E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemSel bölgeleri için mücbir sebep hali ilan edildi---

Sel bölgeleri için mücbir sebep hali ilan edildi

Sel bölgeleri için mücbir sebep hali ilan edildi
13 Ağustos 2021 - 22:46 www.borsagundem.com

Hazine ve Maliye Bakanlığı sel bölgeleri için 'mücbir sebep hali' ilan etti

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Kastamonu, Sinop ve Bartın’da meydana gelen selden etkilenen yerler için "mücbir sebep hali" ilan edildi. Buna göre, her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresi uzatıldı.

Gelir İdaresi Başkanlığından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"11.08.2021 tarihinde Kastamonu ili Abana, Azdavay, Bozkurt, Çatalzeytin, Devrekani, İnebolu, Küre, Pınarbaşı ve Şenpazar ilçeleri, Sinop ili Merkez, Ayancık, Türkeli, Gerze, Boyabat ve Erfelek ilçeleri ile Bartın ili Ulus ilçesinde meydana gelen sele ilişkin olarak, Bakanlığımız tarafından, söz konusu ilçelerde mücbir sebep hali ilan edilmesi uygun bulunmuştur.

Bu kapsamda, söz konusu yerlerde sel tarihi itibarıyla mükellefiyet kaydı bulunan mükelleflerin, bu mükellefiyetleri nedeniyle vergi kanunlarının uygulanması bakımından sel tarihi olan 11.08.2021 ila 31.12.2021 (bu tarihler dâhil) tarihleri arasında mücbir sebep halinde olduğu kabul edilmiştir.

Mücbir sebep hali süresince;

- Verilmesi gereken vergi beyannameleri ve bildirimlerinin verilme süreleri,

- Bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri,

- Sel tarihinden önce tahakkuk etmiş, ödeme süresi mücbir sebep hali ilan edilen süreye rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresi,

- Sel tarihinden önce ikmalen, re'sen veya idarece tarh edilen ve vadesi mücbir sebep halinin başladığı tarihten sonrasına rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresi uzatılmıştır.

Buna göre, mücbir sebep halinin geçerli olduğu dönemde verilmesi gereken beyanname ve bildirimler 17.01.2022 Pazartesi günü sonuna kadar verilebilecek, bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergiler ile yukarıda ifade edilen diğer vergi, ceza ve gecikme faizleri 31.01.2022 Pazartesi günü sonuna kadar ödenebilecektir.

Bununla birlikte söz konusu yerlerde bulunan mükellefler tarafından, mücbir sebep hali süresi içerisinde verilmesi gereken 2021 yılı 2 nci ve 3 üncü geçici vergi beyannameleri verilmeyecektir.

Ayrıca bu yerlerde bulunan vergi mükelleflerinin vergi borçları 15.02.2022 Salı günü sonuna kadar başvuru yapmaları ve gerekli şartları da taşımaları kaydıyla faiz alınmaksızın 24 aya kadar taksitlendirilecektir."

Karadeniz'de 2 ilimizden daha kötü haber

 

Koca duyurdu: Sel felaketinde can kaybı 38'e yükseldi

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ali14 Ağustos 2021 15:53

  Cahil eğitisiz kimse degildir.bilmedigini bildigini zanneden kimsedir.herseyolog ların kol gezdiği ülkemizde bu kimseler yüzünden canlar gidiyor.

 • Psiko14 Ağustos 2021 08:30

  4 gündür sular yok.beceriksiz belediye başkanları reisinize yalakalık yapacağınıza adam gibi çalışın.

 • vatandaş14 Ağustos 2021 08:25

  mücbir sebep değil ,akılsızlığın sebebi dere yatağına şehir kuranların ve kuduranların ,suçudur bu ,mücbirin ne suçu var mücbir sadece bir kelime

 • Mucise Reis ; (14 Ağustos 2021 08:11

  Ya aslında, böyle afet ilanlarında kanuna göre, hiç vergi alınmamaı var diye okumuştum çok eskiden. Devlet  x yıl kadar  sıfır vergi alır, diye biliyorum. kanun ve maddesi bilmiyorum. Değiştimi AKP zamanınd aonuda bilmiyorum. Ama hiç uygulanmadı böyle bişe. Hukukcular  varsa yazabilir. Tv ler zaten krediyi almışlar, kredi aldıkları yere hizmet ediyor. Tv çalışanları kadınalr bile İstanbul anlaşması diyemedi korkudan kovulcam diye. Tv kalmadı. Mİllet 15 temmuzdaki gibi umarız seçimlerde hakları için adım atmaz. Ben gidişati gerçekten iyi görmemeye başladım. İhmal var diyen FETOCU, MİLELT İTTİFAKI, BÖLÜCÜ, TERÖRSİT OLUYOR.  Adam gibi işini yapmayan 1 kişi adli işlem yapılmıyor. Bu iş nereye gidecek ?. Böyle devlet yönetimi Türkiye modelinde yoktu. Başkanlık mı bu modele itti bizleri ? . konuşmak , haber yamak bile rtükce engelleniyor. Milletin hakkınıda millet savunmasın mı ?

 • Hoca14 Ağustos 2021 07:49

  Bunlar daha iyi günler

 • Hehe13 Ağustos 2021 23:41

  Kiskanc avrupali almanya halkina destek yagdirir bizimkiler ya suruyeliler ya afrikalilara hibe eder bu milletede erteleme kredi nedir buyaaa bu kadar mi degersisiz bir suruyeli multeci etmedi yillardi bu millet

 • Erol g.13 Ağustos 2021 23:24

  SELLER TUSUNAMİYE DÖNÜŞEREK YERLESİM YERLERİNE YAYILMIŞ