E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemSedat Peker hakkında tutuklama kararı çıkarıldı---

Sedat Peker hakkında tutuklama kararı çıkarıldı

Sedat Peker hakkında tutuklama kararı çıkarıldı
18 Ekim 2021 - 13:19 www.borsagundem.com

Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi, elebaşılığını Sedat Peker'in yaptığı suç örgütüne yönelik 92 şüpheli hakkında hazırlanan iddianameyi kabul etti. Mahkeme, iddianamede firari sanık Peker hakkında yokluğunda tutuklama kararı çıkarılmasına hükmetti.

Sedat Peker'in elebaşı olduğu suç örgütüne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, hakkında yakalama kararı bulunan Peker'in de aralarında bulunduğu 26'sı tutuklu 92 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, gönderildiği ağır ceza mahkemesince kabul edildi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca, elebaşılığını Sedat Peker'in yaptığı suç örgütüne yönelik "tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirme", "suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurma ve yönetme", "suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgüte üye olma", "var olan suç örgütünün korkutucu gücünden faydalanarak silahla yağma suçuna azmettirme", "tefecilik", "silahla kasten yaralama" suçlarından yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianame gönderildiği mahkemece değerlendirildi.

İddianamenin kabulüne karar veren Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi, hazırladığı tensip zaptında 26 sanığın tutukluk halinin devamına karar verdi.

Mahkeme, iddianamede suç örgütü lideri olarak değerlendirilen firari sanık Sedat Peker ile şoförü U.Y. hakkında yokluğunda tutuklama kararı çıkarılmasına hükmetti.

Mahkeme, davanın ilk duruşmasının 29 Aralık'ta yapılmasını kararlaştırdı.

İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca, elebaşılığını Sedat Peker'in yaptığı suç örgütüne yönelik yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, 30 kişi mağdur, Çekmeköy'de 31 Ağustos 2017'de silahlı saldırı sonucu öldürülen Cahit Çetin ise maktul olarak yer alıyor.

İddianamede, 26'sı tutuklu 92 şüpheliden Sedat Peker'in örgüt lideri, 9 şüphelinin örgüt yöneticisi, 82 şüphelinin bir kısmının örgüt üyesi, bir kısmının da örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişiler olduğu belirtiliyor.

İddianamede, suç örgütü lideri Sedat Peker'in Çekmeköy'de 31 Ağustos 2017'de Cahit Çetin'in silahlı saldırı sonucu ölümüne ilişkin "tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması isteniyor.

Sedat Peker'in ayrıca 19 ayrı eylemde birçok müştekiye karşı "var olan suç örgütünün korkutucu gücünden faydalanarak silahla yağma suçuna azmettirme" suçundan 250 yıldan 360 yıla kadar, "suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurma ve yönetme" suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar, 3 mağdura yönelik "tefecilik" suçundan 6 yıldan 18 yıla, 2 kişiye karşı silahla kasten yaralama" suçundan da 1 yıl 8 aydan 4 yıl 2 aya kadar olmak üzere toplamda 262 yıl 8 aydan, 392 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

İddianamede, örgüt yöneticisi 9 şüphelinin "suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurma ve yönetme" suçundan 5'er yıldan 10'ar yıla kadar, örgüt üyesi 46 şüphelinin "suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgüte üye olma" suçundan 2 yıl 6'şar aydan 6'şar yıla kadar hapsi istenen iddianamede, 22 şüphelinin de "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme" suçundan 2'şer yıldan 4'er yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Diğer şüphelilerin de çeşitli suçlardan cezalandırılması talep ediliyor.

Öte yandan iddianamede örgüt yöneticisi, üyesi ve örgüt adına suç işleyen şüphelilerin, ayrıca "kasten öldürmeye azmettirme", "var olan suç örgütünün korkutucu gücünden faydalanarak silahla yağma suçuna azmettirme", "tefecilik" ve "silahla kasten yaralama" suçlarından da değişik oranlarda hapisle cezalandırılmaları öngörülüyor.

Peker soruşturmasında yeni gelişme

 

Sedat Peker’e Erkam Yıldırım davası

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ase5319 Ekim 2021 01:01

  adamda amma dezenformasyon yaptı ama. hele zavallı mehmet abiyi bile ithalat ihracat yapan buyuk bi iş adamı olarak tanıtması bitirdi beni. yarım doğruya 50tane yalan katıp anlatmakta mahir kendisi

 • TAMİZ KARTALGÖZ18 Ekim 2021 22:31

  muhalefette bundan medet umuyor ise vay o muhalefeten haline vay.........

 • Mucise Reis ;)18 Ekim 2021 18:21

  Hep aynı olaylar. önce ortak menfaatlerde elele+kolkola ... sonra öküz ölünce, ortaklık bozuluyor, devlet gücünü elinde bulunduran karşıdakını resmi ve devlet imkanları ile kötü kral ilan ediyor :D ... ama aynı tastan çorba içtiklerini kitaplardan değil, tv ler, açıklamalar, videolar, gazeteler, bir kaç yıllık arşiv haberlerden biliyoruz. :D 1950 yılı gibi uydurulan bir geçmiş yok. Örnek, Adanan oktar ve kedicikler :D , Feto :D bazı gazeteciler, bazı işinsanları şidmide mafya, daha neler olacak neler , demekki bunlar olacakmış..Editorda yayınlamıyor, sanki olmayan hayalı bişe yazıyorum gibi. düşünmuyorum, uydurmuyorum google yaz çıkıyor...

 • KASIM YANTIR18 Ekim 2021 17:40

  Benim anlamadığım bu mafya lideri herkese vailiz valiz  dolarları nereden bulda peynir ekmek gibi istediğine dağıyor.Sonra bu kadar bilgiyi MİT belki bilebilecek iken bu nasıl biliyor demek ki her suçun altında bu da var.sonra kılıçtaroğlu nu linç etmek için söylemleri var iken bir den nasıl oldu da ak parti düşmanı oldu.demek ki bu da abd nin ajanlardan diye tv lerde proğramlarda söylenmektedir.

 • AHMET ÖZBİR18 Ekim 2021 16:06

  CHP/HALK TV'nin emekleri boşa çıktı. Tüh, adamcağızlar gece gündüz videoları yayınladılar, kelli felli adamlar, çokbilmiş madamları tv'sinde ağırlayıp ESKİ TÜRKİYE'NİN İKTİDARINI çıkaracaklarını dile getirdiler. Boşuna dememiş atalarımız "ESKİYE RAĞBET OLSA BİT PAZARINA NUR YAĞARDI" diye. Çok şükür ROKETSAN BAŞKANLIKLA UÇMAYA DEVAM İNŞALLAH.

 • Mucise Reis ;)18 Ekim 2021 18:18

  Ahahaha, adamın youtubeden kanalına bak bakalım önce. Adam hangi partiye oy kullanıp, hangi siyasi lidere ağır cümleler kurmuş... Hangi siyasi vekillere rüşvet ve parti yardımı yapmış :D ahaha  A haber gibi oldu adam :D uyduruyor, Tamam kanun oldu gerçek oldu :D haha komedi. "Biryorum " olarak şimdide başka biri olarak yazı yazar bana :D hav hav havlıyor anca : )

 • Aks1518 Ekim 2021 15:36

  bunu adam sanip videosunu izleyenler, Hah sonunda aradıgıni buldugunu sanıp mutlulukla paylasanlar Simdi anlayin kim oldugunu.

 • osmanlı torunu18 Ekim 2021 15:02

  buna polis koruması verip miting yaptırtanlar da tutuklansın

 • yatırımcı18 Ekim 2021 14:35

  kimsenin götü yemiyo yorum yapmak için

 • salih19 Ekim 2021 00:57

  ne yemiycek sanki tanımıyoruz adamı, hava civa