E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıSalgın hızındaki artış risk iştahını dağıtıyor---

Salgın hızındaki artış risk iştahını dağıtıyor

Salgın hızındaki artış risk iştahını dağıtıyor
08 Temmuz 2020 - 09:15 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından hazırlanan günlük bültende salgın gelişmeleri ışığında piyasalar yakından inceleniyor

Dün Dünya Sağlık Örgütünden bir yetkili, salgınının hızlandığını ve pandemide henüz zirveye ulaşılmadığını aktarması virüse yönelik endişeleri tetikledi. Hafta başında piyasalarda izlediğimiz iyimserliğin iki gündür yerini satışlara bıraktığını görüyoruz.

Ülkelerden vaka artışları yönündeki haber akışları gelirken bir yandan yeni önlemlerin gelip gelmeyeceği sorusu tartışılıyor. Bu gelişmelerin etkisi ile bu sabah Asya piyasalarında satıcılı seyir izlenmekte.

Vadeliler cephesinde de paralel bir görünüm oluşmuş durumda. Emtia cephesinde ise ons altın 2011 yılı Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine doğru ilerliyor. Anlık olarak 1795$ seviyesinden işlem gören ons altının vadeli kontratı ise 1805$ seviyesine ulaştı. Petrol fiyatlarında ise arz ve talep yönlü gelişmelerin belirsizliği ve talebin virüsten etkileneceğine yönelik ihtimaller fiyatları baskılıyor. Diğer yandan dün akşam gelen API özel petrol stoklarına göre 2 milyon artış görüldü. Bugün ise DOE tarafından resmi stok verilerinin gelmesi bekleniyor. Verilerin petrol fiyatları üzerinde etkili olması beklenebilir.

Yurtiçi piyasalarda ise dün güne pozitif başlangıç yapan endeks günü 119.339 puanla %0,72 yukarıda bitirdi. İşlem hacmi ise rekor düzeye ulaşarak 35,1 milyar TL olarak gerçekleşti. Endeksi Bankacılık sektörü negatif etkilerken, Sanayi ve mali endeksin pozitif katkı sağladığı görüldü. Kur cephesinde ise 6,86 seviyesi üzerindeki fiyatlamalar sürüyor. Teknik olarak takip ettiğimiz 6,85 – 6,90 bandı aralığındaki fiyat hareketinde kur bir sıkışma hareketi yaşıyor.

Yukarıda 50 günlük HO denk geldiği 6,8740 seviyesi yukarı yönlü seyri açısından aşağıda ise 6,8420 destek seviyesi önemli olacak. Veri açısından ise bugün takvim sakin. Daha çok salgına yönelik gelişmeler ve içeride siyaset cephesindeki gelişmelerin TL varlıklar açısından kritik olabileceğini belirtmekte fayda var.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)