E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemŞike davasında Aziz Yıldırım da dahil tüm sanıklar yeniden yargılanacak---

Şike davasında Aziz Yıldırım da dahil tüm sanıklar yeniden yargılanacak

Şike davasında Aziz Yıldırım da dahil tüm sanıklar yeniden yargılanacak
02 Ocak 2020 - 18:51 www.borsagundem.com

Yargıtay, eski Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a şike davasında verilen kararı usulden bozdu, Yıldırım dahil tüm sanıkların yeniden yargılanmasına karar verildi.

"Futbolda şike" davasında, İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesinin yeniden yargılama sonucu, Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 36 sanık hakkında verdiği beraat kararının temyiz incelemesi Yargıtay 5'inci Ceza Dairesince tamamlandı.

Daire, İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi kararını usul eksikliği nedeniyle bozdu. 

"Futbolda şike" sürecini firari FETÖ'cü Zekeriya Öz başlatmıştı

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile spor dünyasında tanımış çok sayıda kişinin adının karıştığı, 3 Temmuz 2011'de başlayan "Futbolda şike" soruşturması, dönemin özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı FETÖ firarisi Zekeriya Öz'ün talimatıyla başlatılmıştı.

Süper Lig ve Bank Asya 1. Lig'de 2010-2011 sezonundaki birçok maçta şike ve teşvik faaliyetlerinin gerçekleştirildiği, bunun için organize suç örgütü kurulduğu iddia edilmişti.

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile spor dünyasında tanımış çok sayıda kişi 3 Temmuz 2011'de başlatılan "Futbolda şike" soruşturmasıyla gözaltına alınmıştı. 

Yıldırım, 2 Temmuz 2012'de çıkarıldığı mahkeme tarafından "Spor müsabakalarının sonucunu etkilemek amacıyla Türkiye Profesyonel Süper Ligi'nde şike ve teşvik primi suçlarını işlemek suretiyle suç örgütü kurup yönettiği" gerekçesiyle 6 yıl 3 ay hapis cezası cezasına çarptırılmış, diğer bazı sanıklar da şike suçundan mahkumiyet almıştı.

Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi, İstanbul 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesinin 85 sanıkla ilgili verdiği kararın temyiz incelemesini 17 Ocak 2014'te tamamlayarak Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve Olgun Peker hakkında verilen cezaları onarken, diğer sanıklarla ilgili de onama, bozma ve düşme kararları almıştı. 

Aziz Yıldırım, özel yetkili savcılık ve mahkemelerin kaldırılması, "Futbolda şike" operasyon, soruşturma ve kovuşturmasını yürüten dönemin polis yetkilileri, savcı ve hakimlerine yönelik Paralel Devlet Yapılanması iddiaları nedeniyle yeni soruşturmalar açılması gerekçeleriyle kendisi ve kulübüne kumpas kurulduğunu iddia ederek İstanbul 18'inci Ağır Ceza Mahkemesine, 21 Nisan 2014'te yeniden yargılanma ve infazının ertelenmesi talebiyle başvurmuştu.

Yeniden yargılama yapan İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 36 sanığın "Futbolda şike" davasında beraatine karar vermişti.

Kumpas kuranlar yargılanıyor 

Beraat eden Aziz Yıldırım'ın şikayetiyle FETÖ adına hareket ettikleri ve yargılanan kişilere kumpas kurdukları iddiasıyla dönemin sorumluları hakkında yeni bir soruşturma başlatılmıştı. 

Yeni atamalarla kadrosu değişen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı "Şikede kumpas" soruşturması kapsamında, 23 Nisan 2016'da 12 kişi tutuklandı, aralarında eski Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın da olduğu bazı kişiler hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. 

FETÖ'nün "Futbolda şike" soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasıyla 15'i tutuklu 107 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Uzay03 Ocak 2020 00:03

  Türkiyede Fenerbahçe Kulübünü teröristlik hainlik yapmış bir örgüt bitirmeye çalışmıştır.Başkanı FB Kulübü adına hapis yatmıştır.Burada kumpas kurularak kulüp maddi yönden bitik hale getirilmiştir.Halen daha bu kumpasların sıkıntıları devam etmektedir.Ele geçirilemeyen bir kurumdur.Dik durulmuştur.FB ile TS birbirlerine düşürülmeye çalışılmıştır. Bu yapı ile mücadele içeride yoğun bir şekilde devam edilmektedir.

 • Vatan Erbilek 02 Ocak 2020 19:20

  FETÖ cü hainler planlarına devam ediyor,Yargıdaki FETÖ intikam peşinde

 • emekci02 Ocak 2020 21:33

  kararı alan hakimlerin hepsi koyu akpci, kimseyi kandıramazsınız.

 • Kürşat02 Ocak 2020 19:15

  Trabzona gidiyor mu dersiniz kupa.eğer varsa gerçekten birşeyler,gerçeklerin böyle kötü bir huyu var işte.er geç gün yüzüne çıkıyorlar

 • Sdk02 Ocak 2020 19:07

  O zamanki maçların hepsini izledim... Şike bal gibi vardı... Fetö deyip aklanmaya çalıyorlar...

 • kamil02 Ocak 2020 20:54

  şike arayanlar buca-trabzon maçına baksınlar. yok böyle bir son saniye golü, amatörde bile zor görürsünüz...

 • Oğuz02 Ocak 2020 19:43

  Bir tek siz mi izlediniz? Neye dayanarak karalıyorsunuz? Maçların hepsini izleyen ama sizinle farklı şekilde düşünen mesela fetöcü olabilir mi?

 • Vatan sever 02 Ocak 2020 19:17

  Demekki sende fötöcüsün