E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaSPK'dan DOBUR hissesindeki 15 isme işlem yasağı---

SPK'dan DOBUR hissesindeki 15 isme işlem yasağı

SPK'dan DOBUR hissesindeki 15 isme işlem yasağı
09 Ağustos 2022 - 19:59 www.borsagundem.com

SPK, Doğan Burda hisselerindeki emir ve işlemleri nedeniyle 15 kişiye işlem yasağı uygulanacağını duyurdu

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama (#DOBUR) pay piyasasında gerçekleştirilen işlemlere yönelik incelemeler neticesinde 15 kişi hakkında işlem yasağı uygulanmasını kararlaştırdı.

Yasak kararıyla ilgili SPK bülteninde yer alan bilgilere göre, DOBUR hisselerindeki işlemlerinde Sermaye Piyasası Kanunu'nun 107 nci maddesinde sayılan fiilin işlendiğine dair makul şüphe bulunması nedeniyle, Abdurrahman Gündoğdu, Adem Köse, Arif İsmet Yurtbay, Elvan Ceyhan, Elvan Yurtbay, Hasan Ceyhan, Hikmet Yurtbay, Hüseyin Uçar, Kenan Yurtbay, Kürşat Taner, Mikail Ercan, Mustafa Budak, Onur Şafak, Sezer Sezikli ve Sinan Yurtbay'a 10 Ağustos 2022 tarihli işlemlerden başlamak üzere borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verildi.

SERMAYE PİYASASI KANUNU'NUN 107. MADDESİ

Sermaye piyasasında piyasa dolandırıcılığı (manipülasyon), 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun (SPKn) 107 nci maddesinin birinci ve ikinci fıkrasında birer suç tipi olarak düzenlenmiştir. Piyasa dolandırıcılığı, birçok farklı yöntemin kullanılması suretiyle yapılabilir. Ancak gerek teorik olarak üzerinde uzlaşılan gerek uygulamada sık sık ortaya çıkan bazı işlem kalıplarını piyasa dolandırıcı işlem örnekleri olarak ortaya koymak mümkündür.

Piyasalar üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle, piyasa dolandırıcılığına ilişkin olarak ceza hukukunda yer alan dolandırıcılık hükümlerinden ayrı bir suç olarak düzenleme yapılması ve bu konuda belirli işlem türlerine yasaklamalar getirilmesi ihtiyacı doğmuştur.

1. İşlem Bazlı Piyasa Dolandırıcılığı (6362 sayılı SPKn md. 107/1)

İşlem bazlı piyasa dolandırıcılığı 6362 sayılı SPKn'nun 107 nci maddesinin birinci fıkrasında (107/1) düzenlenmiştir. Bu düzenleme uyarınca; "sermaye piyasası araçlarının fiyatlarına, fiyat değişimlerine, arz ve taleplerine ilişkin olarak yanlış veya yanıltıcı izlenim uyandırmak amacıyla alım veya satım yapanlar, emir verenler, emir iptal edenler, emir değiştirenler veya hesap hareketleri gerçekleştirenler" hakkında 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve beş bin günden on bin güne kadar adli para cezası verileceği, ancak bu suçtan dolayı verilecek olan adli para cezasının miktarının suçun işlenmesi ile elde edilen menfaatten az olamayacağı hükme bağlanmıştır.

2. Bilgi Bazlı Piyasa Dolandırıcılığı (6362 sayılı SPKn md. 107/2)

6362 sayılı SPKn'nun 107 nci maddesinin ikinci fıkrasında (107/2), aynı maddenin birinci fıkrasında öngörülen işlem bazlı piyasa dolandırıcılığına paralel olarak, sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerini ve yatırımcıların kararlarını etkileyebilecek bilgiye dayanan bazı fiiller cezai müeyyideye bağlanmıştır. Bu düzenleme uyarınca, "sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da bunları yayan ve bu suretle menfaat sağlayan" kişilerin 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılacağı hükme bağlamıştır. Diğer taraftan, SPKn'nun 104’üncü maddesinde piyasa bozucu eylemler tanımlanmış olup, anılan madde dayanak alınarak hazırlanan VI-104.1 sayılı Piyasa Bozucu Eylemler Tebliği'nde makul bir ekonomik veya finansal bir gerekçeyle açıklanamayan, borsa ve teşkilatlanmış diğer piyasaların güven, açıklık ve istikrar içinde çalışmasını bozacak nitelikteki eylem ve işlemlerin belirlenmesi ile bu eylem ve işlemleri gerçekleştirenler hakkında uygulanacak yaptırımlar hükme bağlanmıştır.

SPK, İttifak Holding hissesinde yedi kişi ve bir şirketi yakaladı

 

BİST beş hisseyi daha tedbir kapsamına aldı

 

Erdemir'in altı aylık net karı yüzde 111 oranında arttı

 

LDR Turizm rekor kar açıkladı

 

En fazla açığa satış yapılan hisseler 09/08/2022

 

En fazla para girişi olan hisseler 09/08/2022

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 42,22
En Yüksek: 42,60
En Düşük: 41,96
Değişim -0,66 %
FK: 92,07
PD / DD: 29,50
İşlem Hacmi 1.848.055
Toplam Adet: 43.741
Ağırlıklı Ort.: 42,25
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Mevsim10 Ağustos 2022 19:05

  Ha ne var şu gong birkezde mendrres,konka ve Aydem için çalsa.

 • horoz10 Ağustos 2022 08:46

  bu isimlerin hepsi köşedir şimdi bu ceza onlara cerezdir bakın derin hisseye arabası bile yoktu şimdi porşla ferrarilerle geziyor boşverin abiler düdükleyen yaşıyor ceza hak hukuk gukuk... 

 • Zübüksevmez10 Ağustos 2022 12:35

  Derin hisse denen zat din,iman,bayrak, muhabetiyle kendi ve çevresini ihya etti çoğu insanıda mağdur etti dalavereci takoz kafa.

 • ALİ KODUŞ09 Ağustos 2022 21:14

  3-5 TL LİK SENET NASIL OLURDA 319 tl OLUR ANLAYINIZ VAR.NEDEN BİZİM İHLAS GRUBU HİSSE SENETLERİ BİR MAYDENUS FİYATININ ONDA BİRİ OLUR BUNUDA ANLAYINIZ VAR MI.İŞTE BU AYAK OYUNLARI.