E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriSOCAR ikinci Petkim'i kuruyor---

SOCAR ikinci Petkim'i kuruyor

SOCAR ikinci Petkim'i kuruyor
11 Mart 2020 - 12:26 www.borsagundem.com

SOCAR Türkiye iştiraki STAR Rafinerinin Genel Müdürü Mesut İlter, SOCAR'ın Türkiye'de yapacağı yeni petrokimya yatırımı için ilk kazmayı 2020 sonu 2021 başı gibi vurmayı düşündüklerini ve tesisi 2024 yılında tamamlamayı hedeflediklerini belirtti

STAR Rafineri Genel Müdürü İlter, yeni tip koronavirüs salgınının küresel ekonomiyi etkilemeye başladığını söyledi. Salgından en fazla etkilenen sektörlerin başında hava yolu taşımacılığının geldiğini ifade eden İlter, şirketin önemli ürünlerinden jet yakıtında da hava yolu sektörünün talebinde azalma gözlendiğini bildirdi. İlter, "Ancak nisandan itibaren yaz aylarına kadar dünyanın bu sorunun üzerinden gelebileceğini düşünüyorum. Bizde de sezon yaz aylarıdır." dedi.

Petrol fiyatlarında yaşanan ani düşüşe işaret eden İlter, bu durumu sadece koronavirüs salgınına bağlamanın doğru olmadığını dile getirdi.

Fiyatların en çok üretim ve tüketimden etkilendiğini dile getiren İlter, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) zaman zaman koyduğu kotalarla üretim ve tüketim dengesini sağladığını, fiyatları belli bir mertebede tutmaya çalıştığını hatırlattı.

OPEC'in koyduğu kotanın uygulanma süresinin mart ayında sona erdiğini söyleyen İlter, "Marttan sonra ülkeler ya yeni bir anlaşma yapacaklar ya da serbest olacak ancak gördüğümüz kadarıyla bilhassa Rusya başta olmak üzere bazı ülkeler artık üretim kısıtlamasına gitmek istemediklerini söylüyorlar. Bu da petrol fiyatlarını ciddi şekilde etkileyecek." diye konuştu.

İlter, son 5 yılda ABD'nin dünyadaki en büyük petrol üreticileri arasına girdiğine dikkati çekerek şöyle devam etti:

"Kaya petrolüyle birlikte yılda yaklaşık 12 milyon varil petrol üretimi yapıyor. Bu, Suudi Arabistan'ın üretiminin üstünde ancak maliyetleri yüksek. Yaklaşık 50 dolar civarında. Düşüş oradaki sektörü de ciddi bir şekilde etkileyecek ama Türk ekonomisi olarak baktığımızda petrol fiyatlarının düşmesi ekonomimizi olumlu etkileyecek. Petrolün yüzde 90'ını döviz ödeyerek alıyoruz. Fiyatların düşmesi dış ticaret açığımızı olumlu etkileyecektir. Biz bu fırsatları iyi değerlendirmeliyiz."

"İkinci Petkim" 2024'te devreye alınacak

BP ile Türkiye'de yeni bir petrokimya yatırımı için SOCAR Türkiye'nin iş birliği yaptığını anımsatan İlter, kamuoyunda "İkinci Petkim" olarak bilinen bu tesisle ilgili gelinen son aşamaya ilişkin şunları kaydetti:

"Değerlendirme ve mühendislik çalışmaları başladı. Yaklaşık 1,8 milyar dolarlık bir yatırım olacak. SOCAR'ın tüm yatırımlarına baktığımızda Türkiye'nin dış ticaret dengesinde ithalatın fazla olduğu ürünler olduğunu görüyoruz. Bu yatırımın da temelinde o var. 2020 sonu 2021 başı gibi ilk kazmayı vururuz diye düşünüyoruz. Hedefimiz de 2024 yılında tesisi tamamlamak. Bu tesisle birlikte Türkiye'nin saf tereftalik asit (PTA) ithalatı sıfırlanacak. Bugün Türkiye'nin petrokimya ürünü ihtiyacının yaklaşık yüzde 18'ini Petkim karşılıyor. Bu yatırımla birlikte oran yüzde 40'lara çıkacak."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Mert Çalışkan28 Mayıs 2020 18:16

  Petkim de neler dönüyor cumhurbaşkanlığı inceleme başlatsın

 • Ahmet12 Mart 2020 23:07

  Petkimi ozellestirip aldiginizda degeri neydi.simdi degeri nedir.seffaf bir sekilde sirket yonetilmiyor.petkimin icine ettiniz.socar rafineriye ortak ettiniz.3 taksidi odettiniz.son taksidi odetmeyerek rafinerinin karini petkime vermiyorsunuz.yalan dolan hikaye kac yildan beri petkim fiyat olarak yerlerde surunuyor..artik yerli yatirimci sizleri cok iyi taniyor.insanlar guvenmiyor.

 • Mehmet12 Mart 2020 17:39

  Petrol fiyatları 35 düşüyor dünya çapında Petkim bundan kar marjini yukseltmesi gerekir ken kârdan 50 ayırıyor dagitmiyor milletin parasıyla ortak yatırıma gidiyor ama onu başka bir isimle lanse edip yatırımcıyı devre dışı bırakıyor yeni şirketi sanki ceplerinden kurmuş gibi onuda yeniden bize satacak çifte kavrulmuş oh ne âlâ

 • ₺₺₺₺₺12 Mart 2020 12:04

  Petro kimya mamüllerinin ithalatı çok yüksek. Bu yatırım ülkeye çok faydalıdır.

 • Ozel 12 Mart 2020 09:49

  Daha durun, finansal borçları yüksrk iştirak ile petkim ile şirket birleşimi yaparlar

 • Salih12 Mart 2020 09:27

  Sayin ilter bey yillardir milletin anasini aglattiniz hala çıkmış boş boş konusuyon yazıklar olsun sizin sirketinizede yatiriminiza da insanlari ancak soyuyonuz

 • Emekci12 Mart 2020 09:18

  Elektrikli otomobiller yaygınlaşınca ne olacak

 • Baris12 Mart 2020 00:26

  Borsada herkes kan ağlıyor farkında degilmisiniz