E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemSisi ve Lapid Gazze ateşkesini değerlendirdi---

Sisi ve Lapid Gazze ateşkesini değerlendirdi

Sisi ve Lapid Gazze ateşkesini değerlendirdi
09 Ağustos 2022 - 04:52 www.borsagundem.com

Abdulfettah es-Sisi ve İsrail Başbakanı Yair Lapid, İsrail'in Gazze'deki üç günlük saldırısının ardından yapılan ateşkesi telefonda yaptıkları görüşme ile değerlendirdi

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Sisi, İsrail Başbakanı Lapid ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede Sisi, Gazze’deki mevcut sükunetin korunması, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde gerginliğe yol açması muhtemel her türlü girişimin önüne geçilmesinin önemini vurguladı.

Ülkesinin, Gazze’de durumun kontrol altına alınması ve çatışmaların genişlemesinin önlenmesi için yoğun çaba sarf ettiğini kaydeden Sisi, Lapid’e, Gazze’de yaşam koşullarını iyileştirilme ve Filistin yönetimi ile ekonomik ilişkiler geliştirilmeye yönelik adımlar atma çağrısında bulundu.

Lapid de Mısır’ı, bölgedeki ateşkese yönelik başarılı arabuluculuğu nedeniyle takdir ettiğini ifade etti.

İsrail'in saldırıları ve ateşkesin gidişatı

İsrail, saldırı hazırlığında olduğu gerekçesiyle cuma günü Gazze'deki İslami Cihad'a ait olduğunu iddia ettiği hedeflere saldırı başlatmıştı.

Saldırılar üzerine Gazze'den İsrail yönüne bir dizi roket atılmıştı. İsrail'in Gazze şeridine düzenlediği saldırılar sonucunda aralarında 14 çocuk ve 4 kadının yer aldığı 44 kişi hayatını kaybetmiş, İsrail tarafındaysa herhangi bir can kaybı yaşanmamıştı.

Taraflar arasında Mısır'ın arabuluculuğuyla varılan ateşkes 7 Ağustos'ta yürürlüğe girmişti.

Gazze Sağlık Bakanlığı: Sağlık hizmetleri her an durabilir

Dışişleri'nden İsrail'e Gazze saldırısı ve Mescid-i Aksa tepkisi

Scholz ve Sisi arasında 'Doğu Akdeniz gazı' zirvesi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)