E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaSanayi üretimi geriledi---

Sanayi üretimi geriledi

Sanayi üretimi geriledi
16 Kasım 2018 - 10:00 www.borsagundem.com

Büyümenin öncü göstergesi olan sanayi üretimi Eylül ayında yüzde 2.7 oranında geriledi

Sanayi üretimi Eylül'de bir önceki yılın aynı ayına göre %2,7 azaldı. Foreks anketinde analistlerin takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık medyan tahmini yüzde -0,45 olmuştu.
Arındırılmamış verilerle sanayi üretimi yıllık yüzde 4,6 artış gösterdi.
TÜİK'ten yapılan açıklamaya göre, sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2018 yılı Eylül ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %5 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi %3,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %1,3 azaldı.
Aynı ayda sanayi üretimi bir önceki aya göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış %2,7 azaldı. Arındırılmamış verilerle aylık yüzde 13,9 artış yaşandı.
Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2018 yılı Eylül ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %1,3, imalat sanayi sektörü endeksi %2,8 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %2,5 azaldı.

Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %1,5 arttı

2018 yılı üçüncü çeyreğinde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %1,5 arttı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise %0,2 azaldı.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)