E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaSporSüper Lig maç yayınında tek kanal dönemi bitiyor---

Süper Lig maç yayınında tek kanal dönemi bitiyor

Süper Lig maç yayınında tek kanal dönemi bitiyor
29 Ocak 2022 - 11:52 www.borsagundem.com

Türk futbolu için bir devrim niteliği taşıyan ve kamuoyunun da merakla beklediği ihale şartnamesi hazırlandı

Süper Lig ve 1. Lig müsabakalarının yayın hakları ihale şartları nihayet belli oldu. 2022-2023 sezonundan itibaren geçerli olacak 5 sezonluk yayın haklarını kapsayacak ihale için alanında dünyanın en iyilerinden biri olan ABD’li IMG firmasından danışmanlık hizmeti alan TFF, ayrıca ilk defa bir yayın ihalesine Kulüpler Birliği Vakfı ile birlikte oluşturulan ortak komisyonla hazırlandı. Yayın ihale Komisyonu ve IMG ile birlikte yürütülen çalışmalar sonrası hazırlanan ve önümüzdeki ay yapılması planlanan ihale belki de ilk defa Türk futbolunda tek kanal devrini bitirmiş olacak.

Hürriyet Gazetesi yazarı Tahir Kum, bugünkü yazısında Süper Lig maçlarının yeni yayın döneminin detaylarını paylaştı. Kulüpleri tek bir yayıncıya mahkûm etmemek için çoklu yayıncı formülünü benimseyen yeni yayın ihale şartnamesine göre; hafta sonu oynanan Süper Lig müsabakalarının 7’si bir kanaldan, 2’si başka bir kanaldan yayınlanabilecek. Yine yeni ihale şartnamesine göre hafta içine denk gelen lig haftalarının canlı yayınlarını da farklı bir kanal alabilecek.

Tabii ki Süper Lig için 2022-2023 sezonunda başlayacak olan yeni yayın dönemi için yenilikler bununla sınırlı değil... Mesela artık Süper Lig maçlarının özet görüntüleri müsabaka bitiş düdüğünden 45 dakika sonra her biri 2 dakikayı geçmeyecek şekilde özet görüntüleri dijital ortamdan yayınlanabilecek.

Keza aynı şekilde müsabakaların özet görüntü ve verilerinin uluslararası bahis firmalarına devriyle dijital ortamdan yayının sağlanması. Yine geçmişe oranla bu defa 5 ve 3 yıllık yayın hakları olarak ihaleye çıkacak olan Süper Lig ve 1. Lig medya yayın ihalesinde ilk defa liglerin isim hakkı paket dışında bırakıldı. İhale sonrası isim hakkı Futbol Federasyonu tarafından ayrıca ihaleye çıkartılacak.

Süper Lig’in yurt içi ve yurt dışı hakları için ihale süreci, yurt içi hakların 6 farklı pakete bölünmesiyle başlatılırken bununla beraber IMG Başkan Yardımcısı Michael Mellor imzalı ihale dökümanında dikkat çeken diğer 2 konu da korsan yayınla mücadele ve Fenerbahçe ayrıntısı oldu.

Şartnamede, TBMM’den önümüzdeki günlerde çıkacak olan yeni kanunla beraber korsan yayının önüne geçileceği vurgusu yapılırken, Fenerbahçe Kulübü’nün mevcut yayıncı kuruluşa karşı yaptığı protestoya ve sonucuna da yer verildi.

Süper Lig ve 1. Lig yayın hakları ihalesi şartnamesi 21 Ocak’ta komisyon tarafından onaylanarak satışa çıkarıldı. Bir araya gelen komisyon, yayın ihalesi ihale dökümanlarını (şartname) almak isteyen yerel firmalara 150 bin TL karşılığı satılması kararı alırken, uluslararası firmalara ise ücretsiz verilmesini kararlaştırdı.

İlk tur teklif verme süreci 14 Şubat günü 14.00’te sona erecek. Daha sonra TFF ile KBV’nın ortaklaşa kurduğu İhale Komisyonu teklifleri değerlendirecek.

İŞTE O PAKETLER:

· Paket 1(A): 1., 3. ,5. ,6. ,7. ,8. ve 9. seçim maçları canlı yayın hakları.

· Paket 1B: 2. ve 4. seçim maçları canlı yayın hakları. (TFF bundan böyle hafta sonu oynanacak 9 maçı 1., 2., 3. sıra... (seçim) maçları şeklinde sıralayarak yayınlayacak).

· Paket 1(C): En az 3 hafta ortası maçlarının yayın hakkı.

· Paket 1(d): 1. Lig maçlarının ve Süper Lig müsabakaların özet görüntülerinin yayın hakları.

· Paket 1(e): Müsabaka bitiminden 45 dakika sonra gösterilen maç başına iki dakikalık özet görüntülerinin digital ortamdan yayınlanlası.

Galatasaray'da Hande Ocak Başev görevinden ayrıldı

Galatasaray Başkanı Elmas'tan, transfer açıklaması

Trabzonspor ayrılığı duyurdu

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • bu dünyadan biri30 Ocak 2022 10:16

  türk futbolu öldü, onu öldürdüler. bir kuruş vermem futbol için.

 • kamil29 Ocak 2022 22:09

  Her kanala ayrı bir dekoder mi alacağız,olur canım,,iptal ederim seyretmem maçları sanki güzel futbol oynuyorlar.

 • Damdaki Oda29 Ocak 2022 15:13

  Sekiz on kanalın zaten ne yaptığı belli her akşam,beş 10 tanesinde de herhaltı bilen tipler var her akşam bıdı bıd bıdı ne sorsan var ne sorsan var kardeşim ne anlıyorsunuz her akşam 5-6 saat bıdılamaktan ne işe yaradğıda belli değil açın belgesel kanallarını Allah CC ne güzel hayavlar ne güzel mekanlar yaratmış onara bakın gıybetçilere bakacağınıza.

 • Mucise Reis ;)29 Ocak 2022 14:17

  TV lerin kalitesiz programları. Bİlgiden çok bağrışmalar kavgalar 1 dk lık oyaun 10 saat tartışılması bıktı insanlar. Aynı adamların farklı tv kanallarına gitmesi ama yeni insanların daim olmaması. Zaten herkes ip tv ile izliyor. emeklinin 2500 tl maaşla abone olup normal tv ye ayda 70 - 100 tl vermesi imkansız. Şimdi gençler 1 maça gitse  ertesi gün aç :D eskiden ucuzdu bu alanda masrafı yoktu. şimdi zengin işi oldu. Her kanal bir kaç takımın maçlarını alacak. Her kanal spor programı personeli kuracak. Herkes futbol ile uyutulacak :D 

 • ümit29 Ocak 2022 13:45

  FUTBOLDAN BIKTIK. İZLEMEK İÇİN PARA DEĞİL ZAMAN BİLE VERMEM.

 • BORSACI29 Ocak 2022 13:29

  bir sürü trt kanalı bunlar salla başı al maaşı dönemi bitmeli sosyal medya tv yi bitirdi tv bakan kalmadı .

 • TRT29 Ocak 2022 13:53

  Senin gibi boş beleş vakti olan sosyal medyadan çıkmazsa farkedemez TRT nin en kaliteli yayınları yapan kuruluş olduğunu

 • Devrim29 Ocak 2022 13:15

  Bütün maçlar şifresiz tv den verilsin.halk insanlar anadolu,anadoludaki insanlar çok sevinsin.bunu yapan büyük bir hizmet yapar.

 • E.g.29 Ocak 2022 12:42

  MAÇLARIN ŞİFRELİ KANALDA YAYINLANMASI KAHVELERDE KALABALIK OLMASINA KORONA GRİP GİBİ BULAŞICI HASTALIKLARIN YAYILMASINA NEDEN OLUR