E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaSermayesi düşük hisseler için yatırım zamanı---

Sermayesi düşük hisseler için yatırım zamanı

Sermayesi düşük hisseler için yatırım zamanı
15 Eylül 2021 - 14:15 www.borsagundem.com

Delta varyantının ekonomik toparlanma üzerinde oluşturduğu olumsuz etki nedeniyle yatırımcılar bir süredir yüksek sermayeli hisselere kaçtı. Aşırı değer kaybeden hisseler ünlü borsa uzmanı Jeff Mills’e göre yatırım fırsatı oluşturuyor


BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Borsalarda düşük sermayeli şirketler bir sonraki yatırım fırsatını oluşturuyor olabilir. Yatırım danışmanlığı firması Bryn Mawr Trust’ın Baş Yatırım Sorumlusu Jeff Mills CNBC’ye verdiği röportajda borsaların en küçük oyuncular için uygun şartların oluştuğunu söyledi.

Mills röportajında, “Borsaların tüm zamanların en yüksek seviyesine tırmanmasıyla birlikte bütün mesele insanların bakmadıkları yere bakmak haline geldi ve benim düşünceme göre bu bölge şu anda düşük sermayeli hisse senetleri” ifadelerine yer verdi.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre düşük sermayeli şirket hisselerinin yoğunlukta olduğu Russell 2000 Endeksi bu yıl boyunca S&P 500’e oranla daha kötü bir performans gösterdi. Örnek vermek gerekirse Temmuz ayından bu yana S&P 500′ün %4'lük yükselişine kıyasla, Russell 2000 yaklaşık %4 düştü.

Mills konuyla ilgili açıklamalarında, “Yılın başında yatırımcıların düşük sermayeli ve döngüsel ekonomiden faydalanan hisse senetlerine geçtiğini gördünüz. Zira herkes bu yıl ekonomik iyileşmenin gerçekleşmesini bekliyordu. Bana kalırsa delta varyantıyla mücadele gündeme geldikçe ekonomik veriler de yavaşlamaya başladı. Aslına bakılırsa insanların bu yüzden kaçma başladığını ve büyük sermayeli hisselere doluştuğunu düşünüyorum ki şu anda bu ticaret aşırı kalabalıklaşmış bir halde” ifadelerine yer verdi.

Borsa uzmanına göre büyük sermayeli hisselere karşı düşük sermayeli şirketlerin başarısız hisse performansı bu grubun değerlemelerinin de düşmesine neden oldu ve fiyat kazanç oranları S&P 500’e göre son 20 yılın en ucuz seviyesine gitmeye yaklaşıyor.

Mills, “Yıl sonuna doğru ilerlerken ortalama bir geri dönüş ticareti için burada bir fırsat oluştuğunu düşünüyorum” dedi.

Ancak bütün düşük sermayeli şirketler değer yaratmayabilir. Mills düşük ya da büyük sermayeli hangi şirket olursa olsun hisse tercihinde kaliteli hissenin tercih edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Mills, “Kalite dediğimde yüksek serbest nakit akışı getirisini, gerçekleşen bilanço artışını kastediyorum. Geleceğe ilişkin bilanço büyümesi projeksiyonlarını değil. Bu nedenle değer hisseleri ve büyüme hisseleri yönündeki tuzaklara hazırlıklı olmalısınız. Şu anki piyasa söz konusu yönlerden gerçekten de farklılaşıyor” açıklamasında bulundu.

Düşük sermayeli şirketlere bakıldığında Mills hisse kalitesi konusunda Russell 2000 ve S&P 600 arasındaki ayrıma işaret ediyor. Mills, ”S&P 600 borsa yatırım fonu gibi bir fonu tipik bir Russell 2000 yatırımına tercih ederdim ve bunun sebebi kalite nedeniyle olurdu. Bana kalırsa bu fon daha iyi performans göstermeye devam edecek” dedi.

Standard & Poors 600 Borsa Yatırım Fonu (S&P 600) içeriğinde 601 düşük sermayeli hisse senedi bulunduran bir endeks fonu. S&P 600 bu yıl %19 getiri sağlamasına karşın 2032 adet düşük sermayeli hisse senedi içeren Russell 2000 Endeksi ise aynı dönemde sadece %13’lük bir yükseliş yakalayabildi.

Boğa piyasasına aşırı güven borsaları tehlikeye atıyor

 

Bakır fiyatları zayıf dolar etkisiyle yükseldi

 

ABD'de bu yılki felaket bilançosu 100 milyar doları aşacak

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (14)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Kucuk sermeyaci19 Eylül 2021 15:42

  Bende o yuzden cosmo yatirim aldim 3 milyon lotluk kendi

 • Fahri17 Eylül 2021 14:31

  Sanki birileri silkeliyo dokulenlerin toplanması yapiliyo algıya bak yıl sununa nekaldi bilançolar hepsicok çok iyi şimdi bir bilanço dönemi daha geliyo dikkatli olun birilerinin kesin rallisi var ama kim yapacak bol kazançlar..

 • Hamza17 Eylül 2021 08:12

  Sermayesi küçük olanda büyük olanda bizim borsa için anlam ifade etmiyor sadece lot sayısı düşük olanı istedikleri gibi dönderiyorlar

 • Çetin 16 Eylül 2021 16:42

  AMERİKAN BORSASINI BİZİM BORSA GİBİ VERİYORSUNUZ ALDATICI HABER BİZİM BORSA İÇİN BÖYLE BİR HABER YAPAMAZSINIZ ÇÜNKÜ KÜÇÜK YATIRIMCININ KAZANMASINI İSTEMEZSİNİZ

 • acacu16 Eylül 2021 00:50

  Bu söylenen abd için geçerli olabilir ama bist te tam tersine küçükler aşırı fiyatlandı, büyükler yerinde saydı. Eğer bist bir şekilde gidecekse büyük hisseler sayesinde olacaktır. Başka bir bakış açısıyla, zaten büyükler gidemediği için yerimizde sayıyoruz, küçüklerle ancak bu kadar oluyor da denebilir.

 • Tahsin Amcan15 Eylül 2021 23:12

  Düşen dahada düşeceği ihtimal dahilinde olan borsada şu an İçin yatırım yapmam.

 • Ramazan temiz15 Eylül 2021 22:56

  BIST yükselmeden yurtdışı piyasalar ile aşağı düzeltmesine katılrsa o zaman hisseye yatırım yaparım. Şimdilik halka arzlarla idare ediyoruz. Yükselmeden düşmek çok komik oluyor.

 • Temel Mantık analizcisi 15 Eylül 2021 21:42

  İstediğinizi yazın ben almam

 • Yusuf Kurt 🐺 15 Eylül 2021 21:28

  Borsalarda Realizasyon falan olucak deniyor. Küçük sermayeliler can yelesi olamayacağına göre

 • m.a.a15 Eylül 2021 19:44

  Arkadaşlar Risk varsa kazanç var dir

 • Cengiz17 Eylül 2021 08:06

  Risk var ama kazanç bizim borsada sıfır

 • Dusty 15 Eylül 2021 21:22

  Göz göregöre lades olmaz. Neyin var neyin yok kaybedersin Örneği binlerce yatırımcı

 • Saatli Bomba 💣 15 Eylül 2021 19:02

  Sermaye düşükte manipülasyon kuvvetle ihtimaldir. Asla almam

 • Liman Güvenli mi 15 Eylül 2021 18:55

  Borsalarda Riskler artıyor haberi dün bu sitede vardı. Böyle ortamda nasıl hisse alacaksın