E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemSinovac açıkladı: Etkinlik neden düştü?---

Sinovac açıkladı: Etkinlik neden düştü?

Sinovac açıkladı: Etkinlik neden düştü?
14 Ocak 2021 - 16:15 www.borsagundem.com

Çinli Sinovac şirketi Üst Yöneticisi Yin, aşının Brezilya'da yürütülen Faz 3 çalışmalarında genel etkililik oranının yüzde 50,38 olmasının, klinik denemenin enfeksiyon riski yüksek sağlık çalışanları üzerinde yapılmasından kaynaklandığını söyledi.

Bloomberg'de yer alan habere göre, Çinli Sinovac şirketi Üst Yöneticisi (CEO) Yin Veydong, şirketin Pekin'de düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, BioNTech-Pfizer'ın geliştirdiği aşı gibi yüksek etkililik oranlarına ulaşan aşıların klinik denemelerine katılanların çoğunlukla enfeksiyon riski görece az olan sıradan vatandaşlar olduğuna dikkati çekti.

Aşının Brezilya'daki klinik denemelerini yürüten Butantan Enstitüsü, geçen hafta aşının "hafif ila şiddetli" Kovid-19 vakalarına karşı yüzde 78 etkili olduğunu açıklamıştı.

12 binden fazla sağlık çalışanın iki doz aşılandığı denemeye katılanlardan 288'inde Kovid-19 görüldüğü, bunlardan 128'inin asıl aşı formülünü, 160'ının ise aşı yerine placebo (sahte formül) verilen kişiler olduğu belirtildi.

Butantan Enstitüsü, dün bu defa, "CoronaVac" aşının genel etkinlik oranının yüzde 50,38 olduğunu bildirmişti.

Türkiye'de etkinlik düzeyi daha yüksek çıkmıştı

Sinovac'ın geliştirdiği aşının Türkiye'de Brezilya'dan daha az sayıdaki katılımcıyla yürütülen denemelerde, aşının hastalığı önlemede yüzde 91,5 etkin olduğu bildirilmişti.

14 Eylül'de başlatılan Faz-3 klinik çalışmalarına ilişkin hazırlanan ön değerlendirme raporuna göre, 1322 gönüllüye iki doz aşının yapıldığı denemede asıl aşının yapıldığı 752 kişiden yalnızca 3'ünün, sahte formülün yapıldığı 570 kişiden ise 26'sının Kovid-19'a yakalandığı belirtilmişti.

Plasebo yapılan 26 Kovid-19 vakasının 6'sı hastaneye yatış gerektiren ciddi korona virüs enfeksiyonu yaşarken, aşı yapılan 3 vakanın hastalığı hafif semptomlarla atlattığı kaydedilmişti.

İnaktif aşı

Sinovac'ın aşı adayı formülünde Kovid-19'un "etkisizleştirilmiş" bir hali olan virüs bileşeni barındırıyor. Aşı, bu yolla vücudun güçsüzleştirilmiş virüse karşı doğal korumalarını canlandırmayı, bağışıklık tepkisi yaratmayı amaçlıyor.

Çin'de temmuzda acil durum kullanımına onay verilen aşı adayının 3'üncü aşama klinik denemeleri Brezilya, Şili, Endonezya ve Türkiye'de yürütüldü.

Sinovac'ın Brezilya'daki klinik denemelerde iş birliği yaptığı Butantan Enstitüsü, 21 Aralık 2020'de yaptığı açıklamada, şu ana kadar alınan sonuçlarda etkililik düzeyinin aşılar için asgari sınır olan yüzde 50'yi aştığı bildirmişti. Aynı anda 5 farklı aşı için klinik denemelerin yürütüldüğü ülkenin sağlık yetkilileri, Sinovac'ın aşısının en az yan etkiye yol açan olduğunu açıklamıştı.

Coronavac, 3'üncü aşama denemeler kapsamında Türkiye'de 17 Eylül'de insanlar üzerinde test edilmeye başlanmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 25 Kasım'da yaptığı açıklamada, Çin menşeli inaktif aşı adayından kış aylarında toplam 50 milyon doz satın almak üzere sözleşme imzalandığını duyurmuştu.

İlk partisi 30 Ocak'ta Türkiye'ye ulaşan aşı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca test edilmesinin ardından dün itibarıyla uygulanmaya başlandı.

Türkiye'nin 'aşı' imtihanı: Yeni aşılar alınacak mı, sayı yeterli mi?

6 adımda korona virüs aşısı

Çin aşısı için acil kullanım onayı verildi!

Aşıda öncelikli meslek grupları listesi yayınlandı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • sahin kuş 17 Haziran 2021 16:02

  sinovac aşısını ilk sağlık görevlileri oldu. o zamandan beri ölen bir sağlık görevlisi yok, demekki bu aşı daha etkili. buna karşın İngiltere biontech aşısı vuruldu. ama vakalar tekrar artmaya başladı. Çinli diye herşeyi kötülememek lazım

 • sahin kuş 17 Haziran 2021 15:57

  bir milyar 200 milyon nufusta adamlar dünyada en az ölüm ve hasta sayısı en azlarda seyrediyor, adamlar virüslerle yıllardır uğraştıklarından bence en uzman çinlilerdir. sırf çini durdurmak için herşeyin karşı çıkmak doğru değil.

 • mustafa14 Ocak 2021 22:27

  iyi soktunuz türkiye ye onaylanmamış ilacınızı . kim bilir kimlere yedirdiniz rüşvet. rezza olayını hatırlasanıza neler olmuştu. kim diyebilir yine böyle şeylerin dönmediğini ?

 • atsay14 Ocak 2021 19:58

  Türkiye'de yürütülen denemelerde, aşının hastalığı önlemede yüzde 91,5 etkin olduğu bildirilmiş :)) tuik in enflasyon oranlarından sonra sağlık bakanlığı da aşının etkinliği oranıyla oynamış anlaşılan..

 • Asi14 Ocak 2021 19:30

  Ya bizimkiler yalanci ya onlar

 • amanin amanin14 Ocak 2021 18:35

  Ulenn riski düşük adamı zaten aşı her halükarda korur, önemli olan riski yüksek adamda etkinliği yüksek seviyede sağlamak. Kısaca riski yüksek hasta yazı tura atacak bize fazla güvenmesin diyor uyanık çinliler...

 • mehmet14 Ocak 2021 18:25

  aşırı yağlı yiyen ve domuz eti yiyen insanlarda etkisi düşük olur kanısındayım. std... (sağlık tavsiyesi değildir.) kendi görüşümdür. bilimsellik ihtiva etmez.