E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıSatış dalgası devam ediyor ---

Satış dalgası devam ediyor

Satış dalgası devam ediyor
11 Mayıs 2021 - 09:34 www.borsagundem.com

Anadolu Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende borsada küresel piyasalardaki satıcılı seyrin etkisiyle negatif başlangıç bekleniyor.

Emtia fiyatlarında yaşanan yükselişlerle artan enflasyon endişeleri ABD'de teknoloji devlerinin hisselerinde büyük kayıplar yaşanmasına yol açarken satış dalgası bu sabah Asya borsalarında da devam ediyor.

Teknoloji endeksi Nasdaq 100 %2,55 gerilerken Nikkei 225'te %3'ü aşan değer kaybı var, Çin'de %0,2'lik hafif prim var. Çin'de emtia fiyatlarındaki yükselişle Nisan ayında ÜFE, Ekim 2017'den bu yana görülen en hızlı artışını göstererek yıllık %6,8 artarken TÜFE'de yıllık artış %0,9 ile sınırlı kaldı. ABD endekslerinde dün yaşanan düşüşler sonrasında bu sabah vadeli işlemlerde Nasdaq'da %1, S&P 500'de %0,4, D&J'da %0,2 ile satıcılı seyir devam ediyor.

Yarın açıklanacak ABD TÜFE verisi öncesinde ABD 10 yıllık faizi %1,60'a doğru yükselirken ons altın 1837 dolarda. Yarın açıklanacak TÜFE'de yıllık artışın %2,6'dan %3,6'ya çıkacağı Çekir TÜFE'deki yıllık artışın ise %1,62dan %2,3'e yükseleceği tahmin ediliyor. Türkiye 5 yıllık CDS'leri ise bu sabah 388'de.

Dışarda Euro Bölgesi'nde ZEW Ekonomik Beklentiler Endeksi, içerde Mart ayı sanayi üretimi, cari açık ve perakende satışlar takip edilecek. Şubat ayında %9,2 artan takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin Mart ayında %13,36 artacağı tahmin ediliyor. Cari açığın ise Mart ayında 2,6 milyar dolardan 3,6 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Borsada küresel piyasalardaki satıcılı seyrin etkisiyle negatif başlangıç bekliyoruz. Yükseliş eğiliminin devamı için 1445 korunmalı. Korunması halinde 1460 üzerine yerleşmede yükselişin devamı beklenebilir.

USD/TL'de bu sabah 8,30'un üzerine yükseliş görüyoruz. Gün içerisinde 8,27-8,37 aralığını takip edeceğiz.

Veri Akışında Bugün Ne İzlenecek?

Türkiye_Sanayi Üretimi, Cari Açık, Perakende Satışlar,
TCMB PPK Toplantı Özeti
Almanya ve Euro Bölgesi_ZEW Beklenti

Günün önemli şirket haberleri 11/05/2021

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Bika11 Mayıs 2021 09:50

    Asya'nın ana borsalarında satış var, Türkiye'de bilanço dönemi kapanıyor. Bilançosu beklenenden iyi gelen hisselere satış geliyor, bilançosu iyi olmayan şirketlerde ise beklenenden az zarar açıklandığı söylenip alıcı çekilmeye çalışılıyor.