E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemSuriye'nin ünlü kimyasal silahcısı CIA casusu çıktı---

Suriye'nin ünlü kimyasal silahcısı CIA casusu çıktı

Suriye'nin ünlü kimyasal silahcısı CIA casusu çıktı
23 Şubat 2021 - 12:11 www.borsagundem.com

ABD’li bir yazarın yakın tarihte yayınlanan kitabı, Suriye'nin önde gelen kimyasal silah bilimcilerinden birinin 14 yıldır gizlice CIA yararına çalıştığını ortaya çıkardı.

CIA tarafından ‘kimyager’ olarak isimlendirilen bu bilim insanı, gizli görevine 1988 yılında başladı. Suriye istihbarat servisleri, 2001'de Washington'da casusluk yaptığını ortaya çıkarana kadar görevine devam etti. İngiliz The Times gazetesinin haberine göre aynı yıl kurşuna dizilerek idam edildi.

Washington Post gazetesi muhabiri ABD’li yazar Joby Warrick’in casusluk operasyonunun gerçeklerini ortaya çıkaran kitabının ‘The Red Line’ adını taşıması Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın, 2012'de Suriye rejiminin iç savaşta kimyasal silah kullanmasını ‘kırmızı çizgi’ olarak nitelendirmesine işaret ediyor.

Suriyeli bilim insanının Washington'a hizmet etmek üzere ABD istihbarat servisinde işe alınması Avrupa'da bir konferansa katılmasıyla başladı. Konferanstan aylar sonra Şam'da bir Amerikan istihbarat görevlisiyle bir araya gelerek görevler konusunda anlaştılar.

Suriyeli bilim insanı, CIA’ya Şam'da ‘3000 Enstitüsü’ olarak bilinen son derece gizli bir kimyasal silah laboratuvarının bulunduğu yer hakkındaki bilgilerini aktardı. Ayrıca, Suriye'nin savaş başlıklarında ölümcül kimyasal silahlar kullanma planının ayrıntılarını da ortaya koydu.

NYT: Milyonlarca Suriyeli için Türkiye tek fırsat

 

İsrail ve Suriye, tutsak takası yaptı

 

CIA'de köstebek şoku! Çin'e çok gizli bilgiler vermiş

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Nedim23 Şubat 2021 13:23

    Başka ne olacaktı?   Gerçekte  Amerika için Esed nedir ki  istese  sarayını ve ordusunu yerle bir ederdi. Tam tersi bu malum şerefsiz  derin akıldan aldığı misyon üzerine  zulüm ve katliamlarına devam etti.