E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaYatırımcı KöşesiTav Havalimanları ve Frigo Pak Gıda sorusu---

Tav Havalimanları ve Frigo Pak Gıda sorusu

Tav Havalimanları ve Frigo Pak Gıda sorusu
23 Şubat 2024 - 08:46 borsagundem.com

Yatırımcılar sordu, Yatırımcı Masası yanıtladı. İşte o analizler...

OLUŞAN KÂRI, YATIRIMLARIN FİNANSMANINA AKTARACAK

SORU- Tav Havalimanları için öngörünüz nedir? Çıkış sürecek mi?
Eren Delioğlu

CEVAP- Kısa zaman aralığında bir hissenin fiyatı üzerinde günlük genel ekonomiye ya da piyasaya ilişkin gelişmeler etkili olurken uzun vadede belirleyici olan şirketin mali performansıdır. Eğer firma uzun vadede büyüyen bir yapıya sahipse hissenin fiyatı da artması beklenmeli. Diğer taraftan kârını düşüren ya da zarar eden bir firma için hissenin düşme potansiyeli daha fazla artmış olacaktır. Kuşkusuz kimi zaman söz konusu beklentiye aykırı fiyat hareketleri olsa da bunun uzun vadede sürdürülebilirliği olmayacaktır. Bu nedenledir ki yatırımcıların uzun vadede büyüyen şirketlere yatırımda bulunması düşük riskle kazanç potansiyelini artırmasına imkan vermektedir. Tav Havalimanları, pandemi sürecinde yaşanan kısıtlamalarla birlikte olağandışı bir süreçten geçerken gelir ve kârlılığında da ister istemez sorunlar yaşadı. Ancak bu dönemin normal bir süreç olmadığını kabul etmek gerekiyor. Sonrasında normalleşmeyle birlikte şirketin gelir ve kârlılığında da performans artışı dikkat çekti. Şirket özellikle 2023 faaliyet döneminde ciddi bir kâr artışı ile öne çıkıyor. Hasılatındaki artış oranı yüzde 88,07 olurken dönem sonu ana ortaklık kârı yüzde 296,51 artarak 7,5 milyar TL’ye çıktı. Hissenin fiyatı da yılbaşından bu yana yüzde 57,49 arttı. Kârdaki güçlü artış hisseyi destekliyor. Firma ise kârda güçlü artış olsa da yoğun yatırım programı nedeniyle temettü dağıtmayacağını belirtti.

DALGALI KÂRLILIK MESAFELİ DURUŞA SEBEP OLUYOR

SORU- Frigo kâr ettiği halde niye istenen çıkışı gerçekleştiremiyor? Bu hissede eksik olan nedir?
Ali Balcı

CEVAP- Firmaların kâr etmesi istenen bir durumdur. Neticede şirket kâr ettiği ölçüde bunu hissedarı ile paylaşarak yatırımcının yatırımda bulunma amacını anlamlandırmış olur. Öte yandan temettü ödenmemesi halinde oluşan nakdin yatırıma dönüştürülerek şirketin değerlenmesi de mümkündür. Bu da özü itibariyle hissenin fiyatının artması anlamına gelir ki dolaylı olarak hissedarın portföyü yine artmış olur. Böylesi bir ihtimalde yatırımcı nakit temettü almasa da mevcut durumdan memnun kalacaktır. Bununla birlikte şirketin elde ettiği kârın düzenli olarak büyümesi yatırımcısının asıl istediğidir. Frigo Pak, son iki yılda inişli çıkışlı bir kârlılık sergiledi. Son açıkladığı 2023 dokuz aylık faaliyet döneminde de hasılattaki artışa rağmen dönem sonu kârı geriledi. Kârın düşmesinde maliyet ve gider kalemindeki artış etkili oldu. Kârdaki bu dalgalı seyir ister istemez yatırımcının hisseye yönelik temkinli kalmasına yol açıyor. Hissenin fiyatı ise son iki ayda gerçekleştirdiği performansa rağmen Aralık 2022’deki 10,97 TL’nin üzerine çıkamadı. Hisse son işlem gününde kapanışını 9,16 TL’den kapattı.

Endeksten hızlı yükselenler (23/02/2024)

 

Yabancıların favori hisse senetleri

 

Günün önemli şirket haberleri 23/02/2024

 

SPK 47 izinsiz foreks sitesi için erişim engeli kararı aldı

 

SPK'dan bir internet sitesi ve üç kişi hakkında suç duyursu

 

SPK halka açık 2 şirketin bedelsizine onay verdi

 

SPK'dan iki şirketin halka arzına onay çıktı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 7,93
En Yüksek: 8,05
En Düşük: 7,79
Değişim 0,00 %
FK: 19,34
PD / DD: 2,92
İşlem Hacmi 8.289.443
Toplam Adet: 1.043.618
Ağırlıklı Ort.: 7,93
Son Değer: 201,30
En Yüksek: 201,90
En Düşük: 198,50
Değişim 1,10 %
FK: 9,71
PD / DD: 1,59
İşlem Hacmi 222.289.063
Toplam Adet: 1.108.595
Ağırlıklı Ort.: 200,51
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)