E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemSuikast soruşturmasında Reza Zarrab izi---

Suikast soruşturmasında Reza Zarrab izi

Suikast soruşturmasında Reza Zarrab izi
25 Ocak 2014 - 06:57 www.borsagundem.com

FBI’ın iddiasına göre, Suudi Büyükelçisi’ne suikast planlayan İranlıya 1.5 milyon doları gönderen isim Reza Zarrab

Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçisi Adil el-Cubeyr’i yönelik suikast girişiminde FBI, Reza Zarrab’ın izine ulaştı. Fırat Alkaç’ın Hürriyet’teki haberine göre Adil el-Cubeyr’e 2011’de suikast düzenleyeceği iddiasıyla tutuklanan İran asıllı ABD vatandaşı Mansour Arbabsiar’a, 17 Aralık’taki ‘Büyük Rüşvet Operasyonu’nda tutuklanan Reza Zarrab tarafından 1.5 milyon dolar ödendiği öne sürüldü. Arbabsiar sorgusunda, Washington’un en işlek bölgelerinden birinde Büyükelçi yemek yerken bulunduğu restorana yerleştireceği bombayı patlatarak suikastı gerçekleştireceklerini itiraf etmişti. Eylem sırasında lokantada bulunan onlarca masum kişinin de hayatını kaybedebileceğinin söylenmesi üzerine, “Dert edilecek bir şey değil” diye cevap verdiği öne sürülen Mansour Arbabsiar’ın Kudüs Güçleri’nde görevli Gholam Shakuri’ye bağlı çalıştığı, Shakuri’nin talimatlarıyla hareket ettiği öne sürüldü.

FBI İZ ÜSTÜNDE

İddiaya göre suikast planını deşifre eden FBI, Arbabsiar’ı gözaltına aldı, ancak Gholam Shakuri kaçmayı başardı. Arbabsiar’ın bağlantılarına ilişkin çalışmalarını derinleştiren FBI, İstanbul’da faaliyet gösteren iki firmadan Arbabsiar’a suikastın hemen öncesinde yüklü miktarda para transferleri gerçekleştirildiğini belirledi. İddiaya göre ithalat ihracat firmasının kurucu ortakları arasında ise Zarrab ile birlikte tutuklanan ve malvarlığına el konulan Abdullah Happani’nin akrabası Abdülkadir Happani de bulunuyor.

ZARRAB’IN ADAMLARININ

ABD’li yetkililerin yaptığı inceleme sonunda ödeme yapılan firmaların Kapalıçarşı’nın bitişiğindeki Rococo İş Merkezi’nde yer aldığı bilgisine ulaşıldı. Reza Zarrab’ın para üssü olduğu iddia edilen ‘Rococo Center’ işhanındaki dükkanların çoğu storlarla kapalı, içerisi görünmüyor. Açık olanlarda ise sadece bir masa ve birkaç sandalye ile para sayma makineleri, kasalar bulunuyor. İşyerlerinin İranlı şahıslarca işletildiği ancak komşu esnaf tarafından ne iş yaptıklarının bilinmediği belirlendi. Hanın 4’üncü katındaki 422 numaralı dükkanda ise Reza Zarrab’ın adamlarından Abdülkadir Happani adına bir telefon numarası tespit edildi. Zarrab’ın Türkiye-İran arasında illegal yollardan yüksek miktarlı para transferleri yaptığı, Türkiye’ye soktuğu paraların İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın Özel Kalemi İsfendiyar Rahim Meşai’ye ait olduğu, Meşai’nin Zerrab ve Ebru Gündeş’i İran’a gittiklerinde özel olarak ağırladığı iddiaları da var.

HAVALİMANINDA PARA

Reza Zarrab ve iş ortakları hakkında da detaylı bilgilere de ulaşıldı. İddiaya göre bu kişilerin yüksek miktarda para transferleri yaptıkları da belirtildi. Zarrab’ın şoförü olduğu iddia edilen T. H.’nin 14 Aralık 2010 tarihinde Rusya’dan Türkiye’ye girerken 14.5 milyon dolar ve 4 milyon Euro ile yakalandığı da kayıtlara geçti. 

2011’de tutuklanan Mansuor Arbabsiar, ABD’deki “Suudi elçisine suikast” davasında iddianamedeki boşluklara rağmen Mayıs 2013’te 25 yıl hapis cezasına mahkûm oldu. Suçlamaları önce reddetti, sonra itiraf etti. Onu tanıyanlar, “Anahtarlarını kaybeden, faturalarını ödemeyi unutan biriydi. İran istihbaratı 007 arıyorsa, Mr. Bean bulmuş” diyordu.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Vatandaş25 Ocak 2014 16:29

  AKP nin sağlam adamı olduğunu düşünürsek, ki FBİ böyle düşünüyor, sonumuzu siz tahmin edin!

 • k.y25 Ocak 2014 14:05

  cemaat yapmıştır

 • ..25 Ocak 2014 12:37

  devlet değilde , fbı mi çözsun dicez bu işleri ? operasyon eden polisler, görevden alındı bizde... hey Allah büyüksun. iyi insanları koru kolla-kötülere göz açtırmazsın inşallah

 • flamenco7225 Ocak 2014 11:38

  Pis işlerde herrrşey ihtimal dahilindedir bence

 • KAYIP ALTININ İZİ25 Ocak 2014 11:05

  FBI GOLDAŞIN KAYIP ALTINLARININDA İZİNİ SÜRSÜN. BELKİDE SÜRÜYORDUR.ALTIN ÜZERİNDEN BÜYÜK SERVET TRANSFERLERİNİN YAŞANDIĞI BİR ZAMANDAYIZ.

 • reza 25 Ocak 2014 10:33

  reza içeri giirince altın yükselmeye başladı meğerse altın piyasası rezanın elindeymiş

 • mkp25 Ocak 2014 10:24

  yüce rabbim kim haşhaşi kim mazlum bunu mahkem-i kübrada gösterecek. hepimiz hakettiğimizi alacağız.

 • selim ileri25 Ocak 2014 10:23

  suikastin azmedicisi erdoğanın aile dostu mu yani:):):):)daha ne halt yediler kim bilir ekonominin ayakta durması belki de kara ve pislik para sayesindedir...borsa faiz vs tabi yoksa bize yansıyan bir ekonomi yok

 • mustafa25 Ocak 2014 10:20

  Ülkeyi ne hale getirmis siniz yazıklar olsun cambaz bak bak demihalkı uyuyarak ne düzenler vermişsiniz sizin gibi müslüman olmaz olsun

 • ajan25 Ocak 2014 07:33

  Allah sonumuzu hayretsin. kesin delil yok ama besbelli ki iran ajanları hem burada hem suudi arabistanda operasyon yapıyorlar. Türkiye operasyonunda bakanlara rüşver veriliyor, belki daha sonra bu rüşvet belgeleri kullanılarak şantaj yapılacak. arabistanda ise düüedüz cinayet işleniyor. Allahım biz ülke olarka bu tuzağa nasıl düştük? Kurtar bizi ya Rab.