E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemSinirlioğlu: Tüm ülkeler İdlib için sorumluluk alsın---

Sinirlioğlu: Tüm ülkeler İdlib için sorumluluk alsın

Sinirlioğlu: Tüm ülkeler İdlib için sorumluluk alsın
29 Şubat 2020 - 01:43 www.borsagundem.com

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Sinirlioğlu, ''Türkiye savaş istemiyor ama güvenliği tehdit edilirse de güç kullanmakta tereddüt etmeyecek" dedi


Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, BMGK'daki acil İdlib toplantısında konuştu. Sinirlioğlu, Türkiye'nin savaş istemedini ama güvenliğinin tehdit edilmesi halinde güç kullanmakta tereddüt etmeyeceğini söyledi.

BM Güvenlik Konseyi, ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Belçika, Estonya ve Dominik Cumhuriyeti'nin talebi üzerine İdlib'de artan gerginliği görüşmek üzere acil toplandı.

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Feridun Siniriloğlu, BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada dün İdlib'de 33 Türk askerinin hayatını kaybettiği hava saldırılarının düzenlendiği sırada, radar görüntülerinde rejim ve Rus uçaklarının ''kol uçuşu'' yaptığını söyledi.

"Türk kuvvetleri kasıtlı hedef alındı"

Sinirlioğlu, ''Türk kuvvetleri o bölgede yalnızdı ve kasıtlı hedef alındı.'' dedi.

Türk konvoyunun nerede olduğuna dair öncesinden Rus güçleri ile yazılı bir şekilde koordinasyon yapılması ve ilk saldırının ardından derhal uyarıda bulunulmasına rağmen hava saldırılarının devam ettiğini belirten Sinirlioğlu, yaralı askerler için gönderilen ambulansların bile hedef alındığını söyledi.

Türkiye'nin Rusya ile diyaloğa devam ettiğini ve hatta bu alçakça saldırının gerçekleştiği gün Rusya'dan bir delegasyonun Ankara'da olduğunu kaydeden Sinirlioğlu, ''Rus tarafına bir kez daha gözlem noktalarımızı terk etmeyeceğimizi ve askeri takviyelere devam edeceğimizi ilettik.'' dedi.

"Askerlerimiz sivilleri kurtarmak için kendi hayatını feda etti"

Sinirlioğlu, şöyle konuştu:

''Şunu herkesin net bir şekilde anlaması gerek; askerlerimiz İdlib'deki sivillerin hayatlarını kurtarmak için kendi hayatlarını feda etti.
Türkiye'nin İdlib'deki varlığı insani yardımların sürdürülmesinin de tek garantisi. Rejim ve destekçileri Türkiye'yi kirli bir savaşa sürüklemek istiyor. Türkiye savaş istemiyor ama güvenliği tehdit edilirse de güç kullanmakta tereddüt etmeyecek. Herhangi bir provokasyon ya da tacize de hiç şüphesiz karşılık verecek.''

Türkiye'nin doğrudan askeri bir çatışmadan kaçınmak için maksimum itidal gösterdiğini aktaran Sinirlioğlu, şunları kaydetti:

''Bu doğru ile yanlış arasında bir mücadele ve Türkiye tüm bu çabaları, çoğu kadın ve çocuk milyonlarca sivili korumak için uluslararası toplum adına üstleniyor. Hepiniz bitmez tükenmez çabalarımız için bize teşekkür ediyorsunuz ama sizden istediğimiz minnettarlık değil, bu sorumluluğu paylaşmanız. Milyonlarca sivilin kaderi bizim ortak sorumluluğumuz. Bu konseyin artık yeter deme ve rejimin savaş suçlarına ve uluslararası barış ve güvenliği doğrudan tehdit eden pervasız davranışlarına son verme vakti geldi."

ABD'ninn BM Temsilcisi: Türkiye'ye desteğimiz tamdır

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • kılıç29 Şubat 2020 09:30

   RUSYA, ESED VE İRANIN GERÇEK YÜZÜ ORTAYA ÇIKMALIDIR BUNLAR SURİYEDE BEBEK BOMBALIYOR TÜRKİYE KİMYASAL SİLAH İMALATINI BOMBALIYOR FARK DÜNYAYA İNSANLIK DERSİ VERİYOR .

 • fafa29 Şubat 2020 09:04

  Kimin nesine gerek.Kaldık tek başımıza.Kimsenin destek mesajına inanmayın.

 • önemli.29 Şubat 2020 02:28

  Suriyede ihalar, sihalar, hava araçları... tarihi bir strateji ile idlib ve suriyede uçuyor. en teknolojık harakat oluyor. Dünya literatörüne girecek bir olay aslında.... Allah ordumuzun yardımcısı olsun. 

 • hedefler29 Şubat 2020 02:19

  Tv lerde sihalar hedefleri vuruyor.  Asker kökenli abimiz şöyle dedi. O videoda dikkat çeken bir mevzu var. üzerinde radar dönen görüntülü araç var, o dunayada en modern kısa mesafe savunma sistemi oluyormuş. Çok etkili ve özellikleri çok gelişmiş. ehdefteki alçak irtifa helikopter ve uçakları vuracak üstün özellikli araçmış. işin garibi, Türkler SiA iha nasıl menzile giriyor, yakalanmıyor, ve bu hava savunma sistemini imha ediyor. diye şaşmışlar.  Video Tv lerde oynuyor ama mevzuyu anlayan olmamış. PANTSİR S1 RUS ARAÇLARI. YANİ türk sihaları radara girmiyor. büyük ihtimal s400 lerede yakalanmıyor olabilir iha ve sihalar. ruslar uçakları yakalıyor. ama insansız araçlarımızı TSK malını yakalayamıyor. Bu çok önemli. Rus ve suriye hava savuma sistemleri yakalayamıyor. Ruslar bunu gundem yapmıyor. silahlarının başarısızlığı gündeme gelecek çünkü.  Tv de çıkıyor. Biri fark eder belki. üzerinde dönen radarlı tır gibi bişe. Hakkatne ilginç.  : ))