E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıSterlin 1 doların altına düşebilir---

Sterlin 1 doların altına düşebilir

Sterlin 1 doların altına düşebilir
23 Eylül 2022 - 22:18 www.borsagundem.com

ABD'nin Eski Hazine Bakanı Summers, "Sterlin 1 doların altına düşebilir" uyarısında bulundu

Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers yeni göreve gelen İngiltere Başbakanı Liz Truss'ın mali politikalarını eleştirerek bunların sonucunda sterlinin dolar paritesinde 1'in altına düşebileceği ve İngiltere'nin bir gelişmekte olan ülke gibi davrandığı uyarısında bulundu.

Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, yeni göreve gelen İngiltere Başbakanı Liz Truss tarafından benimsenen ekonomi politikalarını, sterlinin ABD doları ile pariteyi geride bırakması için koşullar yarattığı gerekçesiyle eleştirdi.

Bloomberg TV’ye verdiği röportajda, "Bunu söylemek beni çok üzüyor, ancak İngiltere gelişmekte olan bir ülke gibi davranarak kendisini batmak üzere olan bir ülkeye dönüştürüyor" diyen Summers, "Brexit, İngiltere Merkez Bankası'nın gelişmelerin ne kadar gerisinde kaldığı ve şimdi bu maliye politikalarıyla birlikte, İngiltere’nin ekonomi politikaları uzun zamandır herhangi bir büyük ülkenin izlediği en kötü makroekonomik politikalar olarak hatırlanacak" değerlendirmesinde bulundu.

Truss hükümeti, 1972'den bu yana İngiltere için en radikal vergi indirimleri paketini hazırlayarak, ekonominin uzun vadeli potansiyelini artırmak amacıyla hem işçilere hem de şirketlere uygulanan vergileri azalttı.

Ekonomistler, paketin karşılanabilir olmamasından ve artan borçla ilgili endişeler nedeniyle bir Döviz krizini tetiklemesinden endişeliler.

“Mevcut yol korunursa, sterlin sonunda bir doların altına düşerse beni şaşırtmaz” diyen Summers, "Bu, İngiltere’de sürdürülen türden saf, iyi dilekler barındıran, arz yönlü ekonomi için doğru bir an değil" değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan eski bakan dünyanın birçok bölgesinde enflasyonist baskılar katkı sağlayan ve ABD para birimi üzerinden borçlanmış kurumlar üzerindeki baskıyı artıran doların yükselişiyle ilgili tehlikeleri dikkat çekti.

Summers doların güçlenmesiyle ilgili, "Bu, bir süre bizimle yaşayacak bir sorun olacak. Ülkeler çok güçlü bir ABD dolarına uyum sağlamak zorunda kalacaklar ve bu Mayıs döneminde ekonomilerin makroekonomik yönetimini zorlaştıracak” dedi.

Eski Hazine Bakanı, ABD’nin mali politikasının sıkılaşmasının, Fed'in yurt içi enflasyonla mücadele etmek için ortaya çıkan yükü azaltarak yardımcı olabileceğini öne sürdü.

“Washington maliye politikasına daha fazla ve para politikasına daha az önem verirse, bu biraz daha düşük faiz oranlarına sahip bir politika ortamı yaratacak ve muhtemelen dolar üzerinde yukarı yönlü bir baskı anlamına gelmeyecektir” diyen Summers Fed konusunda Çarşamba günü yapılan artışları oanyladığını yineledi ve Başkan Jerome Powell’ın enflasyonu dizginlemek için gerekli ilacın bir durgunluk içerdiğini kabul etmede giderek daha net hale geldiğini vurguladı.

Sterlin 37 yılın en düşük seviyesinde

 

Sterlindeki değer kaybı sürüyor

 

Moskova Borsası, sterlin ile işlemleri sonlandırıyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • KEmAL TONUKIRMIZI24 Eylül 2022 15:49

  Olur mu olur.borsamızda onlarca hisse senedi 1-50 kat artan hisse senetleri yokmu.

 • Kaçan Grup24 Eylül 2022 09:28

  kraliçe öldüğü için sahibsiz, dayak yiyor garibim

 • Ayşe gül23 Eylül 2022 22:29

  Biz doların 18.5 kat altındayken İngilizleri düşünecek halim yok. beter olsunlar. dolar ile az gelişmiş ülkeleri soydular şimdi sıra Avrupayı soymakta.

 • Yatırımcı23 Eylül 2022 22:29

  Önemli olan yumurtaların aynı sepette olmaması!

 • Piraye23 Eylül 2022 22:57

  (Yatırımcı) sen yumurtacımısın? Sana paramı ne yapayım diyen oldumu ki,sepetten bahsediyorsun.