E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıSocGen EM risklerine karşın TL'de "long" pozisyonunu koruyor---

SocGen EM risklerine karşın TL'de "long" pozisyonunu koruyor

SocGen EM risklerine karşın TL'de long pozisyonunu koruyor
20 Ağustos 2019 - 09:11 www.borsagundem.com

Societe Generale, gelişen ülke paralarına yönelik risklere karşın, TL'deki "long" pozisyonunu koruyor.

Societe Generale gelişen piyasa strateji direktörü Phoenix Kalen, gelişen piyasa para birimlerinin (EM), ABD-Çin ticaret savaşının sürmesi ve Hong Kong'da protestoların yoğunlaşması ile birlikte jeopolitik ve ekonomik risklerden olumsuz etkilenmeye devam edeceğini söyledi.

Kalen, müşteriler için hazırladığı notta, yavaşlayan küresel büyümenin ve yatırımcılar, tüketiciler ve işletmelerdeki güven kaybının da EM paralarını olumsuz etkilediğini kaydetti.

Kalen, bu risklerin, düşük yaz dönemi likiditesi ve Arjantin'deki seçimler gibi kendine özgü risklerin azalmasına rağmen, EM paraları üzerinde baskı yaratmaya yeterli olduğunu belirtti.

Orta ve Doğu Avrupa para birimlerinin ve Türk Lirasının, piyasanın ticaret risklerini kademeli olarak fiyatlamasına kadar, Güney Afrika randı ve Rus rublesine göre daha iyi performans göstermesini bekleyen Kalen, "Eğer ticaret savaşı ABD-Avrupa cephesinde şiddetlenirse, orta ve doğu Avrupa paraları sıkıntıyı hissedecek. Orta ve doğu Avrupa paraları, kötüleşen beklentiler ve azalan büyüme ve talep görünümünden dolayı euro karşısında er ya da geç zayıflayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Kalen, yüksek "carry trade" getirisinden ve ABD-Çin ticaret savaşına bağışıklığından dolayı Türk Lirası'nda "long" kalmaya devam ettiklerini, ancak durumu dikkatli bir şekilde izlediklerini sözlerine ekledi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Emlakçı20 Ağustos 2019 09:28

    Çenin elinde tl mi kalmış çen çok mu zarar ettin çeniii yeyimm çeniii yeni kurbanlarmı arıyon çennn hanimiş hanimişş