E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaTeknik AnalizS&P'nin Türkiye kararından ne bekleniyor---

S&P'nin Türkiye kararından ne bekleniyor

S&P'nin Türkiye kararından ne bekleniyor
12 Şubat 2019 - 09:40 www.borsagundem.com

Alnus Yatırım tarafından hazırlanan piyasa analizi...

''Dünün en ilginç haberleri Futbol Federasyonunun, Milli takım hocası Lucesku'yu göndermesi -ki 17 maçta 4 galibiyet alabildi ve Türkiye Uluslar Liginde C liginden D ligine düştü- ve sebze & meyve satışlarının tanzimlerde başlamasıyla yoğun talebin olmasına paralel marketlerde de fiyatların düşmesiydi. Piyasada ise yabancılardan oluşan fırtına forvet hattının etkisiyle BIST100'ün % 1.9 artışla 104,394 seviyesinden kapanması büyük olay oldu. Bankalar % 2.84 yükselişle lokomotif görevini gördü. Endeks artık 103,500 üzerinde olduğundan önü açık. Üstelik rakip, savunma bile yapamıyor yani satıcı pek yok.

Foreks anketine katılan piyasa uzmanları -biri hariç- S&P'nin bu Cuma günü yapacağı Türkiye gözden geçirmesinde not artışı beklemiyor. Merak edilen o bir kişinin biz olduğumuzu söyleyelim. Zira S&P not artırmalı, artırmazsa "pintilik yapıyor" demektir ama görünümü iyileştirmesini de kabul edebiliriz. Eğer hiçbir şey yapmazsa, Türkiye'ye hakaret etmiş sayarız. Zira 17 Ağustosta kurun yükseldiği dönemde korkarak hızla notu Türkiye için en düşük seviye olan B+ indirmişlerdi. O günden beri ekonomi yönetiminde, bankalarda, piyasalardaki başarıya karşın Junk (Çöp) seviyesinin altında tutmaya devam ederlerse art niyet bile aranabilir. Bakın örnek verelim: notun indiği gün 10 yıllık Türkiye faizi % 22.2 iken bugün %14.7, USD o gün 6.06 TL iken bugün 5.28 TL. Bu arada belirtelim 148 ülkenin kredi notlarını inceleyip DÜNYA KREDİ NOTU LİGİ'nde Türkiye'nin yerini ve gelişimini incelediğimiz çalışmamızı yarın 11.30 da yayınlayacağız. En iyi nota sahip Şampiyonlar Ligindeki ülkeler ve Türkiye'nin dengi ülkeler hangileri gibi sorulara net cevaplar gözükecektir.

Diğer taraftan bu yükselişte global piyasalarda ABD'nin yavaşlamasının bayramı bize önemli katkı sağlıyor. Zira o yavaşlayacak ki FED faizi artırmasın ve paranın maliyeti artmasın. Ancak ABD tarım dışı istihdam verisi sonrasında doların biraz güçlendiğini görüyoruz.

Dünün global para hareketi, Doların dünyada değer kazanmasıydı. Dolar Endeksi % 0.4 yükselirken gelişmekte olan ülke paralarına karşı % 0.35 değer kazandı ki Latin Amerika paralarına karşı bu kazanç % 0.7 oldu. TL ise % 0.4 kayıp ile global hareketin ortalamasına paralel seyretti.

Dün % 1.2 değer kaybeden Arjantin pesosu bu sabah kayıplarını biraz telafi etmiş gözüküyor. Yarın ki ABD TÜFE'si önemli.

Trump, "Çin ile büyük bir anlaşma yapacağız" derken Cuma günü süresi dolacak ABD hükümetinin açık kalması konusunda da uzlaşma haberleri geliyor. Yani hem hükümet açık kalacak hem Çin ile anlaşma yapılacak. Bundan iyisi Şam'da kayısı!

STRATEJI

Bu haftaya olumlu başladık, Olumlu devam edebiliriz. Endekste 103,500 desteği önemli.
Modelimiz (09:15 itibariyle) VIOP X30YVADE 150 puan civarında artış ile, BIST 100 ise % 0.2 civarında güne başlamasını öngörüyor."

ALNUS YATIRIM

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ali Osman Çeliker12 Şubat 2019 21:36

  Şu yükselecek diyen aracı kurumlar bugün tün Dünya borsaları yemyeşilken İMKB deki düşüşe ne kılıf bulacaklar acaba?

 • gedigine koyan12 Şubat 2019 15:48

  Not tanzim satis magazalari kurulusun, dis gucleri devre disi birakalim, notumuz artsin

 • deniz12 Şubat 2019 15:20

  not artacak ortamı oluşturdular 100 bin üzerinde malı verdiler.

 • psiko12 Şubat 2019 14:20

  sp kararı ne olursa olsun cuma günü karar öncesi satış gelecektir.zararı az olan satıp fona geçsin

 • Okie Dokie12 Şubat 2019 13:16

  Umarım memleketim İsrail'in kredi notu artar da ben de yerli ve milli bir vatandaş olarak kendi ülkeme yatırım yaparım.

 • kokulu remzi12 Şubat 2019 17:39

  abi harika yorum ..nasılsa burda bi şey olmaz artık..çöküşü durduramıyorlar.haber kanallarında özellikle a parada bol denge**dengelendik*dengeleniyoruz**dengelenmekteyiz **falan absürt konuşan eknomi yorumcuları **abi çok gülüyoz be denge işine borsada dengeliyolar..

 • ergn12 Şubat 2019 16:14

  Hadi ordan sende gerizeka...

 • Asi 12 Şubat 2019 13:05

  Ya tutarsa tahmini. . .Demek ki piyasa analizi değil evde hazırlanmış bi hesap ve beklenti. Bı kaç günlük Bı kaç satış noktası meyve sebze. . .Madem bu durumu da olumlu görüp değerlendirmeleri gerektiğini söylemişsiniz.Tahminleri MAKİNAYLA BİTKİSEL HAYATA BAĞLI İNSAN DURUMU GİBİ BU DURUM.FİSİ ÇEK ALLAH RAHMET EYLESİN. DEMEK Kİ KALICI TEDAVİ SART

 • bekir ırmak12 Şubat 2019 09:51

  Alnus Yatırım çok başarılı sayelerinde borsada sürekli kazanmaya başladık  :)  (6)  :o)