E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTarihi oylamanın ardından Türkiye'den açıklama---

Tarihi oylamanın ardından Türkiye'den açıklama

Tarihi oylamanın ardından Türkiye'den açıklama
21 Aralık 2017 - 20:58 www.borsagundem.com

Trump’ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısı BM Genel Kurulu’nda ABD’nin tehditlerine rağmen 9’a karşı 128 oyla kabul edildi. Türkiye'den ilk yorum ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, BM'nin ABD Başkanı Donald Trump'a ve 8 diğer ülkeye karşın 128 oyla Kudüs tasarısını kabul etmesinin ardından Twitter hesabından bir açıklama yayımladı. Kalın, mesajında şu ifadelere yer verdi.

"Trump yönetiminin Kudüs kararını reddeden karar tasarısı BM Genel Kurulu’ndan 9’a karşı 128 oyla kabul edildi. Kudüs adına, Filistin davası adına, küresel adalet ve vicdan adına bu tarihi karar hayırlı olsun."

ÜNAL: ADALET DUYGUSUNUN TECELLİSİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal ise, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "BM Genel Kurulu’ndan çıkan bu karar insanlığın vicdanındaki adalet duygusunun tecellisidir. Kudüs’ü savunmanın insanlığı savunmak olduğunun göstergesidir. Dünyanın şantajlara ve tehditlere boyun eğmeyeceğini göstermesi açısından son derece önemlidir" ifadesini kullandı.

BOZDAĞ: TÜRKİYE'NİN GURUR KARARIDIR

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu üyesi 128 ülke,tarihi bir karar alarak ABD Başkanı Trump’ın aldığı ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını veto etti;diğer bir anlatımla ABD yönetiminin kararını yok saydı. BM üyesi 128 ülke bu kararla;
- onurlarına ve bağımsızlıklarına sahip çıktı;

-Tam egemen ve bağımsız devletler olarak ABD’nin açık tehdidine ve baskısına boyun eğmediğini gösterdi;

-Güçlünün haklı olmadığını,haklının güçlü olduğunu ilan etti;

-BM’nin kararlarına bağlı kaldı.

BM üyesi 128 ülke; haksızlığın, gücün, baskının, tehdidin, kabalığın ve kabadayılığın uluslarası hukukta yeri ve karşılığı olmadığını ve bunların geçersiz olduğunu ABD yönetimine ders olarak öğretti.Umarım ABD yönetimi, bu dersi anlamıştır.

BM’nin bu kararı,Filistinlilerin ve Kudüs’ün yalnız ve sahipsiz olmadığını göstermiştir. BM’nin bu kararı, İslam ülkelerini birleştirdiği gibi;BM üyelerini de birleştirmiş; Kudüs’ün sadece Filistinlilerin/Müslümanların değil insanlığın meselesi olduğunun da göstermiştir.

Türkiye, milletimizin ve devletimizin büyüklüğüne ve onuruna yaraşır bir mücadele vermiş ve bu tarihi kararın öncüsü ve mimarı olmuştur.

Bu karar,Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinin ve öncülüğününbaşarısıdır.

Türkiye’nin gurur kararıdır.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)