E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemSezgin Baran Korkmaz gözaltına alındı---

Sezgin Baran Korkmaz gözaltına alındı

Sezgin Baran Korkmaz gözaltına alındı
19 Haziran 2021 - 23:31 www.borsagundem.com

Kara para aklamakla suçlanan SBK Holding'in sahibi Sezgin Baran Korkmaz Avusturya’da gözaltına alındı

Türkiye’de hakkında kara para soruşturması başlatıldıktan sonra yurtdışına çıkan ve bir daha dönmeyen SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz Avusturya’da tutuklandı.

Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, Sezgin Baran Korkmaz'ın bu ülkede gözaltına alındığı yönündeki iddiaları doğruladı.

Büyükelçi Ceyhun, Korkmaz'ın Avusturya'da gözaltına alındığı iddialarına ilişkin soruya, "Doğru. Bilgimiz var. Takip ediyoruz" yanıtını verdi.

Hakkında Interpol'ün kırmızı bültenle arama kararı bulunan Korkmaz'ın 5 Aralık 2020'de yurt dışına çıktığı İstanbul Havalimanı'nın güvenlik kamerası kayıtlarından tespit edilmişti.

Sözcü'den İsmail Saymaz'a konuşan Korkmaz’ın avukatları tutuklama talebinin ABD makamlarından geldiğini belirterek, yargılamanın ilk etapta Avusturya’da yapılacağını söyledi.

SBK 45 milyon doları Karsan'a mı verdi?

 ABD'de Utah Federal Savcılığı, mahkemeye başvurarak iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ın (SBK) Türkiye’deki varlıklarının ABD tarafından geri alınmasını talep etmişti. ‘Kingston Kardeşler'in ABD Hazinesini dolandırarak elde ettiği yarım milyar dolar civarındaki teşviklerin en az 132 milyon dolarının Türkiye’ye gönderildiği görülmüş, iki kardeş de mahkeme süresince haftalarca şahitlik yaparak suçlarını itiraf etmiş ve mahkum olmuşlardı.

SBK Holdi̇ng davası başlamadan tutuklu sanık kalmadı

2014-2018 yılları arasında Türkiye’ye gönderilen paralar ile SBK’nin kontrolünde ilaç, inşaat ve teknoloji başta olmak üzere birçok farklı yatırımlar yapıldığı ve şirketler alındığı yine kardeşlerin duruşmalarda verdiği bilgilerle ortaya çıkmıştı. Kingston Kardeşler Türkiye’ye gönderdiği paraların işlem belgeleri de dahil olmak üzere, SBK ve SBK’ya yakın başka Türkiye irtibatları ile ilgili iletişim bilgilerini de Amerikalı savcılarla paylaşmıştı.

Aynı duruşmalarda sanık olan ve Sezgin Baran Korkmaz ile Kingston Kardeşleri tanıştıran ve işbirliği yapan Lev Dermen de; suçlu bulunarak mahkum olmuştu. Asıl adı Levon Termendzyan olan Dermen'in SBK’nın Türkiye’deki finansörü olduğu iddia edilmişti.

Baran Korkmaz'ın kara para 'bekçisi'

SBK Holding ve bağlı altı şirketin hesaplarından 132 milyon dolar kara para aklandığı iddiaları üzerine Türkiye'de de dava açılmıştı. Geçtiğimiz ay ilk duruşması yapılan davaya hakkında yakalama kararı olan Sezgin Baran Korkmaz yurtdışında olduğu için katılmamıştı.

Baran Korkmaz’ın Selim Sayılgan’dan aldığı yalı satılıyor

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, SB Holding ve holdinge bağlı altı şirketin hesaplarından 132 milyon dolar kara para aklandığının belirlenmesi üzerine Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce geçen yıl 29 Aralık'ta operasyon düzenlemişti.
Holdingin sahibi Sezgin Baran Korkmaz, operasyondan bir hafta önce yurtdışına çıkmış ve Ocak ayında Türkiye'ye döneceğini söylemişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Bürosu, SBK Holding’in sahibi iş adamı Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki mal varlığı değerini aklama soruşturmasını tamamlayarak Nisan ayında iddianame hazırlamıştı.

İddianamede, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) “suçtan zarar gören”, Sezgin Baran Korkmaz ile birlikte 10 kişi “şüpheli” olarak yer aldı.

İddianamede, MASAK tarafından 28 Eylül 2020 tarihinde savcılığa analiz raporu gönderildiği, raporda şüphelilerden Sezgin Baran Korkmaz'ın çevresinde bulunan şahıslarla ortak hareket ederek, ABD'deki irtibatları sayesinde elde ettikleri haksız kazançları çok sayıda banka işlemiyle kurmuş oldukları veya yetkilisi oldukları şirket hesaplarına aktardıkları ileri sürüldü.
SBK Holding Anonim Şirketi, Blane Teknoloji Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Biofarma İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş., Isanne SARL ve Komak Isı Yalıtım Sistemleri Sanayi ve Ticaret Ltd. şirketleri de “malen sorumlu” olarak gösterildi.

Baran Korkmaz ABD’ye 86 milyon dolar kaçırmış

Yapılan para transferi işlerine de iddianamede yer verildi. Hakkında yakalama kararı bulunan Sezgin Baran Korkmaz için iddianamede şu ifadeler yer aldı:

“Kom Daire Başkanlığı'nca tanzim edilen 28/12/2020 tarihli Araştırma Raporuna göre; araştırma konusu şirketlerdeki ortaklık yapısı, yönetim kurullarında sık sık yaşanan değişiklikler, şirketlerdeki hisse devirleri ile şüpheli Sezgin Baran Korkmaz'ın kendisi ile akrabalık, çalışan kaydı, şirket ortağı, yönetim kurulu üyesi vb. sıfatlarda görev almalarının, şahısların ekonomik durumları ile bağdaşmayan hayatın olağan akışına aykırı Havale/EFT/Swift yapmalarından ‘gerçek faydalanan' kişinin şüpheli Sezgin Baran Korkmaz olduğu tespit edilmiştir.”

SBK'ya "Mal varlığı değeri̇ni̇ aklama" davası

MASAK Başkanlığı tarafından hazırlanan Aklama İncelemesi Raporu'nda Sezgin Baran Korkmaz'ın para trafiği şöyle anlatıldı:
“*Yüzde yüz hissesine sahip olduğu SBK Holding A.Ş. vasıtasıyla 2013-09/11/2016 tarihleri arasında toplamda 46 milyon 608 bin 135 USD haksız kazancı,

* 17/06/2015-03/11/2016 tarihleri arasında Lüksemburg'da kurmuş olduğu ISANNE SARL şirketi ve SBK Holding'in alt şirketlerinden olan Biofarma ilaç Sanayi A.Ş. vasıtasıyla 40 milyon USD haksız kazancı,

* Şahsi hesapları üzerinden ABD'de bulunan Bank Of America isimli bankadaki hesabına gönderdiği 6 milyon  USD haksız kazancı zincir şeklinde ilerleyen işlemlerle, gayrimeşru kaynağını gizlemek ve meşru bir yolla elde edildiği konusunda kanaat uyandırmak maksadıyla, çeşitli banka işlemlerine tabi tutarak, kabul ederek, bulundurarak ve kullanarak akladığı…”

İddianamede, Sezgin Baran Korkmaz hakkında “Suçun konusunu oluşturan malvarlığı değerini, bu özelliğini bilerek satın almak, kabul etmek, bulundurmak veya kullanmak” suçundan ayrı ayrı 3 yıldan 7 yıl 6'şar aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Baran Korkmaz yurtdışına böyle kaçmış

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz ile 13 kişinin ve bütün şirketlerinin mal varlığına 30 Eylül 2020 tarihinde el konulmuştu. Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu 6 Ekim 2020 tarihinde ise şüpheli 14 kişi ve şirketlerin banka hesapları üzerindeki tedbirlerin kaldırılmasına resen karar verdi. Savcılık Türkiye Bankalar Birliğine yazı yazarak banka hesaplarında bulunan bloke ve tedbirlerin ivedi kaldırılması talimatını verdi.

Baran Korkmaz Veyis Ateş'le yüzleşti: Veyis Ateş benden 10 milyon talep etti

Baran Korkmaz'da 12 gazetecinin kaydı mı var?

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (15)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • The broker20 Haziran 2021 15:19

  Kervansaray bodrum hoteli için SPK muvazalı işlerle hoteli icrada ucuza kapatacaklar diye raporda yapmıştı. Yani önce hoteli uzun dönemli bunlara çok düşük fiyattan kiraya ver, böylece icra ihalesibe kinse katılmasın, en ucuz teklifle hoteli kap. Ve herseyi kırışın! Olan yatırımcılara olsun! Peki spk bu raporları hazılamasına rapmen niye devletin diğer kurumları umursamaz kaldı! Sistem mafyalaşınca olacağı bu! Yıllarca sürünmecede bıraktıkları çağrıyıda aynı yöntemlerle istedikleri gibi halettiler!

 • Alp20 Haziran 2021 15:15

  Borsadaki Kervansaray yatırım holdingin hoteli üzerinden yapılan operasyonda açığa çıkacak mı acaba? Şirket yönetimi ile birlikte Bodrum hotelini kelepire kaptılar. SPK nn uyarılarına rağmen! Sistem hukuk hersey öyle mafyalaşmışki spk nın raporları bile işe yaranadı. Yibede hoteli kaptılar. Borsadaki yatırımcıları iyi üttüler..

 • SAIT20 Haziran 2021 12:05

  HAYIRDIR ..NİYE TUTUKLAMIŞLAR..BİZİM KAÇAKLARI PEK TUTUKLAMAZDI BU EUROPALILAR

 • Mustafa21 Haziran 2021 01:34

  Rüşvetde anlasamamislar

 • Numanunalmis20 Haziran 2021 21:16

  ABD isteyince olur ne kardeş pidenin deliğinden cikartirlar

 • Hacı20 Haziran 2021 12:02

  Bir kez daha görüldü ki Abd bu dünyada Allah'ın kılıcı. Allah gunahkarlari ABD kılıcı ile cezalandırıyor.

 • Temizlik20 Haziran 2021 08:28

  Abd anlaşması çatır çatır yürüyor

 • Mustafa20 Haziran 2021 01:34

  Amerika param nerede Sbk bolustuk

 • Can Dilmener20 Haziran 2021 01:26

  Ben neden tutuklanmadım ? Beni Baran finanse ederdi

 • Tufan20 Haziran 2021 00:57

  Abdye götürülecek ve yine bir reza zarrab filmi izleyeceğiz. Fetöcüler yakalattı bu adamı bizim başımıza saracaklar.

 • Pala20 Haziran 2021 12:04

  2 ermeni kardeşten Rüşveti alıp, kara para aklarken iyiydi. Yakalanınca feto yaptı. Altına sıçan suçu fetoye atıyor

 • Volkan20 Haziran 2021 00:54

  Gizli ses ve görüntü kayıtları delil sayılmıyormuş. Öte yandan tutuklanan kişi üzerinde yakalanan ses ve görüntü kayıtları delil oluyormuş. Cep telefonlarını şöminede yakmadım diyor. Karışık işler.

 • ALİ HAYDAR YEZİDSEVMEZ20 Haziran 2021 00:06

  çekirge bir sıçrar iki sıçrar üçüncüye yakalanır demiş atalalırımız.umarım suçları var ise hak ettiği cezayı alır.fakat ilahi adalet daha da vahimdir.

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU20 Haziran 2021 00:05

  Böyle iş insanı olmaz olsun.adamın her attığı adımdan şahibeler çıkıyor haydi bir tanesini yalan ya diğerleri ateş olmayan yerden duman çıkmaz derlerya  nasıl iş adamı olduğunu her gün olayları deşildikce daha çok deşifre olduğunu görmekteyiz.bakalım daha nelerini göreceğiz.biz istesek tutuklamazlar idi malesef adamı elimizden kaçırmasak idik tüm şifrelerini çözer idik malesef adalet sistemimizin nasıl sıkıntılı olduğnun bir açık örnekleri bunlar.

 • NEREMİZDOĞRU20 Haziran 2021 12:20

  Kardeş adalet sistemi değil adamın kimlerle fotoğrafı, kimlerle ilişkileri ve ortaklığı var bir araştırsan ülkenin, siyasilerin, sistemin komple sıkıntılı olduğunu, milletin göz göre göre sömürüldüğünü, bürokrasi ile ortak hareket ederek bütün işlerin kılıfına uydurulduğunu anlarsın.