E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemSelçuk Bayraktar: En büyük sermaye insan---

Selçuk Bayraktar: En büyük sermaye insan

Selçuk Bayraktar: En büyük sermaye insan
04 Eylül 2021 - 19:50 www.borsagundem.com

Selçuk Bayraktar, teknolojide en büyük sermayenin insan olduğunu belirterek, "Dev fabrikalar, dev araziler büyük sermaye değil. İnsanın fikri, donanımı, hayalleri en büyük değer yaşadığımız bilgi çağında. Genç yaşta insanların başarı şansı artıyor" dedi.

TÜBİTAK tarafından düzenlenen ’Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda bu yıl üniversite öğrencilerinin yanı sıra ilk defa lise öğrencileri de yarıştı. Kocaeli'nin Körfez ilçesinde bulunan Körfez Yarış Pistinde yapılan Uluslararası .yarışlar, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ile çok sayıda vatandaş izledi. Yarışlarda üniversite ve lise öğrencileri kıyasıya mücadele etti. Üniversite ve lise kategorilerindeki yarışlar yarın son bulacak.

'Geleceğimiz ve ülkemizin elektrikli araçlarını tasarlayacaklar'

Bu yıl yapılan yarışların iddialı olduğunu söyleyen Selçuk Bayraktar, "TEKNOFEST her yıl bir rüzgar gibi bir mevsim gibi gelip tüm atmosferi değiştiriyor. 1 yıldır hazırlanıyordu gençlerimiz. İlk defa liseler yarışıyor. Onlar da ayrı bir renk katıyor. Bu yıl iddialı yarışmalardan bir tanesi. Burada elektrikli bir araç tasarlamanız gerekiyor.

İşin içine girenler ne kadar zor ve teknik bir konu olduğunu yapanlar biliyor. Dünyada en önemli dönüşüm elektrikli ve akıllı araçlar. Geleceğimiz ve ülkemizin elektrikli araçlarını tasarlayacaklar. Gençler bir yandan buna hazırlanmış oluyorlar. 35 alanda farklı yarışmamız var. 200 bin öğrenci başvuruyor. Bio teknolojiden, sağlık, yapay zeka, çevre teknolojilerinden elektrikli arabalardan İHA'lara kadar yarışma platformu TEKNOFEST" dedi.

En büyük ödül...

Türkiye’nin en büyük ödüllü yarışması olduğunu belirten Bayraktar, "Ülkemiz sadece SİHA, İHA'lar da değil diğer tüm teknolojik alanlarda dünyada liderlik yapacak en ileri düzeyde teknolojik ürünler yaparak geliştirsin ve bayrağımızı yukarılara çeksin. Dünyada bakıyorsunuz bugün en dev teknoloji şirketlerinin bile hepsinin temelinde ufacık garaj girişimleri olduğunu görüyorsunuz.

Buradaki en büyük sermaye insan. Dev fabrikalar, dev araziler büyük sermaye değil. İnsanın fikri, donanımı, hayalleri en büyük değer yaşadığımız bilgi çağında. Genç yaşta insanların başarı şansı artıyor. 7 milyon liralık bu yarışmalarda malzeme ve teknik destek veriliyor. 5 milyon da yarışmaların ödülü var. Türkiye'nin en büyük ödüllü yarışması TEKNOFEST ama en büyük ödül o değil. Toplumun bu gençlerin yaptığı işleri görüp, ’Aferin evladım. Sen bu işlerin en iyisini yapacaksın ve ülkemizi en iyi yere getireceksin’ demesi en büyük ödül" diye konuştu.

Lise kategorisi de başladı

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ise yarışmalara liselilerin isteği üzerine yeni bir kategori başlattıklarını söyleyerek, "Bu yıl 17’ncisini gerçekleştirdiğimiz alternatif araçlardaki heyecanımız devam ediyor. Bu yıl ilk kez lise kategorisinde gençlerimiz var. Lise kategorisini biz oluşturmadık. Kendileri bize gelip ’Neden üniversite öğrencilerine yönelik yapılıyor ve neden lise yaş grubunda olmasın?’ demeleri üzerine haklı bulduk ve bu yıl lise kategorisini başlattık.

Bu yıl 22 farklı ilimizden 36 aracımız lisede yarışıyor. 65 adet üniversite kategorisinde 30 farklı ilden toplamda 210 başvuru vardı ve 100'ün üzerinde takım yarış hakkını elde etti. Elektrikli araç yarışları bugün için bakıldığında artık zorunluluk. Ülkemizin geleceğinde bizim en önemli dönüştürücü gücümüz insan kaynağımız. Bu insan kaynağımız biz teknolojiyi kullanan değil teknolojiyi üreten, geliştiren en önemlisi tasarlayan bireyler olmak istediklerini söylüyorlar. Bu gençlerimiz takım halinde farklı üniversitelerden gelen gençler, milli teknolojiyi geliştiren ve neferi olmaya hazır olduklarını söylüyorlar. Bizler de onları destekliyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dünya harp tarihini baştan yazıyoruz

 

Yatırımda fon seçeneği

 

Yatırımcılar kripto para için yasa bekliyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • muck05 Eylül 2021 22:02

  Ne kadar yazık. İnsanalr tablet, bilgisayar internet ile çok farklı hobilere ve araştırmalara ulaşabiliyor. Ama malesef çoğu öğrencimizde yok ... 2021 yılında dunya gençleri, çocukları ile yarışacak bir toplum, hala saçma sapn aynı baskı kitaplarla yılların boşa gitmesi, saçma sapan sınav sistemleri ile elenip vasıfsız işçi olması çok kötü. düşünsenize, 18 yıl oku, universite bitir, askerlık yap yaş 30 olmuş, vasıfsız ve tecrübesiz bir bireysin. Kim suçlu ? tabiki hukumet ve eğitim sistemi. Amanyada 20 yaşında muhendisler, doktorlar, eğitmenler, vb. oluyor Türkiyede 35 yaşına gelip atanma yasal oalrak son bulan yıllarca okumuş, kpss ders çalışmış bilgi birikimi yuksek bireyler hizmet sektorunde, hizmetka roluyor. Zaten Seçimlerde bu yuzden Z kuşağı değiştirecek. sistem ve gidişat abla ve abileri gibi olsun istemiyor. ŞOW YAPMIŞ. Bu açıklamasına katılmadım.

 • Mucise Reis ;)05 Eylül 2021 12:06

  Günaydın diyoruz. İnsan olmadan hiç bişe olmaz. İnsan var, ama insanı üretime sokamayan yönetimler de var. Sen 18 yaşında bir genci, bizim yazılım firmasına al, isterse ilk okul mezunu olsun, okulda 4 yılda aldı denen eğitimi, 2 senede alır ve çatır çatır yazılım yazmaya, kod yazmaya başlar. İnsan çok önemli. Her insan nasıl yetişirde öyle başarılı olur. sadece 18 yıl oku kpss gir sonra sözleşmeli insanöğretmen ol diyen sistem zozuk insan harcayan sistemdir. Yani malesef pozuk para gibi gençler harcayan, babalarının emekli maaşındna harçlık almaya teşvik eden sistem var. Ülkemiz ekonomi progrmaı yanlış yüzde 40 hizmet. Hoş geldin, buyrun, ne arzu edersiniz, yine bekleriz gibi saçma meslekelrle ülke büyümez. Print.. " Hello Word" bunu dahi bilmeyen öğrenciler 2021 de çok üzücü : ( 

 • TARKUT TARKAN05 Eylül 2021 11:52

  ben isterdim ki hergün tv ler de muhalefetin cumhurbaşkanı adayı mahsun mu , ekrem mi  kemal mi, meral mi olacak bunların yerine onlardanda bu türlü proje ve vizyonlarının proğramlarının olmasını bekler iken bizlerede duyurmalarını ister idim.abd bunları neden destekliyor iktidara getirip bu projeleri bitirmek içindir.

 • AHMET ÖZBİR04 Eylül 2021 22:00

  TÜRK Devleti'nin "EN BÜYÜK SERMAYESİ" senin gibi VATANA AŞIK gençlerdir. Vatana gıcık olanlar ise VATANA ZULDÜR. Sağolun, varolun, daima DÜŞMANI İMHA EDECEK SİLAH İMAL EDİN.