E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTaliban da şaştı kaldı: Bu kadar çabuk beklemiyorduk---

Taliban da şaştı kaldı: Bu kadar çabuk beklemiyorduk

Taliban da şaştı kaldı: Bu kadar çabuk beklemiyorduk
16 Ağustos 2021 - 01:04 www.borsagundem.com

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani'nin ülkeyi terk etmesi ve Kabil'in yönetiminin el değiştirmesi Taliban'ı da şaşırttı. Taliban yetkililerinden Birader, "Hedeflere bu kadar çabuk ulaşacağımızı beklemiyorduk" dedi

Taliban'ın Katar'daki Siyasi Bürosunun Başkanı Molla Abdul Gani Birader, Taliban'ın başkent Kabil başta olmak üzere Afganistan'ın tamamına yakınında hakimiyet kurmasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Böyle bir başarıya bu kadar çabuk ve bu kadar kolay ulaşacağımızı beklemediğimi söylemeliyim." dedi.

Birader, "Kibirli olmamalıyız. Daha önce hiç sahip olmadığımız ağır bir sorumluluğumuz olacak. Şimdi imtihan zamanı. Şu anda ülkemiz insanlarının hizmet sunumu, güvenliği ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi açısından çok önemli bir sınavdan geçiyoruz. İnsanların hayatlarını ve geleceklerini nasıl kuruyacağımıza ikna etmemiz gerekir." ifadelerini kullandı.

Taliban'ın Katar'daki Siyasi Bürosunun Sözcüsü Muhammed Naim de Kabil'de büyükelçilikler, diplomatik misyonlar ve yabancı uyruklular için tehlike olmadığını kaydederek, Taliban'ın ülke genelinde güvenliği koruyacağını vurguladı.

Taliban'ın ülkeye hakim olma süreci

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020'de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan'dan geri çekilme süreci başladı.

Anlaşma yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban'ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair bir hüküm getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha'daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan'da birçok ilçeyi, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu.

Başkent Kabil çevresini kuşatan Taliban, kenar mahalleleri almaya başlarken hükümete yönetimi ve başkenti barışçıl şekilde devir çağrıları yaptı.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani akşam saatlerine doğru ülkeyi terk etti.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, hükümet güçlerinin başkent Kabil'den ayrılması nedeniyle kentin ve kamu binalarının kontrolünü almaya başladıklarını açıkladı.

Taliban, Kabil'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan açıklamada bulunarak başkent ve ülkeye hakim olduğunu ilan etti.

Bakan Çavuşoğlu: Kabil Büyükelçiliğimiz faaliyetlerini sürdürüyor

 

Taliban Kabil'e girdi

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Mucise Reis ;)16 Ağustos 2021 13:12

  Yaafnaistan ordu nasıl kuruldu ? afganistan devlet ordusu nasıl eğitim aldı. ? paralı askerlerden kurulu devlet ordusu yetiştirildi. Afan hükümeti abd usd lri ile ordu kurdu. maaş verdi. maaş almak için bir çok afganistanda kişiler orduya yazıldı girdi. maaşlarınıda aldılar. asgeri uçaklar helikopterler toplar abd ordusu ile kordınelı mucadele ettıler. Şimdi bu parali afgan devlet ordular karşısınd akım var. Din ile beslenen, şehitlik mertebesine ermek için taliban sancağını taşıyan, başlarında şeyhleri, yanlarında şeyh müritleri kendini ABD yi yok etmeye adamaış, kucuk yaşta bu amaç için ant içip, psikolojık man milletini ve zihnindeki devletini kurmak için mücadele eden Taliban .... haliyle Paralı asker silah bırakıp gidiyor, yada taraf değiştiriyor. ABd desteğini kaybetti. Taliban ise, pakistandan çin den destek almaya devam ediyor. Denklem bu. Kaçan paralılar, ortada kalanlarda Türkiye ye göç yolunda.

 • Ahmet 16 Ağustos 2021 10:04

  Korkak piçler kaçıp türkiye ye kaçtı savaşacak kimse yok ki orada...

 • Rt 1916 Ağustos 2021 11:01

  ALLAH sizin gibilere akıl versin ABD ve Avrupalılar için niye savaşsinlar adamların amacı birbirlerine kırdırmak ti Afgan halkı düşmedi bu tuzağa üç beş satılmış vardı onlarda sahiplerinin yanına kaçıyor zaten

 • n16 Ağustos 2021 09:36

  Taliban sakin ol. Kavimler göçü başlatıyorsun, Türkiye ye geliyor göçmenler.

 • yorum16 Ağustos 2021 08:42

  taliban ABD ye yürüyün dese amerika kaçacak delik arayacak o durumdayız yürü be taliban yeni bir akım başlat abd  ye

 • Artur16 Ağustos 2021 05:36

  Abd nin oyunu, artık bu oyunlardan bıktık

 • Kürşad16 Ağustos 2021 01:48

  Yontulmuş/liboşlaşmış taliban sahne aldı.