E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiShiller: Ters getiri eğrisi “kendi kendini gerçekleştiren kehanet”e dönüşebilir---

Shiller: Ters getiri eğrisi “kendi kendini gerçekleştiren kehanet”e dönüşebilir

Shiller: Ters getiri eğrisi “kendi kendini gerçekleştiren kehanet”e dönüşebilir
05 Eylül 2019 - 15:01 www.borsagundem.com

Yale Üniversitesi Profesörü Robert Shiller, ters getiri eğrisinin resesyon sinyalleri verdiğiyle ilgili görüşlerin “kendi kendini gerçekleştiren kehanete” dönüşebileceğini söyledi

Yale Üniversitesi Profesörü Robert Shiller, ters getiri eğrisinin resesyon sinyalleri verdiğiyle ilgili görüşlerin “kendi kendini gerçekleştiren kehanete” dönüşebileceğini söyledi.

Londra’da gerçekleştirilen davranışsal ekonomi konferansında konuşan Robert Shiller “ters getiri eğrisinin” Google’da gittikçe daha fazla arandığını ve bazı finansal piyasa aktörlerinin bundan faydalanarak fiyatlamalarını bu yönde yaptıklarını belirtti.

ABD ekonomisinin iyi bir durumda olduğunu belirten Shiller, son dönemde resesyon ve ters getiri eğrisi arasındaki ilişkinin basın ve finansal kurum araştırmalarında daha önce hiç olmadığı kadar güçlü kurulduğunu belirterek, “Bu konu hakkında 1970’ler öncesinde neredeyse hiç konuşulmuyordu. Benim görüşüme göre ters getiri eğrisi ve resesyon arasında kurulan ilişki kendi kendini gerçekleştiren bir kehanete dönüşerek ABD’de resesyona yol açabilir.” ifadelerini kullandı.

Shiller bu duruma finansal piyasa davranışlarından bir örnek vererek, “Finans piyasasındakiler de en iyi hisseyi seçmiyorlar, ortalama bir yatırımcının yakın zamanda çok iyi olacağına inandığı bir hisseyi seçiyor” dedi. (BloombergHT)

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • kılıç06 Eylül 2019 08:27

    BEN EGRİYE DOGRUYA BAKMAM ZİRVE YAPMIŞ OLANI SATARIM DÜŞÜŞTE DİP YAPMIŞ OLANI ALIR SABIRLA BEKLERİM ALTIN ZİRVE YAPTI SATTIM BORSA DİPLERDE ALDIM ALTINA YÜZDE 40 KAZANDIM BORSADA 104000 SATIŞ YERİM .KAZANMANIN SIRRI SABIRDIR.