E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemŞehirler arası ve toplu taşımada sınırlama kaldırıldı---

Şehirler arası ve toplu taşımada sınırlama kaldırıldı

Şehirler arası ve toplu taşımada sınırlama kaldırıldı
01 Haziran 2020 - 19:23 www.borsagundem.com

İçişleri Bakanlığı, Kovid-19 salgını tedbirleri kapsamında uygulanan toplu taşıma ve şehirler arası yolcu taşımacılığındaki kapasitenin yarısı kadar yolcu taşıma sınırlamasını kaldırdı.

İçişleri Bakanlığı, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında uygulanan toplu taşıma ve şehirler arası yolcu taşımacılığındaki kapasitenin yarısı kadar yolcu taşıma sınırlamasını kaldırdı. Bakanlık, 81 il valiliği ile Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı'na konu hakkında yeni bir genelge gönderdi.

'Şehiriçi ve Şahirlerarası Yolcu Taşımacılığı' konulu genelgeye göre şehir içi çalışan toplu taşıma araçlarında ve personel servislerinde araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50'si oranında yolcu kabul edileceği yönündeki talimatın yürürlükten kaldırılmasına karar verildi.

İçişleri Bakanlığı genelgesinde, toplu taşımadaki oturma düzeni için yüzde 50 kapasite kullanımı zorunluluğu kaldırılırken araçların cinsine ve yoğunluğuna göre ayakta ne kadar yolcu alacaklarına ilişkin karar il ve ilçe hıfzıssıhha kurullarına bırakıldı.

İçişleri Bakanlığı genelgesinde konu hakkında şu ifadeler yer aldı:

a) İlgi (a) Genelgemiz ile tüm şehir içi çalışan toplu taşıma araçlarında ve personel servislerinde araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si oranında yolcu kabul edileceği yönündeki talimatımızın yürürlükten kaldırılması,

b) Şehiriçi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığında uygulamanın Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından hazırlanan ekte gönderilen rehberler doğrultusunda gerçekleştirilmesi,

c) Ek­1'deki Kent İçi Ulaşım Araçları (Minibüsler, Dolmuşlar, Halk Otobüsleri, Belediye Otobüsleri ve Diğerleri) ile İlgili Alınması Gereken Önlemlerin “14.2­Yolcular İçin Alınması Gereken Önlemler” başlıklı kısmının 4 üncü fıkrasının "Araçlara koltuk sayısı kadar müşteri alınabilir, ayakta yolcu alınmamalıdır. Karşılıklı dörtlü koltukların iki koltuğu kullanılmalı, yüz yüze gelinmeyecek şekilde çapraz olarak oturulmalıdır. Farklı özelliği veya niteliği olan diğer araçlarda oturma kuralları ve sosyal mesafeye göre düzenleme yapılmalıdır.” hükmünün uygulanması kapsamında madde metnindeki “Farklı özelliği veya niteliği olan diğer araçlarda oturma kuralları ve sosyal mesafeye göre düzenleme yapılmalıdır.” istisnasına ilişkin uygulamanın ise il/ilçelerdeki toplu taşıma hatlarının niteliği (metro, metrobüs, tramvay vb.), toplu taşıma için kullanılan araçlarının niteliği (ayakta ve oturarak yolcu taşıma kapasiteleri), ayakta yolcu taşımaya uygun araçların toplam taşımadaki oranı ve benzeri hususlar göz önünde bulundurularak ayakta yolcu taşınıp taşınamayacağı, ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu taşıma araçlarında (metro, metrobüs, körüklü otobüs vb.) güvenli mesafe kurallarına uymak koşulu hangi oranda/sayıda ayakta yolcu alınabileceğinin İl ve İlçe Hıfzıssıhha Kurullarınca alınacak kararlar ve konulacak kurallar doğrultusunda belirlenmesi

hususlarına ilişkin Vali/Kaymakamlarca Umumi Hıfzıssıhha Kanununu 27. ve 72. maddeleri uyarınca gerekli kararların ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzısıhha Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195'inci maddesi kapsamında adli işlemlerin başlatılması hususunda bilgi ve gereğini önemle arz ve rica ederim. 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Çiçek Abbas 02 Haziran 2020 00:37

  Yakında ayakta yolcuda alırlar 😀

 • olsam01 Haziran 2020 22:58

  ben olsam %50 de bırakırdım hala günlük vaka yüksek istanbul için özellikle

 • AFet01 Haziran 2020 22:10

  BU ÜLKE İKİLEMLERLE DOLU BÖYLE GARİP İNSANLARI GARİP YÖNETİMİYLE GELİP GEÇİYOR

 • Kamil01 Haziran 2020 21:17

  Sosyal mesafeyi koruyun derler , korumayana yol verirler. İnşallah boşalan yataklar dolmaz :(  :( 

 • istanbullu 01 Haziran 2020 20:51

  Dünyanın en güçlü devleti türkiye bunu herkes gördü tüm dünyaya yardım ettik . dünyanın umudu türkiye , her alanda artık lilder konumdayız . bayraktar aselsan , istibarat , doktarlarımız, iha , siha bunlardan bazıları diğerlerini aklına gelen arkadaşlarımız yazsınlar.

 • Salak01 Haziran 2020 20:09

  Bu ne tas bu ne hamam hani sosyal mesafe

 • Haramzadeler01 Haziran 2020 20:24

  Seni beni düşünen yok ki varsa yoksa cepleri

 • b. kemancı01 Haziran 2020 19:54

  evet her kararınız  yanlış idi  şükür yanlıştan döndünüz   şimdi  bozduğunuz fiatlarla ilgilenin 40 tl düşşün fiatlar eskisi gibi mazot baya düştü çünkü .

 • Tatildilencisi01 Haziran 2020 19:35

  Tasiyin bakalim yine büyük bas hayvan gibi milleti Kelle koltukta ...