E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemScholz'dan Putin'in tutuklanması kararı için açıklama---

Scholz'dan Putin'in tutuklanması kararı için açıklama

Scholz'dan Putin'in tutuklanması kararı için açıklama
18 Mart 2023 - 18:02 www.borsagundem.com

Almanya Başbakanı Scholz, UCM'nin Putin için aldığı tutuklama kararının hukukun üstünlüğünün kanıtı olduğunu söyledi

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için tutuklama emri çıkarma kararını memnuniyetle karşıladı.

UCM, Ukrayna’dan Rusya’ya zorla götürülen ve birçoğu Rus aileler tarafından evlat edinilen çocuklarla ilgili olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Çocuk Hakları Komiseri Maria Alekseyevna Lvova-Belova hakkında tutuklama emri çıkardı.

Reuters’ın haberine göre, Scholz Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile bugün Tokyo’da düzenlediği ortak basın toplantısında, “Uluslararası Ceza Mahkemesi, savaş suçlarını soruşturmak için doğru kurumdur. Gerçek şu ki, hiç kimse yasaların üzerinde değildir ve şu anda netleşen şey de bu” dedi.

Rusya, Roma Statüsü’ne taraftı, ancak mahkemenin yargı yetkisini tanımadığı gerekçesiyle 2016’da çekildi.

Ukrayna, kendisi Lahey’deki mahkemede imza sahibi olmamasına rağmen, UCM’ye kendi topraklarında işlenen savaş suçlarını soruşturma yetkisi verdi.

UCM Başsavcısı Kerim Han’ın geçen yıl içinde Ukrayna’ya yaptığı dört ziyaret, çocuk kaçırma olaylarında ‘Putin’in bireysel cezai sorumluluk taşıdığına inanmak için makul gerekçeler bulunduğuna’ karar verilmesini sağladı.

Biden: Putin, savaş suçları işledi

 

Putin hakkında tutuklama kararı

 

Putin'den Avrupa'ya kritik mesajlar

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )18 Mart 2023 22:41

    Yahudileri kamplarda yaktınız. nsanların altınlarına el koydunuz eritip külçe yaptınız. insanlardan sabun dahi yaptığınız bahsediliyor. si zönce ilgili dönemdekileri tutuklayın, öldürülenlerin ailelerine gidin tazmınatlar ödeyin... kendi pislikleri pis tarihi ortadai putine geldimi aslan kesildi hepsi. :D kim tanır o kararı veren kurumu ve yetkılerını ? boş işler... abd bile tanımıyor o kurumun kararlarını. rusya mı tanıyacak?

  • ALİ KODUŞ18 Mart 2023 21:08

    haydi ordan şakşakcı.bu sıkar putin tutuklayacak ülke daha anasından doğmadı.tamam rusya hatalı fakat abd nin yüzlerce binlerce katliamları var onlara neden bir şey söylemiyorsunuz.