞTİ BAŞKANIMIZ DOLAR DOLSA NE OLUR DOLMASA NE OLUR

 • Adnan07 Ağustos 2020 02:50

  Uzman görüşlerini iyi düşünmek lazım. Piyasanın sakinleşmesi herkes için iyi olur. Yüksek döviz fiyatı ticaretten tutun da enflasyon, işsizlik ve maliyetler olarak herşeye yansıma yapabilir ve sonucu kötü olabilir vatandaş açısından. Devlet gelirinin düşmesine bile sebep olabilir uzun vadede. O yüzden alınacak önlemler iyi değerlendirmeli ve piyasanın sakinleşmesi için gerekenler yapılmalı bence. Bu tarz şeyler daha öncede yaşanmıştır ve az çok aynı şeyler iceriyordur muhtemelen. Umarım kısa süre içinde bu sorunu çözerler

 • Cego06 Ağustos 2020 23:36

  Damat ve kayınçonun yanına Ahmet özbir de gelsin

 • ZELİHA KARAKAŞLI06 Ağustos 2020 23:34

  Bence bir sok yapmalı RTE yoksa kurların yükselişini hiç bir şey önleyecemez.1-Döviz ve Altın alım satımından kesinlikle vergilerin kaldırılması 2-Damadı ekonomi ve hazine bakanı Berat Albayrak görevden alarak tüm kamuoyunun da takdir ettiği şok flaş bir ismin yerine getirilmesi yoksa dövizdeki artışlar artmaya devam eder ve tahribat düzeltilse bile büyük olur.

 • Uy uşuğum06 Ağustos 2020 23:46

  Bütün kararlar reisin. Bağımsız hareket eden adam istemez , emir eri ister her konuda dünyanın en bilgili insanı reis. Doktorluğu da o en iyi bilir dini de, ekonomiyi de, tarihi de

 • Sdk06 Ağustos 2020 23:01

  Damatla kayınçoyla bu kadar... Doksanlara döndük her yıl yüzde 30 dolar artışı... otomobil alırsın her ay fiyatı artar... Gerçekte yüzde 30 enflasyon... 3-4 yıldır doksanları yaşıyoruz... RTE yeni Türkiye diyor ama sadece koltuğu yeni gerisi eski Türkiye...

 • Aw demir07 Ağustos 2020 12:27

  Devletini seven senin gibi işe yaramazları , ülkeyi batıran hainleri sınırdışı etmeli bu da benim düşüncem hanzo çomar

 • R.Demir07 Ağustos 2020 11:22

  Ottoman dingili Devletini kötüleme yap Birde ona ifade özgürlüğü de Benim ifade özgürlüğü m Devletini sevmeyen varsa Defolup gitsin Ülkeden Anladinmi

 • Ottoman empire07 Ağustos 2020 07:47

  R.Demir buda yeni akim herhalde. Sen adamin fikirlerini yasvip etmiyorsun diye adami ulkedennkovmaya ne hakkin var. Babanin malimi. Ne savmaliyorsun sen. Adam ozgurce dusuncesini soyledi. Zoruna giden bumu. O zaman senin beyninin aynisi yapalim herkese takalim ki vatanimizdan olmayalim

 • R.Demir06 Ağustos 2020 23:45

  Senin kafan Doksanlarda kaldıysa yapcak bisey yok Sana Biz 2020 de yaşıyoruz Beğen miyorsan git ABD yaşa Burası Türkiye

 • Bika06 Ağustos 2020 22:58

  Faiz düşürdükçe enflasyonun düşmeyeceğini anlamak için daha kaç milyar dolar bedel ödeyecek Türkiye ekonomisi.

 • Murtaza3806 Ağustos 2020 22:51

  Hep aynı oyun faiz yükseltmeye zorluyorlar neden karteller eskisi gibi kolay ve çok para bulmaları gerekiyor devlet dik dursun faizi yükseltmesin ithalat frenlenir biraz sorun çözülür

 • vay07 Ağustos 2020 00:55

  Murtaza madem konuyu bilmiyorsun, neden konuşuyorsun yavrucum? Ne karteli, burası Kolombiya mı?  :D 

 • Antik06 Ağustos 2020 23:47

  Para babaları getirdi sizi başa, şimdi paraları için size güvenmiyorlar tüm mesele bu