E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemSelçuk Bayraktar'dan yeni müjde---

Selçuk Bayraktar'dan yeni müjde

Selçuk Bayraktar'dan yeni müjde
01 Mayıs 2021 - 17:19 www.borsagundem.com

BAYKAR Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, AKINCI eğitimlerinde ilk haftayı 65 sorti uçarak tamamladıklarını açıkladı. Bayraktar'ın paylaşımı sosyal medyada ses getirdi

BAYKAR Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar'ın sabah saatlerinde yaptığı paylaşım sosyal medyada konuşulmaya başladı.

Bayraktar, "AKINCI eğitimlerimizde ilk haftamızı bu gece sahura kadar toplam 65 sorti uçarak tamamladık." ifadelerini kullandı. Selçuk Bayraktar'ın 'Ülkemiz ve insanlık için emek veren, gönül veren, dirsek çürüten, alın teri döken herkesin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü kutlu olsun...' notuyla yaptığı paylaşım sosyal medyada ilgi çekti.

AKINCI VE AKSUNGUR TESTLERİ
Öte yandan Türk SİHA yetenekleri yeni bir aşamaya geçiyor. Başarıyla tamamlanan iki silahlı insansız hava aracı (SİHA) testi, Türk savunma sanayiinin söz konusu alanda yeni bir aşamaya geçmek üzere olduğunu ve yakın gelecekte oyun-değiştirici olacak bir askeri kapasitenin inşa edildiğini gösteriyor.

Zeytin Dalı, Bahar Kalkanı gibi asimetrik düşman unsurlarına karşı icra edilen harekâtlar açısından ağır mühimmat & yüksek faydalı yük kapasiteli SİHA kombinasyonu, hedeflenen sonucun çok daha kısa sürede, daha etkin biçimde alınması anlamına gelecektir.

SİHA’lar insanlı uçaklara kıyasla, savunma ekonomisi için daha az yük oluşturan sistemler. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, sınır ötesi harekâtlarda ve terörle mücadelede, hava-kara görevlerinin bir kısmını SİHA’lara ve yine daha az maliyetli bir çözüm olan Hürkuş-C gibi hafif taarruz uçaklarına tevdi etmesi mümkün.

FAZLA SEÇENEK SAĞLAYACAK
Bu kapasiteyle ilgili üçüncü temel husus, personelin yüksek riskli bölgelerden kaçınmasını sağlamak. 2020’li yıllarda, Akıncı ve Aksungur benzeri platformlar, ağır ve akıllı mühimmat ile Türk siyasi-askeri karar vericilere çok daha fazla seçenek sağlayacak. Bahse konu testlerde dikkat çeken en kritik husus ise kullanılan platform-mühimmat kombinasyonu. Bu çerçevede Baykar tarafından üretilen Akıncı, Roketsan’ın MAM (mini akıllı mühimmat) serisinin son ve en ağır versiyonu olan MAM-T ile başarıyla denendi. Bir başka testte ise Tusaş tarafından üretilen Aksungur, KGK-SİHA-82 bombasını başarıyla kullandı. Bunlar, yakın gelecekte oyun-değiştirici olacak bir askeri kapasitenin inşa edildiğini gösteriyor.

DAHA AĞIR PLATFORM VE MÜHİMMAT NE GETİRECEK?
Suriye, Libya ve en son Karabağ’da Türk SİHA’larının hedeflerine karşı kullandığı temel mühimmatlardan olan Roketsan yapımı MAM-L’yi inceleyelim. Bayraktar TB-2 ve Anka SİHA’ları tarafından kullanılan söz konusu akıllı mühimmat, harp başlığı konfigürasyonları (örneğin, zırhlı platformlara karşı tandem harp başlığı, korunaklı ve kapalı mevzilerdeki hedeflere karşı termobarik harp başlığı vb.) ve hassas güdüm sistemleriyle dikkat çekiyor.

Öte yandan, Bayraktar TB-2 ve Anka gibi sınırlı faydalı yük kapasitesine sahip sınıflar için dizayn edilmesinden ötürü MAM-L, akıllı ateş gücünü, harp başlığı da dahil yaklaşık 22 kg toplam ağırlığa sığdırmak zorunda. Bu durum, ana muharebe tanklarına karşı tam etki göstermek için hedefe yaklaşma açısı ve açık arazideki düşman personeli üzerinde etki yarıçapı gibi hususlarda doğal olarak, kısıtlılıkları da beraberinde getiriyor. MAM-T 94kg toplam ağırlığı, dolayısıyla daha büyük bir harp başlığı ile çok daha yüksek bir ateş gücü anlamına gelecek.

Aksungur’un testlerinde kullandığı KGK-82 serisi ise esasen güdümsüz olan MK-82 bombalarının, kanatlı güdüm kitleri eklenmesiyle (INS ve GPS tabanlı güdüm sistemleri), 10 metrenin altında vuruş hassasiyeti olan “akıllı bombalara” dönüştürülmesine dayanıyor. Anglo-Amerikan askeri literatüründe “Joint Direct Attack Munition” (JDAM/Müşterek Doğrudan Taarruz Mühimmatı) olarak adlandırılan söz konusu kabiliyet, Türkiye’de de başarılı bir modernizasyon ile takip edildi. 340 kg ağırlığındaki KGK-SİHA-82 de, anladığımız kadarıyla, sözü edilen ailenin, insansız platformlar için sertifiye edilmiş varyantı.

HAREKÂT TASARISI VE SAVUNMA EKONOMİSİ BOYUTLARI
Öncelikle, harekât tasarısı (CONOPS / concept of operations) imkânlarından başlayalım. Örneğin, MAM-T, düşman ana muharebe tankları gibi zırhlı kara araçları arasında en üst segmentte yer alan platformların imhasında çok daha büyük bir başarı potansiyeli taşıyacak. İkinci temel husus savunma ekonomisiyle ilgili. Mevcut koşullarda F-35 5. nesil savaş uçağının bir saatlik operasyonel uçuş maliyetinin 36 bin ile 44 bin ABD doları arasında değiştiği düşünülüyor. Açıkçası daha kötümser tahminler de var. Türk Hava Kuvvetleri envanterinin büyük kısmını teşkil eden 4. nesil F-16’lar bu kadar pahalı platformlar olmasa da yine de tek bir platformun bir saat görevi için binlerce dolarlık yüksek bir maliyetten söz ediyoruz.

SİHA’lar ise insanlı uçaklara kıyasla, savunma ekonomisi için daha az yük oluşturan sistemler. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, sınır ötesi harekâtlarda ve terörle mücadelede, hava-kara görevlerinin bir kısmını SİHA’lara ve yine daha az maliyetli bir çözüm olan Hürkuş-C gibi hafif taarruz uçaklarına tevdi etmesi mümkün. Tam da bu noktada, ATAK-2 ağır taarruz helikopterinin 2020’lerin ortasında envantere girmeye başlayacak.

Elbette üçüncü temel husus, personelin yüksek riskli bölgelerden kaçınmasını sağlamak. Suriye’de son on yıldır Ürdün’den Rusya’ya kadar birçok aktörün yaşadığı deneyim, bu tip harp sahalarının pilotlar ve muharebe arama kurtarma çalışmaları için ne kadar riskli olduğunu ortaya koydu. Türkiye ise söz konusu riskli bölgelerde ağırlıklı olarak SİHA’lar ile uçmayı tercih etti. 2020’li yıllarda, Akıncı ve Aksungur benzeri platformlar, ağır ve akıllı mühimmat ile Türk siyasi-askeri karar vericilere çok daha fazla seçenek sağlayacaktır.

TÜRKİYE’NİN SİHA GELECEĞİ
Son olarak, elbette Akıncı ve Aksungur gibi sistemlerin MAM-L ve KGK-SİHA-82 testlerinden çok daha fazlasını ifade edeceğinin de altını çiziliyor. Söz gelimi, Aksungur’un deniz karakol ve denizaltı harbi konseptlerine uygun faydalı yük konfigürasyonları (örneğin sonobuoy ve manyetik anomali algılayıcıları) için alternatifler sunacak.

Türk Deniz Kuvvetleri ve Türkiye’nin savunma ihracatı açısından çok cazip seçenekler sunabilir. Benzer şekilde Akıncı’nın SOM seyir füzesi taşıma kapasitesi, sistemi, yüksek değerli hedefler karşısında “derin darbe” (deep strike) yeteneğiyle donatabilecek potansiyele sahip.

Selçuk Bayraktar duyurdu: Tam bugün tarih yazıldı!

Bayraktar'dan F-35 açıklaması

Fas’tan 70 milyon dolar değerinde Bayraktar TB2 siparişi

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (37)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Miraç yağızhan03 Mayıs 2021 15:34

  Türkiye Cumhuriyeti devleti için vatanı milleti için çalışan mücadele eden üreten her bir devlet görevlisi mühendis veya işçilerden Rabbim razı olsun güç kuvvet versin inşallah

 • Ali Çakmak03 Mayıs 2021 08:59

  ALLAH yar ve yardıcınız olsun durmak yok yola devam hedefiniz kızılelma inşallah

 • Şefika 03 Mayıs 2021 05:26

  Allah razı olsun.Rabbim sayılarınızı artırsın inşallah.

 • Atakan02 Mayıs 2021 22:49

  Allah kolaylık versin böyle genç beyinlere ihtiyacımız var Allah yardımcın olsun kardeşim

 • TARKUT TARKAN02 Mayıs 2021 18:29

  ALLAH senin gibilerin sayılarını çoğalsın.teröristleri destekleyen ve onlarla işbirliği yapanları da bildiği gibi yapsın.AMİN............Arkadaş SİHA ve TİKA güzel artık şu bunların süpersonikleri ile insansız süpersonik 5-6 nesil uçaklar yapar isen bu millet seni daha da unutmaz.

 • İbrahim Emür 02 Mayıs 2021 13:20

  Allah yardımcınız olsun inşallah daha büyük başarılı işleri yapmanızı dilerim. Türk milleti olarak gurur duyuyorum

 • Serkan ilkeli.02 Mayıs 2021 09:33

  Ne kadar sevinsek ve gurur duyduk az.Ama üzüntümü de burada belirtmeden geçemeyeceğim; Ben bir yaşlı elektronik mühendisiyim.Ne var ki,ellerine su bile dökemeyeceğim iki bilim insanından birisi ABD ye gitti.Hani şu insandan daha iyi hisseden deriyi yapan. U.B. Bir de Sayın Haluk Bayraktar'ın çağırıp görüştüğü ama maddi olmayan küçük bir anlaşmazlık yaşayan hayatımda görebileceğim en muhteşem yazılımcı ve elektronikçi Erol İlhan...İnanılmaz ürünler geliştiriyor.Girdiği yeri zengin ediyor.İşte diyorum ki,bu çocuğu kaçırmayın bari. Onun üstesinden gelemeyeceği hiçbir şey yok.

 • ZEYREK ZEMHERİ02 Mayıs 2021 18:30

  Kemal kılıçtaroğlu da bunun alay ediyor idi .adam dünyanın en iyi  siha ve tiha sını yaptı adam hala utanmadan milletin karşısına çıkıyor.

 • Nedim02 Mayıs 2021 06:32

  Allah her başarınızı işinizi mübarek kılsın!  Türkiye nin dev firmalarının yapamadığını  yaptınız!  Bu arada  Fırat  Kalkanı, Zeytin  Dalı,  Bahar Kalkanı  Karabağ zaferi gibi  zafer ve müjdeleri görmek yerine  ille de  Süleyman Şah Türbesinin yerinden alınıp  Türkiye ye getirilmesini hezimet olarak görüp mütemadıyen  bu konuyu sanki bir felaket olarak ima eden  zerzevat aslında  Türk milletine  ve Türk Silahlı kuvvetlerine olan kinini açıkça göstermiş  oluyor.  Bunun siyasetle değil ancak pis bir zihniyetle ilgisi olabilir  ki bu da  tam bir münafık zihniyetidir.  Hiç bu kadar düşmanlığını açık  eden kahpe bir zihniyet  bu derece kendini  belli etmemişti.  Kendini bu kadar belli ettiği halde  bu kadar ahmağın peşine takılması da ayrı bir konu!   

 • Helal olsun02 Mayıs 2021 03:42

  Gurur duyuyoruz, göğsümüzü kabartıyorsunuz, Allah yardımcınız olsun

 • Hasan Basri ŞAHİN 02 Mayıs 2021 03:41

  Yolu açık olsun ondan daha çok şeyler bekliyor bu ülke.

 • Gtws02 Mayıs 2021 02:24

  Allah Selçuk Bayraktar ve onun gibileri çoğaltım. Yollarını hep açık etsin. Millet onlara minnettardır.

 • EMEKLİ ASKER01 Mayıs 2021 23:36

  ALLH YOLUNUZU AÇIK ETSİN.

 • AhmetK02 Mayıs 2021 10:58

  O nasıl Allah yazmaktır ya, tek harften mı tasarruf yaptın. Ayıptır ayıp rezıl insan

 • Ky01 Mayıs 2021 21:23

  Elinize sağlık Allah yardımcınız olsun.Daha niceleri gelir inşallah.

 • emekci01 Mayıs 2021 20:29

  afedersin GAZ çıkarsa karadenizde, açılış töreni yaparlardı. teknoloji üretince kimse haber yapmıyor. damatlar arasında bile torpil var

 • Bir yorum02 Mayıs 2021 12:29

  Bunlarda bu aşağıdaki ve yukarıdaki  tipte  kafa içinde  beyin olarak ne var acaba!  Beyin olmadığı kesin de ya saman ya tezek  olsa gerek.

 • Cengiz01 Mayıs 2021 22:00

  aya gidelim, gaz çıkaralım, patates soğan dağıtıp, tanzim mağazalarında domates satalım. hülooğğğ

 • İbrahim özey01 Mayıs 2021 20:08

  Serok agapyon sen işine bak senin gibi zihniyet li insanlar bu Türkiye yi geri adım attırırken başımıza gelen en iyi ve cesur insan ..RECEP TAYYİP ERDOĞAN .. başımızda olduğu sürece değil Amerika ve diğer Avrupa ve İsrail gibi ülkeler arkamızda gelir biz her zaman önce oluruz

 • Enişte 02 Mayıs 2021 21:14

  Bazı arkadaşlarda üzülerek söylüyorum Haşlak fındık kadar beyin yok . Damat kelimesinden okadar zevk alıyosanız bilin ki sizine birgün damadınız olcak with out brain chp liler bu ülkenin en büyük sorunudur

 • Sedat b01 Mayıs 2021 19:16

  Allah yardimciniz olsun hukumetinde saldiri icerden ve disardan

 • Eşit yaklaşım01 Mayıs 2021 19:08

  Bu alanda başka firmaları da görmek isterim..

 • Bir yorum02 Mayıs 2021 10:49

  Çamur atacak ya  pis aklı ile!  2007 lerde 5 firmaya destek verildi;  Yapamaaaadılar,  Beceremeeeediler!  Anladın mı koca kafa onlar da senin gibi mal çıktı!  Çürük çıktı!

 • Mustafa01 Mayıs 2021 22:01

  Varda onlara milyonlarca devlet desteği yok damada var 3-4 tane var hatta

 • Cego 01 Mayıs 2021 18:33

  Bırakın bu işleri

 • Enişte 02 Mayıs 2021 21:16

  Varsa beyinin sende yap sende teşvik al öyle teşvikler le olsaydı ülkenin sorunlarını teşvik vererek çözerdik demi düşünmeden refleksleriyle konuşan arkadaşlar

 • Ky01 Mayıs 2021 21:25

  Zoruna gitmiş.Sen daha iyisini yaptında da elini tutan mı oldu.Niye bıraksınlar bu işleri

 • Dr abbas01 Mayıs 2021 19:03

  Zoruna  mi  gitti

 • serok agopyan01 Mayıs 2021 18:08

  türkiye iha ve siha üretiminden vazgeçmelidir.bu işi  amerikalılar ve israillilere bırakmalıyız.

 • Tuncer Dincer02 Mayıs 2021 15:04

  Zamanında İsrail sihalari bize bilgiyi 24 saat sonra verdi.30 ASKERIMIZ KARAKOLDA SEHIT DUSTU. SEN ENIYISI GIT ISRAHILDE YASA ORANI ELINI AYAGINI OP VE BOYLE SEYLERDE YAZI YAZMA.

 • Gökhan01 Mayıs 2021 21:35

  Proplem ne serok açıkla biz de anlayalım.Aydınlat bizi neden abd israilden alalım.Verdiler de almadık mı istedik vermediler biz yaptık.Burda proplem nedir?

 • İbrahim01 Mayıs 2021 20:09

  Senin gibi İsrailli ancak konuşur icraat yapamaz zoruna gitti sanırım elinizde patladı dimi siha ve İHA lariniz

 • Kadir01 Mayıs 2021 19:31

  Adamın adı  bile Ermeni 

 • izzet baş01 Mayıs 2021 18:51

  Serok   Agopyan sana  ne yapmamız gerektiğini soran var mı da  kendi kendine  böyle boş işlerle uğraşıyorsun.. Bunu ancak özürlüysen kabul edilebilir.  Dengeli insanın düşünebileceği şeyler değil...

 • Fatih 01 Mayıs 2021 17:44

  Allah yolunuzu açık etsin inşallah emeği geçen herkese teşekkürler 🇹🇷 🇹🇷 🇹🇷 🙏🙏🙏👍👍👍

 • Yorum01 Mayıs 2021 17:30

  Bu adam gerçekten adam gibi adam

 • Mahsun02 Mayıs 2021 14:30

  Ebu cehilerde ebu leheplerde bitmez bunlar bizim gurur kaynağımız allah bu kardeşimizin yolunu açık etsin inşallah