E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaSuudi Arabistan borsasında vergi şoku---

Suudi Arabistan borsasında vergi şoku

Suudi Arabistan borsasında vergi şoku
03 Temmuz 2020 - 15:06 www.borsagundem.com

Stratejistler Suudi Arabistan'da ticari mal ve hizmet alımında uygulanan katma değer vergisi (KDV) yüzde 5'ten yüzde 15'e çıkarılmasının Tadawul borsasını vurmasını bekliyor

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan'ın Mayıs ayında açıkladığı KDV'deki artış, ülkenin ana gelir kaynağı petrol sektöründeki fiyatların yeni tip korona virüs (Kovid-19) sebebiyle düşüşe geçmesi sonucu uygulanmaya başladı.

Petrol sektöründeki yüzde 4,6'lık daralmanın sonucu olarak, Suudi Arabistan ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 1 küçüldü. Küresel üretimin neredeyse durmasına yol açan Kovid-19 salgını sebebiyle ham petrole olan talebin azalması sonucu ülkede petrol gelirlerinde tarihin en kötü ilk çeyrek rakamları kaydedildi.

Ülkede, 11 Mayıs'ta açıkladığı kemer sıkma önlemleri kapsamında 1 Temmuz'dan itibaren KDV'nin yüzde 15 olarak uygulanmaya başladı.

CNBC’ye röportaj veren Suudi yatırımcı Ali Almarri, insanların vergi gelmeden önce mağazalara akın ettiğini ve 1 Temmuz’dan itibaren tüketimin çok ciddi azalacağını söyledi.

Körfez ülkelerinde kimsenin fazladan vergi vermek istemediğini söyleyen stratejist bu durumun ülke ekonomisinde çok ciddi yaralar açacağını söyledi.

Emirates NBD bankasının stratejisti Khatija Haque de benzer uyarıları yaparken artan vergilerin şirketlerin gelirlerini ciddi etkileyeceğini ve işsizliğin artacağını söylerken Suudi Arabistan borsası Tadawul’un de bu durumdan aşırı olumsuz ekileceğini söyledi.

Suudi Arabistan’da KDV % 15’e çıkarıldı

Suudi borsasının halka arzına belirsizlik

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • &&&& ^^^^ &&&&03 Temmuz 2020 17:40

    yakında sudiarabistan ve diğer petroldan geliri olanların batacaklar.bunların yöneticileri islam düşmanı