E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaHisse Öneri ListesiSatın alma sonrası bir 'AL' tavsiyesi daha geldi---

Satın alma sonrası bir 'AL' tavsiyesi daha geldi

Satın alma sonrası bir 'AL' tavsiyesi daha geldi
22 Haziran 2020 - 14:40 www.borsagundem.com

Vakıf Yatırım, Turkcell için 25,30 TL hedef fiyat ile 'AL' tavsiyesinde bulundu

Vakıf Yatırım, Turkcell için 25,30 TL hedef fiyat ile 'AL' tavsiyesinde bulundu.

Değerlendirmenin ayrıntıları şu şekilde:

"Türkiye Varlık Fonu’nun ana ortak konumuna gelecek olmasıyla hisse hızlı bir yükseliş sergilese de Turkcell’de potansiyele ilişkin fiyatlamanın daha yeni başladığını düşünüyoruz. Ülkemizde mobil penetrasyon oranı %97, mobil genişbant penetrasyonu ise %75 seviyesinde olmasına karşın, OECD ortalamaları mobil tarafta %120, mobil genişbant tarafında ise %110 sevilerinde yer almaktadır. Ana iş kolunda, kendi ürettiği katma değerli ürünleriyle sektördeki büyümeden, en çok faydalanmasını beklediğimiz Turkcell, 2020 ve 2021 yıllarına ilişkin öngörülerimiz çerçevesinde sırasıyla 4,0x ve 3,5x
FD/FAVÖK çarpanlarıyla işlem görmekte ve uluslararası benzerlerine göre sırasıyla %55 ve %73 prim potansiyeli taşımaktadır. Turkcell için 12 aylık hisse başı fiyat hedefimizi 25,30 TL olarak belirliyor, hedef fiyatımıza göre %49 yükselme potansiyeli taşıyan Turkcell için kısa vadeli tavsiyemizi “Endeksin Üzerinde Getiri”, uzun vadeli tavsiyemizi “AL” olarak başlatıyoruz.

Ana işkolunda büyüme fırsatları sürüyor – Türkiye’de mobil telefon, akıllı cihaz ve internet kullanımının artış eğilimi sürmektedir. Aynı zamanda Turkcell’in dijital servisler ve mobil ödeme sistemleri gibi katma değerli ürünleri salgın döneminde ön plana çıkmıştır. Önemli altyapı yatırımlarını tamamlayan, şebeke kalitesinin iyileştirilmesine ilişkin yatırımlarını da devam ettiren şirketin, önümüzdeki dönemlerde, katma değeri yüksek faturalı abone bazını artırmaya devam ederek (2022T: 20,7 mn ve %65 pay), sabit ve mobil internet abone sayısını güçlendirerek (2022T: 2,3 mn), yatırımlarını gelire dönüştürmeye devam etmesini bekliyoruz.

Yeni ortaklık yapısı ile ihtilafların ortadan kalkması, yaratılan değerin pozitif fiyatlanmasını beraberinde getirecektir – 2005-2016 yılları arasında şirketin ana ortakları arasında yaşanan ihtilaflar, şirketin stratejik kararları almasını zorlaştırırken, Turkcell’in de piyasada yüksek iskontolu işlem görmesini beraberinde getirmiştir. Bu yıl içinde tamamlanması beklenen hisse devir işlemleri sonucundaki yeni ortaklık yapısını

i) Şirket hisseleri üzerinde karışık ortaklık yapısı nedeniyle oluşan baskıyı azaltması,

ii) Şirketin karar alma süreçlerini hızlandırması,

iii) Yeni iş alanlarına girilmesi,

iv) Şirketin katma değer yaratan dijital servislerinin büyüme süreçlerinin hızlandırılması ve v) Orta-uzun vadede şirketin iştiraklerinin (Global Tower, Paycell vb) halka arzlarının gündeme gelmesi, açılarından pozitif değerlendiriyoruz.

Temettü sınırlamasının kalkması sonrası temettü dağıtım kararı almasını bekliyoruz – Salgın nedeniyle, şirketlerin 2019 sonu karlarının en fazla %25’ine kadarının dağıtılması yönündeki düzenleme öncesinde şirket, temettü dağıtımına ilişkin bir açıklamada bulunmamıştı. Bu sınırlandırmanın Eylül sonu itibariyle kalkması ile birlikte Turkcell’in 1,62 mlr TL temettü ödemesinde (hisse başına 0,74 TL ve son kapanışa göre %2,9 temettü verimi) bulunacağını öngörüyoruz.

Şirketin ayrıca -TVF tarafından yapılan açıklamada vurgulandığı üzere- önümüzdeki dönemde dağıtılabilir karının en az %50’sinin dağıtılması şeklindeki kar payı dağıtım politikasında bir değişim beklemiyoruz.

Riskler – Şirketin mevcut projeksiyonlarında olmayan 5G yatırım ve ihale süreçlerinin öne çekilmesi ihtimali, nakit akış öngörülerimizde negatif sapmaya neden olabilecek en önemli risk konumunda bulunmaktadır. Diğer taraftan TVF çatısı altında oluşturulabilecek farklı strateji ve sinerjilerin (örneğin kamu kurum ve kuruluşları ile daha güçlü iş ilişkileri kurulması) söz konusu öngörülerimizde olumlu sapmalar yaratabilir.

Tavsiyemizi “AL” olarak başlatıyoruz – Turkcell için İndirgenmiş Nakit Akımları ve Uluslararası Benzer Şirketler Çarpan analizimiz sonucunda 25,30 TL hedef fiyat ve %49 prim potansiyeli hesaplıyoruz.
Kısa vadeli “Endeksin Üzerinde Getiri”, uzun vadeli “AL” tavsiyesinde bulunuyoruz. Turkcell, 2020 yılsonu öngörülerimize göre 4,0x FD/FAVÖK ve 10,4x F/K ile işlem görmektedir."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 16,15
En Yüksek: 16,41
En Düşük: 16,05
Değişim -1,52 %
FK: 9,63
PD / DD: 1,75
İşlem Hacmi 70.252.800
Toplam Adet: 4.332.889
Ağırlıklı Ort.: 16,21
ETİKETLER :
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Turkcell Kullanıcısı23 Haziran 2020 08:02

  bu satın alım sonrası turkcell uzun vadede kuculmeye gıdecektır kı batana kadar zarar ettirilecektir gelirleri aktartılacaktır diye dusunuyorum.

 • Veli22 Haziran 2020 20:08

  İki günde alan aldı satan sattı, kötü zamanlarda, kısa sürede güzel kazandılar. Bundan sonra alanlar birAz uzun yatırımcı profilinde olmalı.

 • Kaçan Grup22 Haziran 2020 20:03

  turkcell’i uluslararası muadilleri ile kıyaslayıp sonuç üretmek doğru olmaz, bu onlardan farklı olarak çiftlik gibi yönetilecek.

 • &&&& ^^^^ &&&&22 Haziran 2020 15:34

  olurmu olur.sıkıntılar bittiği için.