E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemSuudi Arabistan'da kırbaç cezası kalkıyor---

Suudi Arabistan'da kırbaç cezası kalkıyor

Suudi Arabistan'da kırbaç cezası kalkıyor
25 Nisan 2020 - 09:29 www.borsagundem.com

İnsan hakları aktivistlerinin sert eleştirilerine neden olan Suudi Arabistandaki kırbaç cezası artık uygulanmayacak

Suudi Arabistan'da işlenen bazı suçların karşılığında verilen kırbaçlama cezası kaldırılıyor.

Kararın bu ay içerisinde Yüksek Mahkeme Genel Komisyonu'nda alındığı ve cezai müeyyidenin yerine bundan böyle ya hapis ya da para cezası ya da her ikisinin birlikte verileceği belirtildi.

Yüksek Mahkeme'den sunulan belgede uygulamayla ilgili, "Karar, Kral Selman yönetimindeki insan hakları reformlarının devamı ve Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'ın doğrudan gözetimi altında alınmıştır" ifadelerine yer verildi.

Suudi Arabistan'da çeşitli suçları cezalandırmak için kırbaçlama uygulanıyordu.

Devlet destekli İnsan Hakları Komisyonu (HRC) Başkanı Awad Alawad, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Bu reform Suudi Arabistan’ın insan hakları gündemiyle ilgili çok önemli bir adım" değerlendirmesinde bulundu.

Suudi insan hakları aktivisti Abdullah el Hamid hapishanede hayatını kaybetti

Bu arada kararın açıklanması, Suudi Arabistanlı insan hakları savunucusu Abdullah el Hamid'in tutuklu bulunduğu hapishanede 69 yaşında hayatını kaybetmesi ile aynı güne denk geldi.

Suudi Arabistanlı aktivistlerin oluşturduğu "Düşünce Tutukluları"nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Doktor Hamid, cuma sabahı tıbbi ihmalin yol açtığı beyin felci nedeniyle yaşamını yitirdi" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Hamid'in hapishanede ölmesinin sıradan bir durum olmadığı, Riyad yönetiminin komaya giren Hamid'i hastaneye nakletmeden önce birkaç saat beklettiği ve bunun "suikast olduğu" öne sürüldü.

Suudi Arabistan makamları Hamid'in ölümü konusunda henüz açıklama yapmadı.

AA'da yer alan habere göre Abdullah el Hamid, Suudi Arabistan Sivil ve Siyasi Haklar Derneği'nin kurucusu ve reform çağrılarının öne çıkan yüzlerinden biri olarak biliniyordu.

 

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Xyz25 Nisan 2020 15:01

    Kraliyete vereceksin o kırbaç cezasını

  • Vahhabi pislik25 Nisan 2020 13:04

    Şu Suudi Arabistan kadar nefret ettiğim bir yer yok. Savaş açıp kutsal toprakları ellerinden almalıyız. Bu arada münafıkların çoğunu temizlesek İslam'a büyük hizmet vermiş oluruz