E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemSuudilerin gizli boykotu hızla yayılıyor---

Suudilerin gizli boykotu hızla yayılıyor

Suudilerin gizli boykotu hızla yayılıyor
20 Ekim 2020 - 08:40 www.borsagundem.com

Suudi Arabistan'ın en büyük süpermarket zincirleri, Türkiye'den ithal edilen mallara yönelik boykota katıldı.

Suudi Arabistan’da Othaim Markets, Danube Supermarkets, Tamimi Markets ve Panda Retail Company, mevcut stoklar satıldıktan sonra Türk mallarını stokta bulundurmayı durduracaklarını duyurdu.

Othaim Markets şirketi Twitter hesabında yaptığı açıklamada, “Liderlerimiz, hükümetimiz ve güvenliğimiz kırmızı çizgi ve zarar görmeyi kabul etmiyorlar” dedi.

Suudi Arabistan hükümetinin medya ofisi, yetkililerin Türk mallarına herhangi bir kısıtlama getirmediğini söyledi.

Ancak, Türk mallarının ithalatına yönelik gayri resmi bir boykot sırasında, geçen hafta başkent Riyad’daki bazı perakende mağazalarında müşterilerin Türk mallarını satın almamaları yönünde uyarılar görüldü.

Suudi Arabistan Ticaret Odaları Başkanı Ajlan al-Ajlan, bu ayın başlarında boykot çağrısında bulundu.

Sosyal medyada, #Boycott_Turkish_Products ve #Turkish_Products_Boycott_Camapaign etiketleri geçen ay trend oldu.

Othaim Markets’tan alışveriş yapan Suudi kadın Oum Nasser el-Harbi, “Süpermarkete geldim ve tüm Türk ürünlerinden almadım, çünkü hükümetle birlikte hareket etmemiz gerekiyor, hepimiz tek el gibi olmalıyız” dedi.

"HER İKİ ÜLKENİN EKONOMİSİNE ZARAR VERECEK"

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkan Vekili Ferdi Erdoğan da, Türk mallarının ihracatında Suudi Arabistan’da giderek artan, Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise görece daha az sorunlar yaşandığını söyledi.

Erdoğan, “Suudi Arabistan’da (sıkıntı) var, biraz da Birleşik Arap Emirlikleri’nde var… Bir senedir sürüyor ama son dönemde artık Suudi Arabistan’da iş adamlarına ‘made in Turkey almayacaksınız’ yönündeki baskı iyice ortaya çıktı” diye konuştu.

Önde gelen sekiz Türk iş dünyası grubu 10 Ekim’de Suudi Arabistan’ı ticari ilişkileri geliştirmek için harekete geçmeye çağırdı.

Tekstil ihracatçıları ve yüklenici firmalar da dahil olmak üzere iş dünyası grupları yaptıkları açıklamada, “İki ülke arasındaki ticareti engellemeye yönelik herhangi bir resmi veya gayri resmi girişim, ticari ilişkilerimiz üzerinde olumsuz etkilere neden olacak ve her iki ülkenin ekonomisine de zarar verecektir” dedi.

TİM verilerine göre Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatı 2019 yılında 3.1 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Bu yıl şimdiye kadar, ne Türkiye ne de Suudi ticaret verileri iki yönlü ticarette daha önce görülmemiş kadar büyük bir düşüş göstermedi.

İkinci çeyrekte Türkiye, Suudi Arabistan’ın toplam ithalat değeri açısından 12. ticaret ortağı oldu. Son veriler, Suudi Arabistan’ın Türkiye’den yaptığı ithalatın Haziran ayındaki yaklaşık 180 milyon dolardan Temmuz ayında 185 milyon dolara yükseldiğini gösteriyor.

Bazı Suudiler ise Türkiye’ye ikili ticarette hala değer veriyor.

Obaid Alosaime, “Tüketici olarak Türk ürünlerinin yüksek kaliteye sahip olduğunu makul bir fiyatta olduğunu görüyorum” dedi ve boykotun, seçeneklerini kısıtlayarak Suudi tüketicilere zarar vereceğini sözlerine ekledi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (16)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Geveze14 Kasım 2020 18:23

  Vallah-billah hoşuma gitti. Nasil rusya dometes mandalina almadığı zaman ilklerimize kadar domates mandalina ile doluyorsa sizde almazsınız biz yeriz. Yumurtanın kolisi olmuş 20 tl desene tekrar yiyeceğiz 12 tl ye. Üretiyoruz bu pey.....yiyor. Geçen yaz Bursa daydim bi tane zayıf arap görmedim. Nerde arap görsem yemek yiyorlar. Diyecektim la oğlum bi dinlenin. Hepsi 100+kg bi insan öküzden fazla yemek yermi bunları gördükten sonra yer. Lan suriyeli soydaşlarınız açlıktan ölüyor. Kaldırımda kafanızı bi bakın

 • Mine çatik20 Ekim 2020 19:11

  Bu nlar var ya bunlar....yine yarin tutuşunca TÜrkiyeye yanasır.anlarlar yakinda amerikanin dostlugunu.macronun dodtlugunu.bunlar musluman dusmani.ama unuttum xaten selman kimin yetmesi

 • ZELİHA KARAKAŞLI20 Ekim 2020 13:49

  Arap ülkelerin hepsini arap yöneticiler yönetiyor fakat bunların hepsi devşirilmiş yani ingiltere tarafından eğitilen ingiliz vatandaşları.zaten orduları ve gelişmiş silahları yoktur.bunları abd ve ingiltere iliklerine kadar paralarını ve kaynaklarını kemiriyorlar.önlerine bir kemik atıyorlar bunlarda kemiriyorlar.halkı sefalet içerisindeler.asıl gerçekler petrole gün geçtikce ihtiyaç kalmadığı zaman bütün gercekler ortaya çıkacaktır.o da 20-30 sene zaman alır.

 • manevra 20 Ekim 2020 12:40

  Millet, Arabistanı başka ülkeler yönetiyor. tüm güvenliği abd ve ingiltere nin elinde. kendi ordusu az. öte yandan arap halkı ses çıkaramaz. belli kesimi zaten zengin keyfi yerinde, fakir kesim zaten ses çıkaramyor kellesi gider anında.Yöneticileri de sorun çıkarmaz istediği gibi keyf ve sefa aleminde. çıkaracak olsa zaten arap baharı gibi kendi başlarına gelecekleri bilirler. böyle bir kurulu düzen içindeler. o yüzden abd ve ingiltere nin güdümünden çıkması çok güç.

 • once vatan20 Ekim 2020 11:40

  filistin'de sıradadır

 • Berber Bekri20 Ekim 2020 11:33

  arap fistanına sarığına çok hayran olanlar dost sanan 30 uncu ya gidenler alın size bedevî tavrı Haydi Türkiye ileri hayırlı olsun..

 • baran20 Ekim 2020 13:00

  Senin karakterini   ......!   Ne alaka ulan kara  cahil angus!    Ermeni  katliam yapar senin gibi soysuzlar   Türkiye Azerbaycan a  selefi gurup gönderdi daeş le işbirliği yaptı diye cayırtı koparacak kadar domuz karakterlisin!  İflah olmaz akıl fukarası dangalak

 • TR Turk 20 Ekim 2020 11:27

  bunlarin muslumanlik ile hic bir alakalari yok emin olun muslumanlar katledilsin diye ellerinden gelen herseyi yapiyorlar Allah bunlara petrol vermis birazda iman verse imis keske yazik yazik hain lik kanlarinda var

 • HASAN TOSUN20 Ekim 2020 10:03

  katillerin katilliklerine göz yumalım,sizi gidi yahudi abd uşakları münafıklar canınız cehenneme

 • İrem20 Ekim 2020 09:45

  Avrupadan domuz eti alıp yesinler. Nasılsa mğslüman değiller. Zoraki müslüman takliti yapıyorlar

 • Hayri20 Ekim 2020 09:39

  Yayılmacı politika uygularsan karşına 2 seçenek çıkar.A başarılı şekilde yayilirsin, B Suriye'de olduğu gibi eline yüzüne bulastirirsin, herkes düşmanın olur

 • Fhr20 Ekim 2020 09:25

  Yazık bizde boykot edelim desek potrolden başka neyiniz var geleceğin afrikasısınız .

 • Malak20 Ekim 2020 09:38

  Arap sabunu kullanmayalım:)

 • Mete sosyal 20 Ekim 2020 09:10

  Araplar osmanliya hayır gelmemiş turkleremi gelecek abd fransa ıngiltere seviciler

 • mehmet20 Ekim 2020 09:35

  suudları oraya kim getiridi sanıyorsun ingilizler tabiki. müslüman arap halkı ayrı başlarındaki soytarılar ayrı.

 • Metin20 Ekim 2020 09:07

  Daha kısa süre önce ABD ile 72 milyar dolarlık silah alım anlaşması yapmamış mıydı bunlar? Şimdi yıllık 3,1 milyar dolarlık ticaret mi sorun onlara oldu? İyice Amerika ve İsrail kuklası oldular. Haritaya her bakan Türkiye ile iyi geçinmesi gerektiğini bilir.