E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıSistematik risklere karşı altın güvencesi---

Sistematik risklere karşı altın güvencesi

Sistematik risklere karşı altın güvencesi
26 Kasım 2022 - 06:20 www.borsagundem.com

Fransız bankacılık grubu Société Generale’deki ekonomistler, özellikle daraltıcı para politikalarının uygulandığı dönemlerdeki sistemik risklere karşı altın tutulması tavsiyesinde bulunuyorlar.

Fed'in şahin para politikası ile baskılanan altın, yatırımcılar için güvenli liman imajını karumaya devam ediyor. Sarı metale karşı özellikle kurumsal yatırımcıların ilgisi azalsa da ekonomistler sıkı para politikalarının uygulandığı dönemlerde oluşabilecek sistemik risklere karşı altın tutulması tavsiyesinde bulunuyorlar. Evrim Küçük'ün Ekonomim'deki konuyla ilgili haberi şöyle: Ekonomistler yayınladıkları notta, “Bu tür para politikası sıkılaştırma dönemleri sonrasında genellikle sistemik riskler yaşanır. Altın ve İsviçre Frangı tutmak, portföy oynaklığını dengelemeye yardımcı olabilir” değerlendirmesinde bulundu. Fransız kuruluş altın tavsiye etmesine rağmen fiyatları için çok iyimser tahminler vermedi. Gelecek yılın son çeyreği için ons başına 1.650 dolar öngören banka 2025’e kadar 1.900 dolar bekliyor.

Credit Suisse, fiyatlara ilişkin değerlendirmesinde, altının 200 günlük hareketli ortalaması 1.801 doların altında baskı görmeye devam edeceğini belirtiyor. 55 günlük ortalama 1.685 dolara geri dönülmesinin ise yeni bir aşağı yönlü hareketi tetikleyeceği ifade ediliyor.

Altın, 1.620 doları test edilebilir

ANZ tarafından yapılan yorumda da şöyle deniliyor: “Fiyatların 1.800 dolar direncinin üzerine yerleşmesi, yükseliş eğilimini doğrulamak için çok önemli olacak. Ancak altın/dolar paritesinin bu direnci 2022 bitmeden kırmasının zor olacağını düşünüyoruz. Altının 1.700$ dolardan destek almasını bekliyoruz, ancak fiyatlar yakın vadede önemli bir destek seviyesi olan 1.620 doları test edebilir.”

Altının kilogramı 1 milyon 49 bin 700 liraya geriledi

 

Altında yatay seyir

 

Darphane'den dijital altın hamlesi

 

Altın fiyatlarında "Fed" baskısı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)