E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıSalgına karşı topyekün mücadele paketi bekleniyor---

Salgına karşı topyekün mücadele paketi bekleniyor

Salgına karşı topyekün mücadele paketi bekleniyor
18 Mart 2020 - 09:40 www.borsagundem.com

İş Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende küresel ve yurt içi piyasaların virüs salgınına tepkileri inceleniyor

Dünya borsaları yaralarını sarmaya çalışıyor. Beyaz Sarayın açıkladığı 850 milyar dolarlık mali destek planı ve Fed’in kısa vadeli ticari kağıt piyasasını desteklemek için attığı adımla birlikte ABD borsaları %6 yükseldi. Türkiye varlıkları ABD vadelilerle birlikte gün içi aşırı dalgalı bir seyir izledikten sonra günü sınırlı bir kayıpla kapattı.

Merkez Bankası’nın olağanüstü toplanarak 100bp faiz indirmesi ve piyasalara sağladığı likiditeyi artırması üzerine banka hisseleri endekse göre daha güçlü seyretti. Ancak tepki alışlarının kalıcılığı konusunda emin değiliz. Doların yükselmeye devam etmesi, emtia fiyatlarındaki gerileme ve S&P 500 vadelilerindeki sert satışlar Borsa İstanbul’un %1’e yakın kayıpla açılabileceğine işaret ediyor.

BDDK’nın kredilerin takibe alınmasını gerektiren koşulları korona salgını nedeniyle geçici olarak rahatlatması nedeniyle banka hisselerinde endekse göre daha güçlü bir seyir öngörüyoruz. Hisse geri alımı yapan Halkbank, Turkcell, Valıfbank ve Tav borsa geneline göre hafif olumlu ayrışabilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün saat 14:00’de yapacağı toplantıda açıklayacağı topyekün mücadele paketi günün en önemli gelişmesi. Küresel risk iştahının aşırı kırılgan olduğu bir ortamda içerde açıklanacak destek paketinin önemi artıyor.

Haberler & Makro Ekonomi

BDDK’dan kredilerin takip atılmasını gerektiren koşullarda geçici rahatlama BDDK’dan kredilerin takibe atılmasını gerektiren koşullarda geçici rahatlama. Korona virüsün ekonomide oluşturacağı olumsuz etkiler bertaraf etmek amacıyla, BDDK kredilerin donuk alacak olarak sınıflandırılması için gereken 90 günlük süreyi 2020 sonuna kadar 180 güne çıkarttı. Ayrıca ikinci grupta izlenen ve 90 günlük gecikmeye rağmen bu grupta bulunan krediler için ayrılan karşılıkların bankaların risk modellerine bağlı olarak arttırılmayabileceği esnekliği de bankalara tanındı. Alınan bu tedbirlerin mevcut yavaşlamadan olumsuz etkilenebilecek işletme ve tüketici kredilerinin takibe atılmasını önemli derecede engelleyecektir. Bunun sonunda bankaların takip oranları olumlu etkilenecek ayrıca ayrılacak karşılıkların önemli derecede artmasının da önüne geçilmiş olacaktır. Bankalar için olumlu.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)