E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıSatarak sermayemi korumanın mı yoksa dipten almanın zamanı mı?'---

Satarak sermayemi korumanın mı yoksa dipten almanın zamanı mı?'

Satarak sermayemi korumanın mı yoksa dipten almanın zamanı mı?'
26 Ocak 2022 - 08:19 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende küresel piyasalar mercek altına alınıyor.

ABD tarafından yine satışlı bir gün. Hikaye aynı faiz oranına duyarlı teknoloji hisseleri, giderek daha şahinleşen bir FED'in yarattığı belirsizlikler ve artan jeopolitik gerilimler piyasadaki dalgalanmaya katkıda bulunmaya devam ediyor.

Akşam FED'in kararını öğreneceğiz. Piyasa katılımcıları, merkez bankasının enflasyonla mücadele için kilit faiz oranlarını artırma takvimine ilişkin netlik için Başkan Powell'ın toplantı kararı sonrası Soru-Cevap oturumuyla birlikte daha net cevaplar almayı deneyecek.

Fed'den 4/5 faiz artırımı bekleyen kesimin bile , son zamanlardaki ekonomik veriler bir miktar zayıflama göstermesiyle birlikte , daha güvercin bir mesaj gelebileceği beklentisi oluştu. Sonuç olarak da , Fed toplantısının volatiliteyi artırmamasını beklenmezken, Merkez bankası niceliksel genişlemeyi Mart ayında tamamlayacak ve faiz oranlarının Mart ayında da yükseltileceğinin sinyalini vermesi , piyasa beklentilerini desteklemesi ve de bu yıl daha agresif bir sıkılaştırma yerine federal fon oranı için üç ayda bir 25 baz puanlık artışlar beklentisinin hakim olduğunu görmekteyiz.

Sermaye piyasaları açısından baktığımızda ise ; Fed'in sıkılaşması, Asya'daki bazı merkez bankalarına aynı şeyi yapmaları için baskı yaparken, ABD merkez bankasının mali kriz sonrası teşviklerini azaltmaya başladığı 2013'te olduğu gibi potansiyel olarak hisse senedi piyasalarında da satışlara neden oluyor.

Fed'e ek olarak da ; Jeopolitik gerilimler, Ukrayna sınırı boyunca Rus kuvvetlerinin birikmesine yanıt olarak NATO'nun kuvvetleri beklemeye alması ve ABD'nin askerlerini yüksek alarma geçirmesiyle birlikte yatırımcıların belirsizliğini artırıyor.

Bugün Asya piyasaların baktığımızda da kısmen yatay bir seyir seyir görmekteyiz. Hafif negatiflikle pozitiflik arasında git geller var. ABD Hazine tahvillerine baktığımızda da, iki yıllık tahvillerin %1,0273 de , gösterge 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisinde %1.7814 olduğunu, dolar endeksinin önemli para birimlerinden oluşan sepet karşısında çoğunlukla değişmediğini, ABD ham petrolünün %0.4 düşüşle varil başına 85.26$'dan , Brent ham petrolün %0.16 düşüşle varil başına 88.04$'a gerilediğini ve Spot altın'ın ise %0.1 artışla ons başına 1.848.41$'dan işlem gördüğünü görmekteyiz.

Altın yatırımcıları için kritik gün

 

Asya borsaları 'Fed öncesi' ön bulmakta zorlanıyor

 

Küresel piyasalar Fed'e odaklandı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)